US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,23 %
NASDAQ-0,29 %
S&P 500-0,14 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,39 %

Dveře k "taperingu" se otevírají: Míra nezaměstnanosti v USA v listopadu klesla nejníže od listopadu 2008

Americká ekonomika v listopadu vytvořila mnohem více nových pracovních míst, než se očekávalo. Analytici počítali s 185 tisíci pracovních míst mimo zemědělský sektor, ekonomika však vytvořila místa pro 203 tisíc lidí. Celková míra nezaměstnanosti klesla na 7 %, nejníže od listopadu 2008, z říjnových 7,3 %, čekal se mírnější pokles na 7,2 %. Míra participace (zaměstnanost) vzrostla na 63 % z říjnových 62,8 %.

Říjnový údaj o počtu vytvořených míst byl revidován na 200 tisíc ze 204 tisíc. Soukromý sektor měl podle predikcí zaměstnat 173 tisíc lidí, přibylo jich však 196 tisíc (září revidováno na 214 tisíc z 212 tisíc). Průměrná hodinová mzda vzrostla o 0,2 % v souladu s odhady.

Prozatím (bez zahrnutí listopadových výsledků) ekonomika letos vytvářela měsíčně průměrně 186 tisíc nových pracovních míst oproti loňskému roku, kdy průměrný měsíční přírůstek činil 182 750 míst. Pokud se tento trend udrží a listopadové (po revizi) a prosincové výsledky zcela neminou odhady, mohl by letošní rok být nejúspěšnějším od roku 2005, kdy ekonomika měsíčně přidávala průměrně 207 tisíc pracovních míst. Průměrný počet nových míst za čtyři měsíce do listopadu se zvýšil na 204 000 ze 159 000 za období od dubna do července.

Zaměstnanost v USA se postupně přibližuje předkrizové úrovni.

Míra nezaměstnanosti klesla nejníže od listopadu 2008 zvláště proto, že do kategorie zaměstnaných se vrátily stovky tisíc federálních úředníků, kteří byli v říjnu kvůli částečnému uzavřeních vládních úřadů na nucené dovolené.

Míra nezaměstnanosti klesla i přesto, že se zvýšil počet lidí hlášených v kategorii pracovních sil. Takzvaná míra participace, která měří jejich podíl na počtu lidí v aktivním věku, se zvýšila na 63 % z říjnového 35letého minima 62,8 %. Až dosud snižoval míru nezaměstnanosti v USA právě odchod lidí z kategorie pracovní síly.

"Listopadové údaje z trhu práce potvrdily pozitivní trend z předchozích měsíců a upevnily přesvědčení trhu, že se kvantitativní uvolňování blíží ke konci," tvrdí Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Stále se nejvíce počítá se začátkem snižování objemu odkupovaných dluhopisů v březnu, ale série velmi dobrých čísel zvýšila šance na lednovou změnu politiky. Hodně by mohlo napovědět poslední letošní zasedání FOMC za necelých 14 dnů, na kterém budou mimo jiné zveřejněny čerstvé makroekonomické prognózy Fedu. Dlouhý konec výnosové křivky logicky v reakci na data poporostl, pozoruhodná je mizivá reakce dolaru, jehož kurz k euru se prakticky nezměnil, pouze na chvíli zakolísal oběma směry," dodává Mokráš.

Osobní příjmy v říjnu klesly o 0,1 % při očekávaném růstu o 0,3 %, osobní spotřeba vzrostla o 0,3 % při očekávání +0,2 %. Hodinová mzda v listopadu vzrostla o 0,2 %.

Výdaje spotřebitelů se v USA pozorně sledují, protože na celkové ekonomické aktivitě se podílejí až ze 70 %. V září spotřebitelské výdaje vzrostly o 0,2 % a ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že v říjnu budou výdaje stagnovat. Výdaje rostly i po očištění o vliv inflace. Zvýšily se o 0,3 %, což je nejlepší výsledek od března. Američané v říjnu více nakupovali zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou automobily. Zvýšily se i výdaje za oblečení či služby, kam patří například nájmy nebo poplatky za plyn a elektřinu.

Podle Mohameda El-Eriana ze společnosti PIMCO byla čísla mimořádně dobrá a Fed nyní bude zvažovat velice brzké přistoupení k omezení programu odkupu aktiv. Alfou a omegou dalšího vývoje americké ekonomiky podle něj bude úroveň firemních investic. Pouze jejich růst prý může zvrátit jeho přetrvávající pocit, že americké hospodářství čeká období jen mírného růstu.

Příznivý vývoj listopadové nezaměstnanosti předznamenala již středeční zpráva agentury ADP, podle níž soukromý sektor v listopadu vytvořil 215 tisíc pracovních míst, tedy mnohem více, než analytici predikovali.

Americké akciové trhy již pět dnů v řadě oslabovaly (do čtvrtka včetně), a to právě kvůli očekávání, že budou data z americké ekonomiky dobrá. To by totiž mohlo přimět americkou centrální banku k zahájení ústupu od programu kvantitativního uvolňování v dřívějším termínu, než se zatím předpokládá. Většina trhu donedávna favorizovala jako termín pro start "taperingu" březen nebo duben 2014, v posledních dnech se stále častěji hovoří o lednu. FOMC se nejdříve sejde již 17. a 18. prosince.

Proč neřešit, co provede Fed s kvantitativním uvolňováním

Proč neřešit, co provede Fed s kvantitativním uvolňováním

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americká ekonomikaFedKvantitativní uvolňováníNezaměstnanost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná