Americké akcie v pátek mírně posílily, ale i tak mají za sebou druhý záporný týden v řadě

Americké akcie po třídenním poklesu v pátek mírně posílily. Investoři se ale do větších obchodů nepouštěli a čekali na zasedání americké centrální banky. S výjimkou S&P 500 (-0,01 %) hlavní indexy skončily v plusu, za celý týden ale Dow i S&P 500 podruhé v řadě ztratily a zažily nejhorší týden za téměř čtyři měsíce. S&P 500 ale od začátku roku stále získává 24,48 %.
Index Dow v pátek přidal 0,10 % na 15 755,36 bodu, S&P 500 ztratil setinu procenta na 1 775,31 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,06 % na 4 000,98 bodu. Nejvíce se dařilo sektorům základních materiálů a průmyslu, v záporu naopak zůstaly technologie a telekomunikace.
"Akcie podle nás anticipují riziko zahájení exitu Fedu již příští týden," uvedl Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth Management. "Wall Street je v této otázce hodně zmatená a nejistá." Odhady Wall Street ohledně takzvaného "taperingu" se po silných listopadových číslech z amerického trhu práce posunuly (více zde: Jak listopadová data z trhu práce ovlivnila názor Wall Street na zahájení omezování QE?).
"Všichni řeší Fed a jeho rozhodnutí o (mírném) omezení kvantitativního uvolňování. Já na to tolik nedám, čtyři nebo pět let silné podpory ekonomiky nesmetete ze stolu jedním rozhodnutím. Na trhu je ale zkrátka toto téma cítit," připustil Charlie Smith, investiční ředitel Fort Pitt Capital.
Proč neřešit, co provede Fed s kvantitativním uvolňováním
Trh v pátek mírně podpořily údaje, podle nichž výrobní ceny v USA klesaly třetí měsíc po sobě (-0,1 % meziměsíčně). To by mohlo Fed odradit od brzkého zahájení ústupu od krajně uvolněné měnové politiky.
Akcie společnost QUALCOMM ztratily nakonec 0,21 %, ale zahajovaly výrazně výše po zprávě, že se v březnu 2014 dosavadní provozní ředitel firmy Steve Mollenkopf stane ředitelem generálním.
Mezi hvězdy páteční seance se po čtvrtečních kvartálních finančních výsledcích zařadila společnost Adobe Systems (+12,78 %). Ta za své čtvrté čtvrtletí vykázala upravený zisk 0,32 USD na akcii v souladu s odhady, především se jí daří v oblasti cloudových řešení, což převážilo i výrazně horší než očekávaný výhled na další kvartál. Akcie Texas Industries (+13,65 %) posilovaly díky informacím Bloombergu o možném prodeji firmy.
K nejhorším akciím na trhu se mezi velkými jmény v pátek naopak zařadily Anadarko Petroleum (-6,42 %) nebo Molycorp (-5,24 %). Akcie z telekomunikačního sektoru (například Verizon nebo AT&T) ztrácely kvůli oznámené dohodě, která zákazníkům umožňuje snáze "otevírat" své dotované přístroje službám jiných operátorů.
Ztrácela ropa WTI, mírně posiloval dolar, výnosy amerických dluhopisů byly stabilní. Dařilo se zlatu, které na trhu s futures přidávalo zhruba 0,9 %.
Týden v záporu
Po pondělním vzestupu indexu S&P 500 na nové maximum investoři v následujících třech dnech prodávali, zčásti aby sesbírali zisky z dosavadního růstu. Úterní rozpočtová dohoda Kongresu zvýšila vyhlídky na to, že Fed brzy omezí podpůrné nákupy dluhopisů, které letos přispívaly k výraznému růstu akciových indexů. V podobném směru ukazují i nedávné příznivé údaje z americké ekonomiky.
S&P 500 nakonec za týden odepsal 1,65 %, stejně si vedl také Dow Jones Industrial Average. Nasdaq odepsal mírnějších 1,51 %.
Měnový výbor Fedu zasedá příští týden v úterý a ve středu. Všeobecně se soudí, že začne omezovat podpůrné nákupy dluhopisů až v březnu. Množí se ale spekulace o tom, že by mohl příští středu oznámit mírné zpomalení stimulace jako první signál budoucího přitvrzování.
Hlavní události týdne na americkém trhu:
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zaznamenal největší přírůstek za více než rok, což by hovořilo spíše v prospěch opatrného přístupu Fedu.
- Maloobchodní tržby za listopad dopadly lépe, než se čekalo.
- Podnikové zásoby v říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,8 %, čekalo se +0,3 %. Tržby vzrostly o 0,5 %.
- Ceny vývozu v listopadu vzrostly o 0,1 % meziměsíčně (odhad: -0,3 %, říjen: -0,6 % revize z -0,5 %), ceny dovozu klesly o 0,6 % (odhad: -0,8 %, říjen: -0,6 % revize z -0,7 %).
- Výsledky Lululemon Athletica ve 3Q: Zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,41 USD), tržby: 379,9 milionu dolarů (odhad: 376 milionů dolarů).
- Vybavení amerických firem stárne, tvrdí David Rosenberg z Gluskin Sheff. Poukazuje tím na fakt, že firmy velmi brzy budou muset investovat do nového zařízení, čímž zaplaví trh hotovostí a nakopnou ho k dalším býčím výkonům.
- Deficit rozpočtu USA byl v listopadu nižší, než se čekalo. Konkrétně dosáhl 135,2 miliardy USD (odhad: 155 miliard USD, říjen: 91,6 miliardy USD).
- Americký Kongres v noci na středu vyjednal dvouletou dohodu, která zajistí financování aktivit federální vlády do října 2015. Ve čtvrtek večer byla dohoda prohlasována také ve Sněmovně reprezentantů.
- Bývalý šéf izraelské centrální banky Stanley Fischer dostal nabídku stát se viceguvernérem americké centrální banky. Místo by převzal po Janet Yellenové, která se má stát novou šéfkou Fedu.
- Firma MasterCard schválila 83% zvýšení čtvrtletní dividendy na 1,1 USD.
- Americký internetový gigant Google otevřel první datová centra v Asii, konkrétně na Tchaj-wanu a v Singapuru.
- Velkoobchodní zásoby v říjnu meziměsíčně nečekaně vzrostly o 1,4 % (odhad: +0,4 %, září revidováno na z +0,4 % na +0,5 %).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v říjnu 3,925 milionu (odhad: 3,905 milionu, září: 3,913 milionu).
- Všech pět regulačních úřadů schválilo Volckerovo pravidlo, které uvolňuje podmínky pro tvorbu trhu, pro hedgeové aktivity ale znamená také další regulaci. Zákaz obchodování na vlastní účet finančních institucí byl napadán velkými bankami z Wall Street jako JPMorgan Chase nebo Goldman Sachs více než tři roky.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, Reuters
Aktuality

