Čínský zákaz drtí bitcoin, s varováním se přidávají Američané i Dánové. Cena bitcoinu se prudce propadá

Proti virtuální měně bitcoin již tvrdě vystoupila čínská vláda, která zakázala zprostředkovatelům vypořádávat transakce bitcoinových burz. Před bitcoinem varuje i americké ministerstvo financí, Dánsko se snaží dát dohromady pravidla, která by před bitcoinem ochránila spotřebitele.
Poté, co Čína zakročila proti bitcoinovým burzám, varovali před bitcoinem i Američané. Odbor ministerstva financí zabývající se praním špinavých peněz rozeslal několika firmám dopis, v kterém tvrdí, že by se mohly dostat do rozporu se zákonem proto, že zprostředkovávají transakce s bitcoiny. Chce po nich více informací o jejich byznysu.
Čínská výzva, aby společnosti, které vypořádávají obchod s bitcoiny, virtuální měnu odmítaly, se již začíná projevovat. Tyto platformy prý dostaly rozkaz ukončit s bitcoinovými burzami veškeré styky do čínského konce roku, který připadá na konec ledna.
Největší světová bitcoinová burza BTC China podle serveru Bitcoinity.org kvůli tomu přestala přijímat vklady v čínských jüanech. "Odstřihli nás od možnosti přijímat vklady. Vklady tam ale pořád jsou a je možné si je vybrat, není potřeba panikařit," uvedl šéf BTC Bobby Lee.
BTC China obchoduje s bitcoiny jen v jüanech kvůli tvrdým měnovým kontrolám v Číně. Změnu prý nechystá. "Bitcoinové burzy jsou legální. Jsme ale pod určitým tlakem v jednáních o vypořádávání obchodů s třetími stranami," dodal Lee.
Cena bitcoinu v reakci na to propadla až k 500 USD. Ještě na začátku prosince stál bitcoin 1 200 USD.
Dostat bitcoin pod kontrolu se snaží i v Dánsku. Poté, co regulátor prohlásil, že nemůže bitcoinové burzy zakázat, se Dánové snaží připravit pravidla pro obchody s bitcoiny. "Nejpravděpodobnější je dodatek ke stávající finanční legislativě, takže budeme moci trh s bitcoiny regulovat. Je potřeba také upravit zákony o praní špinavých peněz," uvedl Michael Landberg z dánské dohledové instituce FSA.
Zdroj: Bloomberg, Reuters