Evropské akcie ve středu mírně ztrácely i přes příznivá data ze Spojených států

Burzy v Evropě ve středu zakončily obchodování mírně pod nulou. Investoři vyhlížejí zveřejnění zápisu z jednání FOMC a zvažují možný dopad středečních výrazně pozitivních zpráv z amerického trhu práce na budoucí politiku Fedu.
Britský FTSE 100 odepsal 0,50 %, francouzský CAC 40 0,04 % a německý DAC 0,09 %. Mírně pod nulou se pohyboval i regionální index Stoxx Europe 600 - nejvíce se dařilo bankám a technologiím, které posilovaly o více než procento, ztrácela naopak síťová odvětví a sektor spotřebního zboží.
"Začíná být těžké hádat se o odolnosti americké ekonomiky," říká William Hobbs z Barclays. "Chuť riskovat bude nadále růst. Soukromý sektor dokáže udržet svůj růst a rok 2013 jsme opustili v silnějších pozicích, než jsme vůbec očekávali," dodává.
Podle agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v prosinci vytvořil 238 tisíc nových pracovních míst, očekávalo se 200 tisíc. Listopadová data byla revidována výše na 229 tisíc z 215 tisíc. V reakci na to někteří ekonomové dokonce upravili svá očekávání, co se týče pátečních souhrnných čísel za celou americkou ekonomiku.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu stagnovala na 12,1 % v souladu s odhady. V celé evropské osmadvacítce se podíl nezaměstnaných také nezměnil, zůstává na 10,9 %.
- Míra nezaměstnanosti v Itálii v listopadu vzrostla na rekordních 12,7 %. Italský akciový index FTSE MIB ve středu ztratil 0,17 %.
- Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v listopadu vzrostly, a oživily tak po poklesu v předchozích dvou měsících. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V eurozóně byl přitom nárůst nejvýraznější od listopadu 2001. Spotřebitelská poptávka je tradičně významným motorem ekonomiky.
- Rozdíly v úvěrových nákladech firem v jednotlivých zemích eurozóny se ke konci minulého roku znovu zvyšovaly a v listopadu se přiblížily rekordnímu maximu. Uvedla to ve středeční zprávě Evropská centrální banka (ECB). Údaje tak potvrzují přetrvávání stavu, kdy z rekordně nízkých úrokových sazeb ECB nejsou schopny těžit zdaleka všechny země eurozóny.
- Portugalsko se chystá prodat dluhopisy se splatností v červnu 2019.
- Německá spolková vláda si zřejmě loni půjčila o čtyři miliardy eur méně, než původně plánovala, a to hlavně díky vyšším příjmům z daní. Řekl to ve středu ekonom hospodářského výzkumného centra IfW Alfred Boss. Čisté půjčky Německa loni podle odhadu IfW činily 21,1 miliardy eur. Ministr financí Wolfgang Schäuble plánoval, že vláda si půjčí 25,1 miliardy eur.
- Průmyslové zakázky pro německé podniky se v listopadu vrátily k růstu. Ministerstvo hospodářství ve středu oznámilo, že zakázky meziměsíčně stouply o 2,1 %. Analytici v anketě agentury Reuters počítali s mírnějším zvýšením, a to o 1,5 %.
- Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na 2,50 %.