ECB: Rozdíly v úrocích z úvěrů v eurozóně narůstají

Rozdíly v úvěrových nákladech firem v jednotlivých zemích eurozóny se ke konci minulého roku znovu zvyšovaly a v listopadu se přiblížily rekordnímu maximu. Uvedla to ve středeční zprávě Evropská centrální banka (ECB). Údaje tak potvrzují přetrvávání stavu, kdy z rekordně nízkých úrokových sazeb ECB nejsou schopny těžit zdaleka všechny země eurozóny.
Ukazatel ECB, který měří rozdíly mezi výší úroků z úvěrů pro velké firmy v jednotlivých zemích, v listopadu vzrostl těsně pod maximum z počátku loňského roku. Firmy v Portugalsku tak například musely z nových půjček v objemu přes milion eur platit v průměru úrok 5,26 %, což bylo o čtvrt procentního bodu více než v říjnu, zatímco belgické podniky platily jen 2,01 %.
Úvěrové náklady firemního sektoru eurozóny se v zemích eura začaly výrazněji lišit v době, kdy finanční a poté dluhová krize odhalily, že některé členské země jsou pro investory mnohem rizikovější než jiné. Investoři od té doby požadují od vlád i firem těchto zemí rizikové přirážky k úrokům nebo výnosům státních dluhopisů. Tato situace přetrvává už déle než pět let, přestože ECB se ji snaží řešit nestandardními opatřeními.
Rada ECB se schází ve čtvrtek a podle průzkumu agentury Reuters mezi analytiky se všeobecně předpokládá, že ponechá základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,25 % až zhruba do poloviny příštího roku. Guvernéři ale mohou diskutovat o dalších způsobech, jak zlepšit mechanismy přenášení oficiálních úrokových sazeb od bank do ekonomiky. O problému "fragmentace" úvěrových trhů, kdy se snížené oficiální úroky dostávají k firmám a domácnostem jen pomalu a velmi nerovnoměrně, se na prosincovém zasedání ECB zmínil její šéf Mario Draghi.
Zdroj: ČTK