Zlatý důl v Řecku vyvolává naději i vztek. Otevře se Řecko zahraničním investorům?

Kanadský hon za těžbou zlata v lesích severního Řecka otestuje odhodlání vlády otevřít se znovu obchodu. Důl Skouries na poloostrově Chalkidiki je jednou z největších investic v Řecku od chvíle, kdy země upadla do dluhové krize před čtyřmi lety.
Zároveň však tato investice staví Řecko do nepříznivé pozice vůči svému tradičnímu nejvýnosnějšímu odvětví - cestovnímu ruchu - a vzbudila odpor kvůli obavám ohledně životního prostředí na poloostrově známém pro své kláštery na hoře Athos.
Kanadská společnost Eldorado Gold projekt převzala v roce 2012 a slibovala investici ve výši jedné miliardy dolarů v následujících pěti letech, jenže stavební práce na dolu, který se měl původně otevřít v roce 2016, byly zdrženy kvůli politickým tahanicím a protestům.
Hádky zastínily to, co se mělo stát vlajkovou lodí projektu zahraničních investic v Řecku. Zdůrazňují také dvojakost Řeků ohledně politiky premiéra Samarase, který chce podpořit průmysl v ekonomice, jež se tradičně spoléhala na turismus a služby.
Loni byl důl napaden protestanty s puškami, kteří podpálili vybavení a pracovníky ostrahy polili benzínem a vyhrožovali, že je upálí zaživa. Odpůrci dolu, kteří mají i podporu některých opozičních politiků v parlamentu, tvrdí, že odmítají násilí, ale obávají se toho, že důl zničí turistické poklady Chalkidiki. Samaras naproti tomu prohlásil, že zahraniční investice budou chráněny "za každou cenu".
"Ať už to je dobře, nebo špatně, Bůh obdařil tento region zlatem a my se musíme rozhodnout, jestli ho vytěžíme, nebo ne," říká Petros Stratoudakis, ředitel společnosti Hellas Gold, která důl staví. Eldorado vlastní 95 % v Hellas Gold, zbývajících 5 % drží firma Ellaktor, největší řecká stavební firma.
Zdroj: Reuters