Agentura S&P se rozhodla nesnížit rating Portugalska, riziko trvá

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's se v pátek rozhodla nesnížit své hlavní úvěrové hodnocení Portugalska, které se v tomto roce chystá ukončit záchranný program mezinárodních věřitelů. Agentura ale nevylučuje, že v dohledné době své rozhodnutí nezmění. Nezměněný rating Standard & Poor's dnes ponechala i Slovinsku poté, co minulý měsíc zachránilo své problémové banky. Země ale podle analytiků musí pokračovat v reformách.
Úvěrový rating je důležitý pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu nebo společnosti půjčovat a také na podmínky půjčky.
Schopnost Portugalska splácet své dlouhodobé závazky S&P hodnotí známkou BB. Ta se ale nadále nachází ve spekulativním pásmu, což znamená, že do dluhopisů zpravidla nesmějí investovat velcí institucionální investoři jako penzijní fondy.
Rozhodnutí S&P vyjmout Portugalsko z režimu pozorování s výhledem na snížení ratingu prý odráží "náznaky stabilizace" v zemi, která se vynořuje z vleklé recese. Výhled ratingu zůstává negativní, což znamená, že agentura nevylučuje změnu hodnocení. Riziko podle S&P představuje mimo jiné portugalský ústavní soud, který by mohl zamítnout další pokusy o snižování rozpočtových nákladů. Verdikty v podobném smyslu soud vynesl již v minulosti.
Nezměněné úvěrové hodnocení u S&P na známce A-minus dnes zůstalo Slovinsku. O této členské zemi se loni spekulovalo jako o možném dalším kandidátovi na mezinárodní finanční pomoc a S&P mu během roku rating několikrát snížila. Vláda ale v prosinci oznámila, že problémové slovinské banky zatížené ztrátovými úvěry může zachránit sama. Pěti finančním institucím pak poskytla injekci 3,2 miliardy eur a začala přesouvat špatné úvěry do státní "špatné" banky.
Výhled ratingu u S&P je stabilní, změny se tedy nečekají. Podle S&P ale země musí pokročit v prodeji státního majetku. Upozornila také na rostoucí zadlužení vlády a slabé vyhlídky hospodářského růstu.
Zdroj: ČTK