Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v lednu poprvé za půl roku klesla

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Číně podle předběžných údajů z průzkumu agentury Markit a banky HSBC klesl na 49,6 bodu z prosincových 50,5 bodu. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali pokles jen na 50,4 bodu, Bloombergu vyšlo v anketě v průměru 50,3 bodu. Hranice 50 bodů přitom odděluje očekávání růstu a poklesu.
Finální čísla z průzkumu budou zveřejněna 30. ledna. Pro ty, kdo se obávají zpomalování Číny, je to ale špatná zpráva již nyní. V reakci na zprávu oslabil australský dolar vůči americkému o půl procenta a akciový index Shanghai Composite prohloubil ztrátu na zhruba zhruba 0,4 % (ale celé 1 % pod denní maximum).
HSBC uvedla, že lednový pokles způsobila především chladnoucí domácí poptávka. "Inflace není v Číně žhavým problémem, a proto by se vláda měla odhodlat k větší stimulaci ekonomiky, pokud nechce zažít opakování zpomalení růstu z loňského prvního pololetí," píše se v komentáři ke zveřejněnému indexu.
HSBC ale nepředpokládá, že se Čína odrazí k výrazně rychlejšímu ekonomickému růstu. Loni její ekonomika, kterou chce vláda přeměnit z exportní a investicemi poháněné na ekonomiku podpíranou především domácí spotřebou, vzrostla o 7,7 %.
Tabulka ukazuje, že v lednu klesly jak objednávky, tak zaměstnanost a ceny.
Právě zmíněná snaha o změnu orientace ekonomiky a průběžně posilující čínská měna se podepisují na výkonnosti čínského exportu.
Zdroj: CNBC, Markit/HSBC