Best of Investiční fórum: Ekonomický a investiční výhled na rok 2014 očima předních expertů (2/2)

Druhý lednový týden se v pražském hotelu DAP sešla zajímavá společnost. Na historicky pátém Investičním fóru se setkali přední čeští ekonomové a investoři a svého zástupce vyslal i renomovaný evropský bankovní dům. Diskuze se točila okolo ekonomického a investičního výhledu na rok 2014 a opomenuty nezůstaly ani alternativní způsoby alokace investic. Jako tečku za celým fórem nabízíme souhrn všeho podstatného, co během pěti přednáškových a diskuzních bloků zaznělo.
Portfolio na rok 2014
- Ján Hájek (portfoliomanažer Top Stocks ISČS)
- Petr Podolka (investiční ředitel ING IM)
- Boris Tomčiak (manažer oddělení asset managementu, Colosseum)
V úvodu třetího bloku Investičního fóra se Boris Tomčiak, Petr Podolka i Ján Hájek shodli, že rok 2013 byl pro investory velmi úspěšný, zároveň ale upozornili, že letos situace tak jednoduchá nebude. Podle Tomčiaka se již investoři nebudou moci spolehnout na to, že všechno, co do svých portfolií nakoupí, automaticky poroste. Přesto nevylučuje, že by americké akcie mohly ještě mírně zdražit. "Americké akcie podle mého názoru jsou trochu dražší, ale nejsou předražené. Jejich cena rozhodně neznamená, že nemohou jít ještě o 10 až 15 % nahoru," uvedl.
Petr Podolka investorům pro následující měsíce doporučuje kromě akcií pozorně sledovat také dluhopisový trh, zejména pak bondy periferních zemí eurozóny a dluhopisy s vysokým výnosem. Na domácím trhu věří zejména finančním titulům, tedy Komerční bance, Erste a VIG. U akcií energetické společnosti ČEZ by se podle něj investoři žádných zásadních zvratů dočkat neměli. "Společnost v podstatě kopíruje ceny elektřiny, na nichž závisí. Z pohledu toho, co má pro roky 2014 a 2015 ČEZ zajištěné, sice neočekáváme žádný prudký růst, firma je na tom ale přesto poměrně dobře," zmínil.
Negativně naopak Podolka na domácím trhu nahlíží na telekomunikační sektor, jenž je na pražské burze zastoupen cennými papíry Telefóniky C.R., a také na akcie těžaře NWR, který bude s největší pravděpodobností i letos pod silným tlakem způsobeným hrozbou dalších poklesů cen uhlí. Obezřetní by investoři měli být také v případě akcií mediální společnosti CME. "Volatilita CME bude pokračovat. Dnes může stát 70 Kč, za týden klidně 120 Kč. My tomu říkáme jízda na tygrovi," poznamenal.
Portfoliomanažer akciového podílového fondu Top Stocks ISČS Ján Hájek je i letos velmi pozitivně naladěn, pokud jde o tituly ze spotřebitelského, zdravotnického a technologického sektoru. "Spotřebitelským zbytným produktům, které byly v minulých letech dobře prodávané, se v loňském roce příliš nedařilo, protože lidé, kteří v pokrizovém období spíše šetřili, začali znovu nakupovat také automobily a nemovitosti. To mimo jiné znamenalo, že jim na další zbytné zboží příliš mnoho financí nezbylo," řekl a dodal, že se ale podle něj pro příští měsíce nejedná o rizikový faktor, protože šlo pouze o krátkodobý jev, který dokládá, že se nacházíme na začátku ekonomického oživování.
V technologickém sektoru by podle Hájka mohly vyniknout zejména akcie Googlu, Facebooku a Applu. "Domnívám se, že počítačová éra pomalu končí a začíná éra mobilního internetu, na níž se společnosti jako Google, Apple nebo Facebook svezou," poznamenal. V případě sociálních sítí Facebook a Twitter však bude důležité, zda svůj obrovský potenciál dokáží zpeněžit. "Twitter je podle mě dobrý v tom, že uživatelům umožňuje, aby si vytvořili vlastní noviny – sledujete jen to, co chcete. V tom ale tkví i jeho hlavní problém – nevím, jak se uživatelé vyrovnají s tím, že jim jejich kanál najednou zanese reklama," zamyslel se.
A jak by v roce 2014 mělo vypadat ideální investiční portfolio podle Borise Tomčiaka? Především by v něm měly být zastoupeny nejen akcie a high yield dluhopisy firem s nízkým ratingem, ale přibližně 20 až 30 % financí by měl každý investor alokovat také do nemovitostí, komodit nebo dluhopisů s krátkou dobou splatnosti.
Petr Podolka na závěr doplnil, že je poměrně optimistický ohledně rizikových aktiv, což mimo jiné znamená, že i pro rok 2014 preferuje akcie před dluhopisy. "Vidíme příležitosti hlavně v Japonsku a Evropě. Ameriku vnímáme neutrálně a mladé trhy lehce negativně," řekl.
Kompletní videozáznam třetího bloku V. Investičního fóra
Aktivní investiční strategie
- Karol Piovarcsy (ředitel Saxo Bank ČR a SR)
- Kateřina Zychová (zakladatelka Verdi Capital)
- Miroslav Plojhar (investiční stratég, Česká spořitelna)
"Z mého pohledu se nacházíme v jistém druhu virtuální reality - trhy nahoru netlačí fundamenty, ale peníze. Osobně se domnívám, že tato realita bude ještě nějakou dobu trvat, což hovoří v prospěch amerických akcií," řekl ve čtvrtém bloku věnovaném aktivním investičním strategiím Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank ČR a SR. Slabá výkonnost by podle něj letos mohla postihnout především mladé trhy a výraznou korekcí by mohly projít i některé evropské tituly, například akcie Louis Vuitton nebo Chanel.
Korekci některých trhů a titulů nelze vyloučit ani podle zakladatelky Verdi Capital Kateřiny Zychové. "Rozvojové trhy zůstávají problematické, takže stále existuje spousta zajímavých příležitostí k shortování," uvedla a doplnila, že by se pokles mohl týkat například akcií polského developera GTC, rakouské firmy Telekom Austria, cenných papírů "uměle nadhodnocené firmy" Tesla Motors nebo virtuální měny bitcoin.
Miroslav Plojhar z České spořitelny radí kontrariánsky orientovaným investorům kupovat put opce na americké akciové indexy. "Trh rostl čtyři roky, posledních dvanáct měsíců zcela bez korekcí a už dlouho jsem neslyšel nikoho, kdo by řekl, že by akcie mohly výrazně oslabit. Put opce jsou aktuálně právě s ohledem na optimismus investorů velmi levné, což znamená, že dokáží vydělat i při minimálním poklesu trhů. Pokud navíc trhy půjdou nahoru, je ztráta investora z jejich nákupu limitovaná."
Na měnovém trhu je podle Piovarcsyho v současnosti situace kvůli vysoké aktivitě centrálních bank poměrně jednotvárná a nezajímavá. "Až toto období přejde, rozběhne se podle nás americký dolar, jenž by mohl posilovat například vůči australskému dolaru," nastínil možný budoucí vývoj.
Černou labutí, která by podle Piovarcsyho v roce 2014 mohla výrazně zamíchat kartami, je hrozba návratu deflačního tlaku do Evropy a také do Spojených států, kde tamní centrální banka začala omezovat proinflační kvantitativní uvolňování. "Očekáváme také, že se přehřejí energetické akcie, a nevylučujeme, že by se ropa mohla dostat pod devadesát nebo i na osmdesát dolarů za barel," doplnil.
Podle Piovarcsyho a Plojhara lze očekávat, že se letos bude vše točit kolem důvěry lidí v chování centrálních bank. "Americký Fed má páku sedmdesát pět ku jedné, což je mnohem více, než kolik měla banka Lehman Brothers před krachem. Jakožto centrální banku to sice Fed zajímat nemusí, avšak jen do chvíle, než to začne zajímat někoho jiného," řekl Plojhar. "Potenciální černou labutí by tak mohlo být to, jak se na centrální banky budou dívat nejen lidé, ale především politici," dodal.
Všichni tři diskutující se na závěr shodli, že lze letos očekávat výrazný růst volatility. Podle Kateřiny Zychové by tento trend mohl být patrný například v Rusku nebo Turecku, Karol Piovarcsy pro změnu varoval před akciemi finančních ústavů. "Když burzy padají, jsou to tradičně právě akcie bank, které oslabují nejvíce. Pokud tedy dříve či později dojde k celkové korekci, bude pokles cen bankovních titulů o to silnější," varoval a v kontrastu k názoru Jána Hájka uvedl, že lze aktuálně propad očekávat zejména u akcií společností Twitter, Facebook a Amazon. "Tyto společnosti byly do velké míry hnány popularitou namísto fundamentů, u ostatních naopak očekáváme 5- až 10% růst," vysvětlil.
Kompletní videozáznam čtvrtého bloku V. Investičního fóra
Alternativní investice v roce 2014
- Jiří Jaklín (Český půdní fond)
- Roman Pilíšek (hlavní ekonom společnosti ZLATÉ REZERVY)
- Karel Minx (provozovatel Bitcash.cz)
Roman Pilíšek, hlavní ekonom společnosti ZLATÉ REZERVY, v posledním panelu V. Investičního fóra potvrdil, že byl pokles ceny zlata v roce 2013 poměrně překvapující. Na druhou stranu se ale podle něj nyní zlato nachází na úrovních, které mohou být pro investory atraktivní. "Cena zlata otestovala dno 31. prosince, domníváme se proto, že dojde ke konsolidaci," řekl. Důležitou roli podle něj nyní v případě zlata hraje také fakt, že se jeho tržní cena dostala na samou hranici produkčních nákladů těžařů, což znamená, že prostor pro její další pokles je velmi omezený.
Výhody i rizika virtuálních měn coby rodícího se investičního prostředku přítomným přiblížil Karel Minx, provozovatel webu Bitcash.cz. "Bitcoin se dostává do sféry, kde se o něj začínají zajímat i technicky méně zdatní investoři," uvedl. Vzápětí ale varoval, že se bitcoin i kvůli obrovskému zájmu médií bude ještě minimálně v několika příštích letech pohybovat ve sféře bubliny, v důsledku čehož bude jeho kurz vyjádřený v dolarech velmi volatilní. Případným zájemcům o tuto virtuální měnu proto radí, aby ji v žádném případě nevnímali jako standardní investiční prostředek.
Rizika bitcoinu a virtuálních měn obecně lze podle Minxe shrnout do několika základních bodů. Jednak je to vysoká volatilita, která je ve srovnání se zlatem až pětinásobná, jednak kreditní riziko, jelikož neexistují žádné regulace, které by omezovaly nakládání burz s prostředky klientů. V potaz je třeba brát též relativně malou likviditu, která se podepisuje i na vysoké volatilitě, a v neposlední řadě skutečnost, že chybí jakákoli regulace tohoto odvětví ze strany států. "Bitcoin je extrémně rizikový, což znamená, že je určen výhradně pro ty, kdo mají chuť riskovat," varoval Minx a dodal, že majitelům bitcoinů tuto měnu doporučuje držet tři roky i déle.
Investicím do zemědělské půdy se v rámci posledního panelu věnoval Jiří Jaklín z Českého půdního fondu, který do diskuze vstoupil odhadem, že by se tržní cena české zemědělské půdy mohla v horizontu osmi let zdvojnásobit. Investoři, kteří do půdy chtějí investovat, by podle něj neměli s rozhodnutím příliš otálet, protože se trh začíná hýbat.
Dále zdůraznil některá specifika této investice. "Česká půda má výhodu i nevýhodu v tom, že je extrémně heterogenní. Čechy mají zhruba 4 miliony hektarů půdy, v průměru se však prodává jednotka o rozloze 0,5 hektaru," řekl.
Kromě jiného by podle něj investoři při investicích do půdy neměli podceňovat rozdíly v kvalitě půdy a vždy by se měli zajímat o závazky, jež jsou s konkrétními pozemky spojené. "Řada zemědělských družstev lidem v minulosti vnutila nájemné na pět nebo deset let. Proto zde existuje nemalé riziko, že koupíte pozemek, ale za pár dní se objeví někdo se smlouvou o nájmu, která je pro vás extrémně nevýhodná," vysvětlil.
Opomenuto nezůstalo ani téma církevních restitucí, které by se však podle Jaklína do tržní ceny české zemědělské půdy v nejbližší době promítnout neměly. "Církve podle mého názoru půdu prodávat nebudou, spíše budou chtít výhodné nájmy," zamyslel se.
Pro rok 2014 je výhled všech tří panelistů pátého bloku jednoznačně pozitivní. Podle Romana Pilíška by se letos měl definitivně zastavit propad ceny zlata a investoři by si měli k žlutému kovu znovu najít cestu. Jiří Jaklín zopakoval, že by se podle něj ceny zemědělské půdy měly pohybovat v rostoucím trendu, a Karel Minx doplnil, že by alternativní měnu bitcoin mohli v následujících měsících začít přijímat další obchodníci a že by se jí v brzké době mohlo širší podpory dostat také díky potenciálním regulacím ze strany jednotlivých států.
Kompletní videozáznam pátého bloku V. Investičního fóra
Aktuality
