Americké akcie v pátek krvácely. Dow zažil nejhorší týden od roku 2012

Burzy reagovaly na výprodej akcií a dalších aktiv na rozvíjejících se trzích, kde ceny klesají v obavách ze zpomalování čínské ekonomiky a také kvůli potížím v dalších zemích od Turecka přes Ukrajinu až po Argentinu. Investoři se také připravují na to, že americká centrální banka příští týden opět omezí podpůrnou měnovou politiku.
Index Dow v pátek ztratil 1,96 % a uzavíral na 15 879,11 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,09 %, prolomil hranici 1 800 bodů a uzavřel na 1 790,29 bodu a Nasdaq ztratil 2,15 % na 4 128,17 bodu.
Propady mají na svědomí rozvíjející se trhy, kvůli jejichž problémům ztratily i akcie v Evropě. Z mladých trhů se investoři stahují do amerických dluhopisů a bezpečných měn, jako je například japonský jen a švýcarský frank. K obavám ze zpomalení růstu v Číně a ústupu Fedu od stimulace se přidal propad turecké liry, která klesla k dolaru na historické minimum, a argentinského pesa. Argentina se rozhodla zmírnit restrikce na nákup dolarů, nicméně peso pokračovalo v propadech. Negativně se také projevuje politická krize na Ukrajině. Index akcií rozvíjejících se trhů MSCI v pátek klesl o 1,4 % a od října ztrácí téměř 10 %. Pro měny mladých trhů byl týden nejhorší za pět let.
Velkou roli v propadech hraje Čína. Čínský bankovní regulátor se podle agentury Bloomberg obává možných krachů v uhelném sektoru. "Čínská společnost China Credit Trust Co varovala před týdnem investory, že možná nebude schopna dostát svým závazkům a splatit svůj produkt 2010 China Credit-Credit Equals Gold #1 Collective Trust Product, splatný 31. ledna 2014. Tento produkt slibující 10% výnos (trojnásobný oproti běžným úrokům z bankovních vkladů) byl distribuován bankou The Industrial and Commercial Bank of China. Ta je největší na světě, měřeno výší aktiv. Distribuce touto bankou přidala produktům v očích investorů na důvěryhodnosti, ale nijak neovlivňovala skutečnou výši rizika," píše Jan Dvořák na serveru Proinvestory.cz. "Prostředky vybrané od investorů byly poskytnuty formou půjčky těžaři uhlí Shanxi Zhenfu Energy Group. Tato společnost je v problémech a podle všeho směřuje k bankrotu, jeden z jejích vysokých manažerů je ve vězení."
Pokud k bankrotu Shanxi Zhenfu Energy Group skutečně dojde, šlo by o první skutečný default tohoto typu produktu v Číně (dosud došlo jen k posunutí termínů výplaty investorů). Takovýto bankrot by mohl podlomit důvěru investorů v tento typ finančních produktů. "Jelikož byl tento typ produktů hojně využíván čínskými bankami za účelem vyvedení rizika z rozvahy, měl by bankrot tohoto typu produktu velké dopady na celý bankovní systém. Stejný typ produktů odstartoval subrpime krizi let 2007 a 2008 v USA," pokračuje Dvořák.
Proinvestory.cz: Největší rizika roku 2014
"Vypadá to, že trh se dostal do pozice "počkáme a uvidíme". Postrádá jakýkoli pevný směr. Prudce reaguje na jednotlivé události. V roce 2013 bylo trhem oceněno mnoho pozitivních dat a je logické, že nyní trh ztrácí," říká Terry Sandven z U.S. Bank Wealth Management.
"Měny na rozvíjejících se trzích se dostaly pod tlak. Někdo tvrdí, že za to může Fed. Jde ale spíše o politickou nestabilitu v zemích, jako jsou Turecko nebo Argentina. Je to další důvod, proč na těchto trzích neinvestovat," tvrdí Nick Raich, šéf firmy Earnings Scout.
Investoři čekají, že Fed ve středu oznámí snížení objemu odkupů dluhopisů o dalších deset miliard dolarů měsíčně. Přesouvají se proto z akcií do bezpečnějších aktiv v čele s americkými státními dluhopisy. Ty v pátek posílily a výnosy 10letých bondů klesly během dne až na 2,7 %.
Pokračovala také výsledková sezóna. V pátek zveřejnilo výsledky za 4Q2013 10 firem z indexu S&P 500. Procter & Gamble oznámil pokles zisku, výsledky však byly v souladu s očekáváním a společnost ponechala výhled zisku beze změny. Její akcie tak posílily o 1,2 %.
Dařilo se i Microsoftu, jehož akcie posílily o 2 % po lepších než očekávaných výsledcích, které firma oznámila ve čtvrtek po uzavření trhů. Americký softwarový gigant ve druhém finančním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 3 % na 6,56 miliardy dolaru díky růstu tržeb. Celkové tržby společnosti ve čtvrtletí končícím 31. prosince stouply o 14 % na 24,5 miliardy dolarů.
Celkově však převládaly výprodeje a klesly všechny sektory z indexu S&P 500. Nejhůře na tom byly průmyslové podniky, nejlépe segment necyklického spotřebního zboží.
Nejhorší týden pro akcie za řadu měsíců
Výprodeje začaly na burze již ve čtvrtek kvůli údajům z Číny, kde poprvé po půl roce klesla aktivita v průmyslu. Za celý týden tak americké akcie výrazně zlevnily, index Dow dokonce nejvíce od května 2012, když ztratil 3,52 %. Širší S&P 500 ztratil 2,63 % a v pátek prorazil psychologickou hranici 1 800 bodů i 50denní klouzavý průměr. Nasdaq za týden přišel o 1,65 %.
Klesaly naopak výnosy z amerických státních dluhopisů, které jsou považovány za bezpečné aktivum.
Dolar a euro ztrácely na japonský jen a švýcarský frank. Investoři převádějí peníze vybírané z akcií a mladých trhů do měn, které považují za nejbezpečnější. Kurz dolaru vůči jenu v pátek odpoledne klesal až o procento na pětitýdenní minimum 102 JPY a proti švýcarskému franku sestoupil na letošní nejnižší úroveň 0,8905 CHF.
Problémy však pomáhají cenám zlata, které mírně posílilo.
Světové ceny ropy v pátek mírně klesly. Mimo jiné reagovaly na obavy ze zpomalení hospodářského růstu v Číně. Ta je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech.
Hlavní události na amerických trzích v minulém týdnu
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 18. ledna vzrostl o jeden tisíc na 326 tisíc. Očekával se růst na 330 tisíc. Předchozí týden byl revidován z 326 tisíc na 325 tisíc. Čtyřtýdenní průměr klesl o 3 750 na 331 500. Pokračujících žádostí v týdnu do 11. ledna přibylo o 34 tisíc na 3,06 milionu.
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu klesl na 53,7 bodu (odhad: 55 bodů, prosinec: 54,4 bodu).
- Prodeje starších domů v prosinci vzrostly o 1 % na celoroční tempo 4,87 milionu.
- FHFA: Ceny domů v listopadu vzrostly meziměsíčně o 0,1 % (odhad: +0,4 %, říjen: +0,5 %).
- Bývalý americký ministr financí Timothy Geithner vyhrožoval mateřské společnosti ratingové agentury Standard & Poor's vládní odvetou za to, že agentura v roce 2011 snížila Spojeným státům prestižní známku úvěrové důvěryhodnosti. Uvedl to tento týden předseda správní rady společnosti McGraw-Hill Financial, která agenturu S&P vlastní. Učinil tak v místopřísežném prohlášení pro federální soud. Vláda prezidenta Baracka Obamy loni na agenturu S&P podala žalobu za způsob, jímž před finanční krizí v roce 2008 agentura hodnotila hypoteční cenné papíry.
- Nouriel Roubini, který byl na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu, na svém twitterovém účtu zveřejnil další prognózu. Mnoho mluvčích fóra prý ve svých projevech připomíná sto let od začátku první světové války. Roubiniho predikce? Válka mezi Čínou a Japonskem.
- Čínský výrobce počítačů Lenovo Group se dohodl na koupi divize levných počítačových serverů od americké technologické společnosti IBM. Hodnota dlouho očekávané transakce činí zhruba 2,3 miliardy dolarů. Pro čínské podniky jde o dosud vůbec největší převzetí v technologickém sektoru, napsala agentura Reuters.
- Výkon americké divize německé automobilky Volkswagen je "katastrofa" a situace firmy na americkém trhu se nezlepší dříve než v roce 2016. Řekl to ve středu šéf závodní rady a člen dozorčí rady koncernu Bernd Osterloh. Majitel české Škody Auto potřebuje pro druhý největší světový trh více modelů a rychlejší rozhodování, uvedl Osterloh podle agentury Reuters.
- Carl Icahn za poslední dva týdny nakoupil další akcie společnosti Apple v hodnotě 500 milionů dolarů. Jeho celková investice ve firmě tak už přesáhla 3 miliardy dolarů.
- Ben Bernanke by mohl po odchodu z čela Fedu zakotvit v Brookings Institution. Ve svém aktuálním článku o tom píše Jon Hilsenrath z Wall Street Journalu. Jeho informace z prostředí americké centrální banky jsou přitom považovány za jedny z nejspolehlivějších, trh na ně zpravidla reaguje velice silně.
- Amazon popřel zprávy o placené televizní službě.
- Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung porušil patentem chráněnou technologii společnosti Apple, která umožňuje automatické dokončování slov. Podle zpravodajského serveru BBC to rozhodla soudkyně kalifornského soudu. Firmy čeká na jaře soudní stání, kde se hodlají nařknout z kopírování některých svých prvků.
- Target bude propouštět. Propustí 475 lidí ve své centrále a nepřijme dosud plánovaných 700 nových pracovníků. Firma má kromě problému s únikem údajů z platebních karet zákazníků problém také s tržbami, které podle jejího vyjádření v předvánočním období nenaplnily očekávání.
Výsledková sezóna
- Výsledky Bristol-Myers ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,43 USD), tržby: 4,44 miliardy USD (odhad: 4,33 miliardy USD).
- Výsledky Kimberly-Clark ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 1,39 USD), tržby: 5,31 miliardy USD (odhad: 5,27 miliardy USD).
- Výsledky Honeywell ve 4Q: Zisk na akcii 1,24 USD, tržby: 10,39 miliardy USD (odhad: 10,20 miliardy USD).
- Výsledky Procter & Gamble ve 2Q: Zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,20 USD), tržby: 22,28 miliardy USD (odhad: 22,34 miliardy USD).
- Výsledky Xerox ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,29 USD v souladu s odhady, tržby: 5,57 miliardy USD (odhad: 5,65 miliardy USD)
- Výsledky McDonald's ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,39 USD), tržby: 7,09 miliardy USD (odhad: 7,11 miliardy USD).
- Výsledky Lockheed Martin ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 2,38 USD (odhad: 2,11 USD), tržby: 11,5 miliardy USD.
- Výsledky Union Pacific ve 4Q2013: Zisk na akcii 2,55 USD (odhad: 2,49 USD), tržby: 5,63 miliardy USD (odhad: 5,57 miliardy USD).
- Výsledky Microsoft ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,68 USD), tržby: 24,52 miliardy USD (odhad: 23,67 miliardy USD).
- Výsledky Starbucks ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,69 USD), tržby: 4,24 miliardy USD (odhad: 4,3 miliardy USD).
- Výsledky General Dynamics ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,76 USD (odhad: 1,75 USD), tržby 8,11 miliardy USD (odhad: 7,99 miliardy USD).
- Výsledky Freeport-McMoRan Copper & Gold ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,798 USD), výnosy 5,885 miliardy USD (odhad: 6,105 miliardy USD).
- Výsledky Abbott Laboratories ve 4Q: Zisk na akcii 0,58 USD v souladu s odhady, tržby 5,66 miliardy USD (odhad: 5,72 miliardy USD).
- Výsledky Northern Trust ve 4Q: Zisk na akcii 0,70 USD v souladu s odhady, tržby 1,05 miliardy USD (odhad: 1,04 miliardy USD).
- Výsledky U.S. Bancorp ve 4Q: Zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,75 USD), tržby: 4,89 miliardy USD (odhad: 4,88 miliardy USD).
- Výsledky Motorola Solutions ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,67 USD (odhad: 1,62 USD), tržby 2,5 miliardy USD (odhad: 2,49 miliardy USD).
- Výsledky United Technologies ve 4Q: Zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,53 USD), tržby: 16,759 miliardy USD (odhad: 17,092 miliardy USD).
- Společnost Netflix dosáhla zisku na akcii 0,79 USD, ačkoli se čekalo jen 0,66 USD, a tržeb 1,18 miliardy USD oproti odhadu 1,17 miliardy USD. Na konci roku 2013 služby Netflixu využívalo podle zprávy 44 milionů zákazníků, jen v posledním čtvrtletí jich ve Spojených státech přibylo 2,3 milionu.
- Výsledky eBay: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,80 USD) a tržby 4,53 miliardy USD (odhad: 4,55 miliardy USD), navíc společnost oznámila plán na zpětný odkup akcií ve výši 5 miliard dolarů. Firma údajně dostala nabídku od Carla Icahna, aby osamostatnila PayPal, který eBayi tvoří 45 % tržeb. Icahn koupil 0,8% podíl ve firmě a navrhl dva své lidi do představenstva.
- Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 1,240 USD (odhad: 1,203 USD), tržby: 18,355 miliardy USD (odhad: 17,955 miliardy USD).
- Výsledky Delta Air Lines ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,650 USD (odhad: 0,629 USD), tržby 9,08 miliardy USD (odhad: 9,03 miliardy USD).
- Výsledky Halliburton ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,885 USD), tržby 7,639 miliardy USD (odhad: 7,557 miliardy USD).
- Výsledky Forest Laboratories ve 4Q2013: Očištěný zisk na akcii 27 centů (odhad: 30 centů), tržby 878,4 milionu USD (odhad: 834,1 milionu USD).
- Výsledky Travelers ve 4Q2013: Provozní zisk na akcii 2,68 USD (odhad: 2,16 USD), tržby 6,737 miliardy USD (odhad: 6,429 miliardy USD).
- Výsledky Verizon Communications ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 31,07 miliardy USD (odhad: 31,05 miliardy USD).
- Výsledky IBM ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 6,13 USD (odhad: 5,99 USD), tržby 27,7 miliardy USD.
- Výsledky Texas Instruments ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,46 USD, tržby 3,03 miliardy USD.
Zdroj: ČTK, Bloomberg