Americké akcie v pondělí ztrácely kvůli údajům o prodeji domů a Fedu

Americké akcie v pondělí kolísaly kvůli překvapivě slabým údajům o prosincovém prodeji domů ve Spojených státech. K poklesu přispěly rovněž přetrvávající obavy ohledně vývoje na mladých trzích a předzvěst zasedání FOMC.
Americké akcie v pondělí po nejhorším týdnu od roku 2012 kolísaly. Index Dow se ještě chvíli před ukončením obchodování pohyboval mírně nad nulou, v závěru však spadl do červených čísel a odepsal 0,26 %. S&P 500 ztratil 0,49 % a technologický Nasdaq oslabil o 1,08 %.
Nejvíce se z indexu Dow v pondělí dařilo společnosti Caterpillar, která zpevnila o více než pět procent po překvapivě dobrých výsledcích za minulé čtvrtletí. Index Dow táhly nahoru i společnosti United Technologies, Merck, Travelers a General Electric. Společnosti Merck pomohlo zvýšení doporučení od Morgan Stanley na "overweight" z "underweight". Banka počítá s tím, že firmu podpoří prodej léků proti rakovině. Dolů index Dow naopak tlačily firmy Microsoft, Visa a Goldman Sachs.
Investoři bedlivě sledují výsledkovou sezónu. Podle odhadů analytiků sesbíraných agenturou Bloomberg by zisk na akcii firem zahrnutých v indexu S&P 500 měl za čtvrtý kvartál vzrůst o 6,6 % a tržby o 2,6 %.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Prodej nových rodinných domů v USA se v prosinci propadl o 7 %. V celém loňském roce prodej nicméně stoupl o více než 16 %.
- Americké ministerstvo spravedlnosti a Komise pro obchodování s futures kontrakty na komodity údajně vyšetřují Bank of America kvůli podezření z toho, že prováděla vlastní future obchody před většími příkazy od klientů.
- Společnost Google potvrdila akvizici britské firmy DeepMind, která se zabývá umělou inteligencí. Přesnou hodnotu transakce společnost neuvedla, ale mohlo by se jednat o zhruba 400 milionů dolarů.
- Američtí vyšetřovatelé zadrželi dva provozovatele burz s kybernetickou měnou bitcoin. Obviňují je z pokusu prodat milion dolarů v této virtuální měně uživatelům webového nákupního portálu Silk Road (Hedvábná stezka), kde šlo za bitcoiny obstarat i drogy nebo vraždy na objednávku. Portál v září uzavřely americké úřady.
- Šéfka americké automobilky General Motors Mary Barraová slíbila investovat do ztrátové evropské automobilky Opel. Generální ředitelka GM, která je mateřskou firmou Opelu, to prohlásila na své první zahraničí cestě v nové funkci.
- Výsledky Caterpillar ve 4Q: Zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,27 USD), firma oznámila zpětný odkup akcií za 10 miliard dolarů.
- Výsledky Apple 4Q2013: Zisk na akcii 14,50 USD (očekávání 14,07 USD), tržby 57,6 miliardy USD (očekávání: 57,5 miliardy USD).
Ceny ropy kvůli Fedu a globálním akciím klesly o více než dolar
Světové ceny ropy zahájily nový týden poklesem a snížily se o více než dolar na barel. Investoři se dále zbavovali aktiv s vyšší mírou rizika kvůli obavám z oslabení na mladých trzích.
Cena ropy Brent se v pondělí před 22.00 SEČ pohybovala těsně nad 107 USD za barel. Oproti pátečnímu závěru odepisovala zhruba 82 centů. Dříve během odpoledne se ale její ztráta prohloubila na více než dolar. Cena americké lehké ropy WTI v pondělí ve stejnou dobu klesala o 83 centů na zhruba 95,8 USD za barel.
Globální akciové trhy v pondělí opět reagovaly na znepokojení, že čínská ekonomika zpomaluje, a prohloubily ztráty z minulého týdne. Nepříznivě je ovlivnilo i očekávání, že americká centrální banka omezí rozsah svého programu nákupu dluhopisů o dalších deset miliard dolarů měsíčně. Americká vláda v pondělí také zveřejnila údaje o prosincovém prodeji nových rodinných domů ve Spojených státech. Prodej se oproti listopadu snížil o 7 %, více, než čekali analytici. To způsobilo, že americké akcie odevzdaly počáteční zisky a vyvolaly související pokles cen Brentu a WTI.
"Největším problémem na trhu s ropou jsou korelace na riziková aktiva a akcie," sdělil podle Reuters manažer pro obchody s ropou Bob Yawger ze společnosti MF Global.
Cena zlata, která se dříve vyšplhala na desetitýdenní maxima, se snížila o 8,80 dolaru na 1 255,70 dolaru za trojskou unci kvůli spekulacím o možném dalším utažení kohoutků ze strany Fedu.
Americký dolar se po ztrátách k jenu a franku stabilizoval
Americký dolar v pondělním devizovém obchodování zamířil vzhůru v páru s jenem i švýcarským frankem, které investoři považují za bezpečná útočiště. Vůči oběma měnám dolar minulý týden ztrácel, když se investoři začali rychleji zbavovat aktiv na mladých trzích.
Euro k dolaru před 22.00 SEČ klesalo o 0,03 % na 1,3676 USD. Dolar k jenu stoupl o 0,3 % na 102,62 JPY. Ke švýcarskému franku vykazoval nárůst skoro 0,27 % na 0,8968 CHF.
Dolar v předchozích třech seancích klesl o skoro dvě procenta, napsala agentura Reuters. Pokles americké měny zastavilo očekávání, že americká centrální banka může tento týden dále omezit svůj nákup dluhopisů.
Americká měna by ale mohla zaznamenat další ztráty, když se pro útěk z mladých trhů rozhodnou další investoři kvůli obavám z problémů argentinské měny a ohledně schopnosti turecké centrální banky udržet nízké úrokové sazby. Měny rozvíjejících se trhů od Turecka po Argentinu zůstávají pod tlakem, což mezi investory vyvolává nervozitu, že toto zemětřesení na trzích by mohlo vést ke krizi se vším všudy.
Zdroj: ČTK