Americké akcie v pátek potvrdily lednový propad. Mají za sebou první ztrátový měsíc od loňského srpna

Americké akcie se v pátek pohybovaly v červených číslech a prohlubovaly měsíční ztráty. Index S&P 500 zažil nejhorší leden od roku 2010. Pro hlavní indexy šlo o nejhorší měsíc od května 2012. Wall Street podkopaly některé slabé firemní výsledky a také obavy z dalšího měnových otřesů v zemích rozvíjejícího se světa.
Dow v pátek ztratil 0,94 % na 15 698,85 bodu, S&P 500 odevzdal 0,65 % na 1 782,58 bodu a technologický Nasdaq 0,47 % na 4 103,88 bodu. Index Dow v pátek táhly nahoru akcie Microsoftu, Caterpillaru a Verizon Communications, dolů ho naopak tlačily Chevron, Visa a ExxonMobil.
Za celý týden Dow klesl o více než procento a za celý měsíc dokonce o 5,3 %. S&P 500 týdenní ztrátu prohloubil na 0,4 % a měsíční na 3,6 %. Nasdaq v uplynulém týdnu oslabil o 0,6 % a celý měsíc pro něj znamenal pokles o 1,7 %. Pro americké akcie je to první ztrátový měsíc od srpna loňského roku a nejhorší od května 2012.
Americké akcie v lednu negativně reagovaly především na výprodeje na rozvojových trzích a na známky toho, že čínská ekonomika zpomaluje. Příliš investory neuklidnilo ani rozhodnutí Fedu o dalším snížení tempa nákupů dluhopisů.
Od roku 1950 si index S&P 500 připsal 24 ztrátových lednů, pouze v jedenácti z těchto let však zároveň uzavřel rok níže, než byla jeho hodnota 31. ledna daného roku. Vyplývá to z dat sesbíraných MKM Partners. Podle stejného průzkumu byl celý rok pro index ztrátový v 58 % případů. Naposledy S&P 500 zaznamenal ztrátový leden v roce 2010, v následujících jedenácti měsících však posílil o 17 % a rok 2010 zakončil s 13% ziskem.
Amazon ztrácel po neuspokojivých výsledcích kolem 11 %, přes deset procent odevzdal i výrobce hraček Mattel, rovněž kvůli hospodářským výsledkům, které nenaplnily očekávání trhu. Naopak akcie společnosti Google zpevňovaly o téměř 4 %. Táhly nahoru celý technologický sektor, díky němuž se indexy dokázaly mírně vyšplhat ze dna páteční seance.
"Zdá se, že investoři letos mohou počítat se zvýšenou volatilitou a nižším ziskem," říká Terry Sandven, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Potřebujeme, aby zisky firem táhly trhy smysluplně nahoru, ale k tomu je potřeba zlepšující se ekonomická situace."
Podle takzvaného lednového barometru, který hodnotí vývoj v celém roce na základě dění na trzích v lednu, by letošní rok měl být pro akcie špatný. Predikce založené na lednovém vývoji se vyplnily v 62 z posledních 85 let, tedy v 73 % případů. Analytici však ztrátový rok neočekávají, zato jsou si jistí, že volatilitě se letos nevyhneme.
Stratégové a analytici se neshodují v tom, zda je současný pokles cen amerických akcií začátkem dlouho vyhlížené alespoň 10% korekce. Ryan Detrick ze Schaeffer's Investment Research je pesimistou a čeká i hlubší než 10% propad, Tom Lee z JPMorgan nebo James Paulsen z Wells Capital Management čekají odraz akcií vzhůru a dosažení nových maxim. Korekci ale letos druhý jmenovaný z nich očekává.
Dolar vůči euru v pátek posílil o téměř 0,5 % na 1,3488 EUR/USD, vůči jenu naopak o 0,5 % oslabil.
Ropa zlevňuje, Brent zažil první měsíční ztrátu od loňského září
Světové ceny ropy v pátek mírně oslabily a severomořská ropa Brent za celý leden zaznamenala první měsíční ztrátu od loňského září. Trh se obává finančních otřesů na mladých trzích a dopadů pokračujícího omezování podpůrné měnové politiky v USA.
Cena Brentu krátce po 21.30 SEČ odepisovala 1,57 dolaru na 106,38 USD za barel, za leden ztratila tři procenta. Americká lehká ropa WTI oslabila o 74 centů na 97,49 USD. To bylo těsně pod úrovní konce minulého roku, ale jeden a půl dolaru nad cenou z konce minulého týdne.
Ropu Brent oslabují známky útlumu ekonomiky a slabší poptávky po ropě v Číně, dále měnové otřesy v některých rozvíjejících se zemích a odliv investorů z rizikovějších trhů. Americké ropě naopak pomohlo mimořádně chladné počasí v USA a lepší stav americké ekonomiky.
Ropu v pátek oslabovaly další známky dostatečné nabídky. Produkce ropy v rámci kartelu OPEC z prosincového minima za dva a půl roku tento měsíc vzrostla o procento, zjistil průzkum agentury Reuters. Trh podkopává i rozhodnutí americké centrální banky pokračovat v omezování opatření na podporu hospodářského růstu.
Cena zlata naopak mírně rostla na 1 273 dolarů za trojskou unci.
Hlavní události na amerických trzích v uplynulém týdnu
- Provozovatel internetového vzkazového servisu Twitter koupil od technologické společnosti IBM 900 patentů a uzavřel s ní dohodu o vzájemném licencování budoucích patentových práv. Obě firmy uzavřely dnešní dohodou smír, neboť IBM loni Twitter obvinila, že porušuje její patentová práva.
- Guvernér americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke pátkem končí své osmileté působení ve funkci. Vystřídá ho dosavadní viceguvernérka Janet Yellenová, která se tak stane první ženou v čele Fedu. List Wall Street Journal (WSJ) upozorňuje, že šedesátiletý Bernanke opouští Fed méně populární než jeho předchůdce Alan Greenspan.
- Softwarový gigant Microsoft se chystá jmenovat svým novým generálním ředitelem Satyu Nadellu, nynějšího vysoce postaveného představitele jedné z divizí této americké společnosti. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované zdroje s informacemi o průběhu hledání nového šéfa. Microsoft se ke zprávě odmítl vyjádřit. Bloomberg dodal, že plány ohledně Nadelly ještě nebyly dokončeny.
- Osobní spotřeba ve Spojených státech v prosinci vzrostla o 0,4 %, čekal se 0,2% růst, příjmy však stagnovaly, přestože se rovněž čekal 0,2% růst.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl na 81,2 bodu, čekalo se 81 bodů (prosinec: 82,5 bodu, flash: 80,4 bodu).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v lednu klesl na 59,6 bodu z prosincových 60,8 bodu (revidováno z 59,1 bodu), čekal se pokles na 59 bodů. Subindex sledující zaměstnanost klesl o 5,1 bodu na 49,2 bodu, což je nejníže od dubna 2013.
- Wal-Mart snižuje odhad zisku pro čtvrtý kvartál. Bude na, nebo pod spodní hranicí původně predikovaných 1,60-1,70 USD.
- Ekonomika Spojených států v posledních třech měsících loňského roku podle předběžných dat expandovala tempem 3,2 % v souladu s očekáváním. Spotřebitelské výdaje, které do HDP přispívají zhruba 70 %, ve čtvrtém kvartálu vzrostly o 3,3 %, nejvíce od konce roku 2010, zároveň však zaostaly za očekáváním (+3,7 %).
- Rozjednané prodeje domů v prosinci ve Spojených státech klesly o 8,7 % meziměsíčně a 6,1 % meziročně, v obou případech se čekal pouze 0,3% pokles. Meziměsíční růst o 0,2 % zaznamenaný v listopadu byl navíc revidován na 0,3% pokles. Na vině je prý špatné počasí a rostoucí hypoteční sazby.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. ledna vzrostl o 19 tisíc na 348 tisíc, čekalo se 330 tisíc. Předchozí týden byl revidován na 329 tisíc z 326 tisíc. Čtyřtýdenní průměr vzrostl o 750 na 333 tisíc. Pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 18. ledna ubylo na 2,991 milionu z 3,007 milionu (revidováno z 3,006 milionu).
- Americká centrální banka bude podle průzkumu mezi ekonomy, který ve čtvrtek zveřejnila agentura Reuters, pokračovat v omezování programu nákupů dluhopisů a na každém příštím zasedání svého měnového výboru jej omezí vždy o deset miliard dolarů. Do konce roku by tak měla program zcela ukončit.
- Americká centrální banka pokračuje v opatrném omezování své podpůrné měnové politiky. Měnový výbor Fedu podle očekávání rozhodl, že nákupy dluhopisů, které mají stimulovat ekonomický růst, se od února sníží o dalších deset miliard dolarů na 65 miliard dolarů měsíčně. Dvoudenní zasedání, které naposledy řídil Ben Bernanke, tak navázalo na prosincové první rozhodnutí o zmírnění stimulace.
- Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje krádež klientských údajů z americké maloobchodní společnosti Target Corporation. Potvrdil to ve středu šéf resortu Eric Holder. Krádež se uskutečnila během předvánoční nákupní sezony v rámci rozsáhlého hackerského útoku. Společnost již dříve uvedla, že při ní bylo ukradeno zhruba 40 milionů údajů o kreditních a debetních kartách a 70 milionů dalších záznamů se zákaznickými údaji jako jména, adresy, adresy elektronické pošty nebo telefonní čísla.
- Google prodává Motorolu společnosti Lenovo za 2,91 miliardy USD. Americká internetová společnost Google prodává výrobce telefonů Motorola Mobility čínské společnosti Lenovo Group. Hodnota transakce je 2,91 miliardy dolarů. Internetový gigant učinil v květnu 2012 dosud vůbec nejdražší akvizici a ve snaze o expanzi na trhu chytrých telefonů zakoupil Motorolu za 12,4 miliardy dolarů. Společnost však nezastavila svůj propad a od té doby přišla o téměř dvě miliardy dolarů. Počet jejích zaměstnanců poklesl z 20 000 na 3 800.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se v prosinci nečekaně propadly o 4,3 %, což je nejvíce od července 2013. Odhad: +1,8 %, listopad revidován na +2,6 % z +3,4 %.
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v listopadu meziročně vzrostl o 13,71 %, očekával se růst o 13,8 % po říjnových +13,6 %. Oproti říjnu index meziměsíčně vzrostl o 0,9 %, čekalo se +0,8 % po říjnovém procentním růstu. Sezónně neočištěné údaje naznačují, že se ceny meziměsíčně snížily o 0,1 %, ačkoli se čekal 0,2% růst stejně jako v říjnu.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v lednu pokračovala druhý měsíc ve výrazném oživování a její ukazatel se dostal na maximum za pět měsíců. Plyne to z údajů, které v úterý zveřejnila organizace Conference Board. Důvěra spotřebitelů se vrátila na úroveň před podzimním propadem, způsobeným hlavně rozpočtovou krizí.
- Index aktivity richmondského Fedu v lednu klesl na 12 bodů z prosincových 13, čekala se stagnace.
- Aktivistický investor Carl Icahn koupil další akcie Apple za 500 milionů dolarů.
- Prodej nových rodinných domů v USA se v prosinci propadl o 7 %. V celém loňském roce prodej nicméně stoupl o více než 16 %.
- Americké ministerstvo spravedlnosti a Komise pro obchodování s futures kontrakty na komodity údajně vyšetřují Bank of America kvůli podezření z toho, že prováděla vlastní future obchody před většími příkazy od klientů.
- Společnost Google potvrdila akvizici britské firmy DeepMind, která se zabývá umělou inteligencí. Přesnou hodnotu transakce společnost neuvedla, ale mohlo by se jednat o zhruba 400 milionů dolarů.
- Američtí vyšetřovatelé zadrželi dva provozovatele burz s kybernetickou měnou bitcoin. Obviňují je z pokusu prodat milion dolarů v této virtuální měně uživatelům webového nákupního portálu Silk Road (Hedvábná stezka), kde šlo za bitcoiny obstarat i drogy nebo vraždy na objednávku. Portál v září uzavřely americké úřady.
Výsledková sezóna
- Výsledky Chevron ve 4Q2013: Zisk na akcii 2,57 USD v souladu s odhady, tržby: 54 miliard USD.
- Výsledky MasterCard ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,60 USD), tržby: 2,13 miliardy USD (odhad: 2,14 miliardy USD).
- Výsledky AbbVie ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,82 USD v souladu s odhady, tržby: 5,11 miliardy USD (odhad: 5,09 miliardy USD).
- Výsledky UPS ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 1,43 USD), tržby: 14,98 miliardy USD (odhad: 15,17 miliardy USD).
- Výsledky Under Armour ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,53 USD), tržby: 682,8 milionu USD (odhad: 620 milionů USD).
- Výsledky 3M ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,62 USD v souladu s odhady, tržby: 7,57 miliardy USD (odhad: 7,70 miliardy USD).
- Výsledky Altria ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 4,4 miliardy USD (odhad: 4,48 miliardy USD).
- Výsledky Blackstone ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,35 USD (odhad: 0,83 USD), tržby: 2,69 miliardy USD (odhad: 1,65 miliardy USD).
- Výsledky Visa v 1Q2014: Zisk na akcii 2,20 USD (odhad: 2,16 USD), tržby: 3,16 miliardy USD.
- Výsledky ConocoPhillips ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,32 USD).
- Výsledky Colgate-Palmolive ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,74 USD), tržby: 4,36 miliardy USD (odhad: 4,39 miliardy USD).
- Výsledky Harley-Davidson ve 4Q: Zisk na akcii 0,34 USD, tržby: 1,19 miliardy USD.
- Výsledky Viacom v 1Q2014: Zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,16 USD), tržby: 3,20 miliardy USD (odhad: 3,29 miliardy USD).
- Výsledky Eli Lilly ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), v tržby: 5,81 miliardy USD (odhad: 5,47 miliardy USD).
- Výsledky ExxonMobil ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,91 USD v souladu s odhady.
- Výsledky UPS ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 1,43 USD), tržby: 14,98 miliardy USD (odhad: 15,17 miliardy USD).
- Výsledky Google ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii dosáhl 12,01 USD (odhad: 12,22 USD), upravené tržby: 13,55 miliardy USD v souladu s odhady.
- Výsledky Amazon ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,74 USD na akcii), tržby: 25,59 miliardy USD (odhad: 26,05 miliardy USD).
- Výsledky Zynga ve 4Q2013: Ztráta na akcii 0,03 USD (odhad: ztráta 0,04 USD), tržby: 176,4 milionu USD (odhad: 141 milionů USD).
- Výsledky Boeing ve 4Q2013: Jádrový zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,57 USD), tržby: 23,79 miliardy USD (odhad: 22,71 miliardy USD).
- Výsledky Dow Chemical ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,43 USD), tržby: 14,38 miliardy USD (odhad: 14,132 miliardy USD).
- Po skončení středečního obchodování zveřejnila hospodářské výsledky společnost Facebook. Zisk na akcii předčil očekávání, dosáhl 0,31 USD (odhad: 0,27 USD), a lépe dopadly i tržby (2,59 miliardy USD oproti odhadovaným 2,35 miliardy USD). Facebook má 757 milionů denně aktivních uživatelů a 1,23 miliardy měsíčně aktivních uživatelů. Nejrychleji mu narůstá mobilní segment - denně Facebook na mobilním telefonu využívá už 556 milionů uživatelů, měsíčně 945 milionů.
- Čísla za předchozí kvartál "po trhu" ve středu vydala i společnost Qualcomm. Ve svém prvním fiskálním čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 1,26 USD oproti odhadu 1,18 USD a tržeb 6,62 miliardy USD proti predikci 6,67 miliardy USD.
- Výsledky Ford ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,28 USD), tržby: 35,6 miliardy USD (odhad: 35,48 miliardy USD).
- Výsledky Pfizer ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,52 USD), tržby: 13,6 miliardy USD (odhad: 13,34 miliardy USD).
- Výsledky Comcast ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,68 USD), tržby: 16,92 miliardy USD (odhad: 16,62 miliardy USD).
- Výsledky D.R. Horton ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,30 USD), tržby: 1,63 miliardy USD (odhad: 1,49 miliardy USD).
- Největší světová letecká společnost American Airlines Group skončila ve čtvrtém čtvrtletí s čistou ztrátou dvě miliardy dolarů. Ztrátu způsobily náklady na reorganizaci mateřské společnosti původních American Airlines v rámci bankrotového režimu a její fúze s US Airways, z níž skupina minulý měsíc vznikla.
- Výsledky Yahoo! ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,39 USD), tržby: 1,2 miliardy USD v souladu s odhadem.
- Výsledky AT&T ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 33,16 miliardy USD (odhad: 33,1 miliardy USD).
- Výsledky Amgen ve 4Q2013: Upravený čistý zisk na akcii 1,82 USD (odhad: 1,70 USD na akcii), tržby: 5,01 miliardy USD (odhad: 4,81 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar ve 4Q: Zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,27 USD), firma oznámila zpětný odkup akcií za 10 miliard dolarů.
- Výsledky Apple 4Q2013: Zisk na akcii 14,50 USD (očekávání 14,07 USD), tržby 57,6 miliardy USD (očekávání: 57,5 miliardy USD).