Internetoví giganti zveřejnili údaje o požadavcích na sledování

Google a další velké internetové společnosti zveřejnily nové údaje o tom, jak často dostávaly nařízeno předat informace o svých zákaznících americké vládě v rámci tajného vyšetřování ohledně národní bezpečnosti. Společnosti tyto informace zveřejnily vůbec poprvé od chvíle, kdy se zprávy o rozsáhlých sledovacích praktikách amerických tajných služeb dostaly loni v létě na veřejnost.
Velké technologické společnosti chtějí podle agentury AFP znovu získat důvěru uživatelů. Doufají přitom, že data ukážou pouze omezené zapojení těchto firem do kontroverzních špionážních aktivit.
Nové údaje zveřejnily společnosti Google, Microsoft, Yahoo, Facebook, LinkedIn a Tumblr, napsala dnes agentura AP. Data ukázala, že v prvním pololetí minulého roku si zpravodajci vyžádali informace o 9 000 až 9 999 uživatelských účtech Googlu. V předcházejících šesti měsících to bylo mezi 12 000 a 12 999 účty. V prvním pololetí roku 2009 se soudní příkazy týkaly mezi 2 000 a 2 999 uživatelů. Všechny žádosti byly legální, protože vznikly v souladu se zákonem o působení zpravodajských služeb.
Facebook v prvním pololetí minulého roku obdržel žádosti týkající se 5 000 až 5 999 účtů svých uživatelů. Do Microsoftu ve stejné době zamířily soudní příkazy týkající se 15 000 až 15 999 uživatelských účtů. U Yahoo to bylo mezi 30 000 až 30 999 účty. Žádosti o obsah se podle této internetové firmy mohly zahrnovat slova v elektronické poště nebo chatu, fotografie umístěné ve službě Flickr a adresáře nebo údaje v kalendářích.
Zdroj: ČTK
Aktuality
