Obyvatelé severských zemí utrácejí za tabák a alkohol největší část svých příjmů

CVS Caremark ve středu oznámila, že přestane ve svých amerických prodejnách nabízet tabákové výrobky. Očekává, že tím přijde jen o 2 miliardy z celoročních 120 miliard tržeb.
Odborníci na zdraví rozhodnutí firmy přivítali a označili ho za precedens, který by mohl donutit další maloobchodní společnosti, aby firmu CVS Caremark následovaly. Některá americká města, jako je Boston a San Francisco, již prodej tabákových výrobků v lékárnách zakázala a nenabízejí je ani někteří menší provozovatelé lékáren. Také některé maloobchodní firmy již přestaly prodávat cigarety před několika lety, třeba řetězec Target zastavil prodej cigaret již v roce 1996. Odpůrci kouření doufají, že dobrovolné rozhodnutí CVS vyvolá řetězovou reakci u dalších velkých provozovatelů lékáren.
Analytici poznamenávají, že počet kuřáků v USA klesá a v posledních dvou letech se objevila konkurence levnějších obchodních řetězců Family Dollar Stores a Dollar General, které mají více poboček a nabízejí zboží za nižší ceny. Na celkovém maloobchodním prodeji cigaret mají řetězce lékáren podíl menší než čtyři procenta.
V letech 2003 až 2013 se prodej cigaret v USA podle organizace Euromonitor International snížil o 31,3 %. V současnosti kouří v USA kolem 18 % dospělých, v roce 1965 to bylo až 43 % dospělé populace. Ročně v zemi na následky kouření zemře 480 000 lidí.
Cigarety totiž sice jsou drahým koníčkem, ale podle průzkumu Goldman Sachs na ně Američané nevěnují extrémně velkou část svých příjmů.
Zdroj: Goldman Sachs, ČTK