Americká ekonomika v lednu vytvořila méně pracovních míst, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti klesla nejníže od roku 2008

Americká ekonomika v lednu vytvořila 113 tisíc nových pracovních míst (prosincová data revidována na 75 tisíc z původně hlášených 74 tisíc, listopad na 274 tisíc z 241 tisíc). Míra nezaměstnanosti nečekaně klesla na 6,6 %, nejníže od října roku 2008. Analytici předvídali, že vznikne 180 tisíc nových pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti zůstane 6,7 %. Míra participace v lednu vzrostla na 63 % z prosincových 62,8 %. Soukromý sektor vytvořil 142 tisíc pracovních míst oproti 89 tisícům v prosinci. Zaměstnanost v maloobchodě klesla o 12 900, nejvíce od června 2012.
"Počet vytvořených pracovních míst opět zklamal, i když méně výrazně než před měsícem. Zároveň pokračuje v poklesu míra nezaměstnanosti. Větší reakci patrně vzbudí opakované zklamání na úrovni tvorby pracovních míst, zde je však potřeba vzít v úvahu možný podstatný negativní vliv mimořádně chladného počasí ve východní části USA. Tomu však neodpovídá velmi solidní přírůstek pracovních míst ve stavebnictví," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
"Pro Fed je důležitější pokračování trendu k poklesu míry nezaměstnanosti. Ta je už těsně nad hranicí, pod kterou by teoreticky mohlo dojít k růstu sazeb. Proto si nemyslíme, že by Fed kvůli trhu práce přerušil ukončování kvantitativního uvolňování. Z tohoto hlediska je významným pozitivem i prudký pokles (z 13,1 % na 12,7 %) širší míry nezaměstnanosti (U-6), která zahrnuje i lidi, kteří vypadli z pracovní síly, protože nehledají práci, a přepočítává na celé pracovní úvazky zaměstnané na částečný pracovní úvazek z ekonomických důvodů. Prvotní reakce byla všeobecně prudká a negativní (akcie dolů, dolar slabší, výnosy dolů), ale velmi rychle odezněla a trhy se vrátily téměř k rovnováze," dodal Mokráš.
Rychlý pokles míry nezaměstnanosti v posledních letech dělá vrásky na čele zkušenému ekonomovi Davidu Rosenbergovi z Gluskin Sheff. "Jen třikrát za posledních šedesát let klesla míra nezaměstnanosti tak výrazně rychleji. Na začátku 50. let, kdy ale růst ekonomiky v průměru dosahoval 6,7 %, na konci 70. let (růst o 4,8 %) a v polovině 80. let (růst o 5,2 %). Současné tempo růstu HDP je ale výrazně pomalejší," uvedl v týdnu ekonom před rozpočtovým výborem Senátu.
V americkém soukromém sektoru vzniklo v lednu podle dat soukromé organizace ADP zhruba 175 000 nových pracovních míst, což je o trochu méně, než činil průměrný odhad analytiků a mnohem méně než v předchozím měsíci. ADP to oznámila ve středu, kdy zároveň zhoršila svůj údaj za prosinec.
Tempo ekonomického růstu zpomaluje, sektoru služeb se naopak daří
Z dříve zveřejněné zprávy vyplývá, že americká ekonomika ve čtvrtém kvartálu 2013 podle předběžných dat mírně zpomalila tempo růstu z 4,1 % ve třetím čtvrtletí na 3,2 %. Spotřebitelské výdaje rostly o 3,3 %, nejvíce od 4Q2010, ale pod očekáváním 3,7 %. Investice vzrostly o 3,8 %.
Aktivita v americkém sektoru služeb však v lednu vzrostla více, než se čekalo. Index nákupních manažerů sledovaný agenturou Markit vyskočil na 56,7 bodu z prosincových 55,7 bodu a již třetí měsíc v řadě se nachází nad padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Produkce odvětví navíc narostla nejprudším tempem od září 2013. Kompozitní index vzrostl jen mírně na 56,2 bodu z 56,1 bodu v prosinci a zaznamenal rovněž třetí měsíc v řadě nad padesáti body.
Zdroj: Bloomberg, Česká spořitelna