US MARKETOtevírá za: 1 h 0 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Řecko dostalo úkol najít kompromis o fondu na pomoc bankám

Kompromis, který by umožnil dohodu mezi členskými zeměmi EU a evropským parlamentem o významném pilíři bankovní unie, dnes v Bruselu hledali ministři financí osmadvacítky. Řecké předsednictví EU má nyní na základě jejich dnešních podnětů vypracovat návrh pro jednání s europoslanci o jejich námitkách vůči systému, který by byl s to pomoci bankám z potíží bez využití veřejných peněz.

"Z pohledu lhůt v Evropském parlamentu je potřeba, aby kompromis mezi členskými státy, komisí a parlamentem byl uzavřen do poloviny března," řekl ČTK a Českému rozhlasu náměstek ministra financí Radek Urban, který na jednání zastupoval ČR. Jinak by podle něj hrozilo, že se v parlamentu celý balík nestihne v tomto volebním období odhlasovat.

V jádru vznikajícího mechanismu označovaného jako SRM (Single Resolution Mechanism) má být jednotný fond, který v průběhu deseti let naplní samy evropské banky částkou kolem 55 miliard eur. Přispívat by navíc fakticky měly do systému "národních přihrádek", kde by se postupně snižovaly bariéry pro jejich využívání v jiných zemích.

Mechanismus je jedním ze tří pilířů bankovní unie, na němž se členské státy dohodly loni v prosinci. Jeho pravidla by měla platit od počátku roku 2015, záchranné funkce nového fondu naběhnou o rok později. Dalšími pilíři jsou dohled Evropské centrální banky (ECB) nad asi 130 největšími evropskými bankami a společná pravidla pro pojištění bankovních vkladů.

Evropskému parlamentu přijde desetileté období příliš dlouhé. Například německý ministr financí Wolfgang Schäuble zmínil možnost pětiletého období, které by ovšem znamenalo potřebu, aby banky do fondu přispívaly vyššími prostředky. Jak ovšem připomněl náměstek Urban, v této otázce zatím nepanuje shoda a bod je mezi těmi, o nichž nyní bude řecké předsednictví s partnery dál jednat. Podle náměstka je z českého pohledu tato otázka v zásadě předčasná.

Diskuse o dílčích změnách prosincového kompromisu je podle něj možná. Není však prý velmi pravděpodobné, že by se jednalo o změny zásadní.

"Náš hlavní příspěvek do debaty je zachování rovného přístupu mezi členskými státy eurozóny a nečlenskými státy," zdůraznil Urban. Praha totiž v případě pozdějšího přistoupení do mechanismu dohledu a řešení krizí odmítá platit případně vyšší náklady než země, které jsou v projektu od začátku.

Zdroj: ČTK

Bankovní unie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa