Olympijská medailová inflace. Zvítězit nebylo nikdy jednodušší

Norsko na ZOH v Soči získalo již 18 medailí, čímž překonalo svůj rekord ze ZOH v Chamonix ve Francii z roku 1924. Počet disciplín a medailí však stále narůstá, takže pravděpodobnost, že země některou z nich získá, se každými dalšími hrami zvyšuje.
V roce 1924 bylo na ZOH pouze 16 disciplín, maximálně tedy bylo možné získat 48 medailí. Norský zisk 17 medailí tak znamenal, že Norové pro sebe utrhli 35 % všech placek. Dnes už žádná země třetinu medailí nemá kvůli medailové inflaci - je více disciplín i více účastnících se zemí, a úspěch se tak rozmělňuje mezi ně.
Z prvního grafu je zřejmé, že v posledních třiceti letech došlo k masivnímu nárůstu celkového počtu medailí. Na letošních ZOH je možné získat 294 medailí v 98 kláních. Od roku 1988 se tak jejich počet více než zdvojnásobil, na příštích ZOH je tedy pravděpodobné, že se bude rozdávat již 300 medailí a nedlouho poté 400.
Více disciplín a soutěží znamená více vysílacího času v televizi, a tudíž vyšší příjmy z reklamy, média tedy takový nárůst rozhodně vítají. A více klání znamená také více soutěžících zemí. V roce 1924 si mezi sebe rozdělilo ocenění 10 zemí, v roce 1992 už počet vítězů překročil dvacítku a na posledních dvou olympijských hrách se medaile dělily mezi 26 zemí.
Ač roste počet medailových zemí, obrovský počet disciplín zajišťuje nárůst průměrného počtu medailí na zemi. Dříve si jedna země odnášela z olympijských her méně než pět medailí, dnes je to kolem deseti.
Zdroj: BusinessWeek