Média řeší Ukrajinu, zatímco ve Venezuele se schyluje k pádu režimu

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se necelý rok po převzetí úřadu potýká se vzpourou. Maduro se stal prezidentem loni, když po dlouhém boji s rakovinou zemřel jeho mentor Hugo Chávez. Venezuelané od té doby řeší nedostatek různých komodit. Nespokojenost v zemi nyní eskalovala v pouliční boje, které si už vyžádaly i oběti na životech.
Venezuelané se nebouří pouze proti nedostatku základního zboží od toaletního papíru po olej, vadí jim i narůstající represe režimu. V průběhu jedné z demonstrací, které se účastnili většinou mladí lidé mezi 18 a 25 lety, byli zastřeleni tři studenti, což obyvatele pobouřilo. Mladí lidé protestují nejvíce, narodili se totiž v době, kdy už byl socialismus prezidenta Cháveze v krizi a Chávez sám ztrácel na popularitě.
Jedním z vůdců protestů je i Leopoldo López Mendoza, který burcuje komunitu skrz sociální sítě, především Twitter. Madurovi lidé tvrdí, že násilí rozpoutali demonstranti v čele s Lópezem, proto je také López pronásledován, ten však obviňuje z násilí vládu. Po poslední demonstraci, při níž byl zatčen, sdílel na Twitteru příspěvek, v němž píše: "Změna je v každém z nás. Nevzdávejte se. Já se nevzdám."
Ve Venezuele je v současné době akutní nedostatek zboží. Téměř všechno kromě ropy je dováženo. Maduro obviňuje americké "fašisty" a "buržoazní parazity" z toho, že ho chtějí svrhnout. Tři pracovníci americké ambasády museli opustit zemi, protože údajně vyzývali studenty k protestům. Ekonomika Venezuely se hroutí, inflace dosahuje 56 %, deficit rozpočtu 50 %, ratingové agentury venezuelské dluhopisy hodnotí jako vysoce spekulativní.
Proti Madurovi se zvedaly hlasy již dříve, ale teprve vražda televizní hvězdy a královny krásy Moniky Spearové a jejího manžela se stala bodem zlomu. "Chci žít v normální zemi. Tyhle šílence musíme zbavit moci," řekla bývalá státní zaměstnankyně, nyní aktivní vůdkyně opozičních demonstrantů, která nechtěla zveřejnit své příjmení.
Zdroj: BusinessWeek