Jak nebýt za hlupáka

Jste cílevědomí, ale stále se vám nedaří své sny převést do reality? Pak možná nevěnujete pozornost těm správným věcem. O úspěchu totiž nerozhodují jen schopnosti a dovednosti jedince, ale i jeho chování a sociální interakce. Následujících deset doporučení vám poradí, na jaké detaily si dát v každodenním životě pozor a jak se vyvarovat nepříjemných faux pas.
1. Vždy dodržte slovo
Pokud vás někdo poprosí o pomoc a vy mu ji přislíbíte, není cesty zpět. I kdybyste mezitím dostali nabídku na deset zajímavějších činností, musejí pro vás vždy být prioritou dřívější závazky. Budete-li například svým obchodním partnerům neustále něco slibovat, ale nikdy slovo nedodržíte, můžete si být jistí, že s vámi brzy rozváží veškeré styky.
2. Za vše poděkujte
Slovo "děkuji" je tradičně jedním z prvních, které se rodiče dětem snaží vštípit. Přesto i mnozí lidé v pokročilejším věku vypadají, jako by ho nikdy neslyšeli. Děkovat bychom přitom neměli jen za hodnotné dary, ale i za zdánlivé maličkosti, třeba za podržení dveří nebo upozornění na skvrnu na oblečení.
3. Buďte dochvilní
Není snad nic horšího, než když si s někým domluvíte schůzku a on vám deset minut před jejím plánovaným začátkem zavolá, že se budete muset sejít jindy. Příjemné ale není ani to, když vám zavolá a bez omluvy do telefonu oznámí, že přijde o půl hodiny později. Abyste se této nezdvořilosti vyvarovali, počítejte ve svém časovém harmonogramu vždy minimálně s patnáctiminutovou rezervou, která vám umožní na nenadálé situace reagovat mnohem pružněji.
4. Zopakujte si pravopis a gramatiku
V dnešní době, kdy naprostou většinu textů píšeme na počítači, jsme již zvyklí, že nás na případné chyby v textu automaticky upozorní textový editor. Přesto bychom na znalost pravopisu a gramatiky neměli rezignovat. Nikdy totiž nevíte, kdy vás například šéf požádá, abyste mu tužkou rychle napsali několik poznámek.
5. Nezapomínejte na omluvy
Slíbili jste kolegovi něco, co jste nakonec navzdory všem snahám nemohli splnit? I to se může stát. V takové situaci byste ale neměli předstírat, že se nic nestalo. Naopak, měli byste za ním přijít, vysvětlit, proč jste slovo nedodrželi, a s nabídkou jiné formy pomoci se upřímně omluvit za způsobené problémy.
6. Nebojte se zeptat
Každý člověk je odborníkem na něco jiného a nikdo není dokonalý ve všech oblastech. Pokud proto víte, že si s něčím nevíte rady, nebojte se zdvořile požádat o pomoc. Sobě ušetříte spoustu času a námahy a těm, které o pomoc požádáte, svou důvěrou složíte obrovskou poklonu.
7. Mluvte k věci
Zkuste si vzpomenout, kdy jste se naposledy setkali s člověkem, který dokázal mluvit klidně půl hodiny v kuse, aniž by vám cokoli podstatného sdělil. Pokud se ve vašem okolí vyskytuje zvýšené množství "žvanilů", sami jistě uznáte, že setkání s nimi není ničím lákavým. Když nemáte co říct k věci, je lepší mlčet.
8. Přijměte za sebe zodpovědnost
Za naše úspěchy a neúspěchy nemůže nikdo jiný než my. Obviňujete-li ze svých nezdarů své okolí, ihned s tím přestaňte a uvědomte si, že jste to pouze a jen vy, kdo o tom, čeho v životě nakonec dosáhnete, skutečně rozhoduje.
9. Rozšiřujte si obzory
Rozhlížejte se, naslouchejte a čtěte. Tak by se dala shrnout tři základní doporučení, jak se neustále udržovat v obraze a jak i po opuštění vysoké nebo střední školy pokračovat v získávání znalostí. Máte-li možnost, zdokonalujte se i v oblastech, které přímo nesouvisejí s vaší prací. Znalostmi, které od vás nikdo neočekává, můžete velmi příjemně překvapit.
10. Buďte sebekritičtí
Nehodnoťte podle přísných měřítek jen své okolí, ale zejména sami sebe. Aktivně hledejte své nedostatky a snažte se jich buď úplně zbavit, nebo je alespoň co nejvíce omezit. Máte například problém s veřejným vystupováním? Pak cíleně vyhledávejte situace, ve kterých budete muset mluvit před velkým množstvím lidí. Ne nadarmo se říká, že trénink dělá mistry.
Zdroj: LinkedIn