US MARKETOtevírá za: 5 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Největší nebezpečí, které nyní číhá na trzích

Monetární experiment světových centrálních bank povede v blízké době k velké krizi, která svými rozměry zastíní finanční krizi roku 2008. Příčinou bude nedostatek kvalitního kolaterálu, který by zajistil biliony derivátových obchodů systémově důležitých bank.

Stlačením úrokových sazeb k nule a pumpováním bilionů do finančního systému světové centrální banky vedou investory k chybnému oceňování nejhodnotnějšího kolaterálového krytí celého derivátového systému – státních dluhopisů (americké, japonské a německé státní dluhopisy jsou využívány jako aktiva pro zajištění 600bilionového derivátového trhu).

Co se stane, až splaskne dluhopisová bublina?

Úrokové deriváty představují přes 80 % 600bilionového derivátového trhu. Jejich kolaps by zasáhl celý svět. Po ukončení kvantitativního uvolňování výnosy dluhopisů porostou, a aktiva kryjící 600bilionový trh tak začnou ztrácet na hodnotě. Před námi je možná krize, ve srovnání s kterou budeme rok 2008 vnímat jako nevinnou rozcvičku.

Doprovázet ji budou:

  1. enormní požadavky na marže a kvalitní kolaterál;
  2. uzavření trhů;
  3. zamrznutí bank (podobně jako na Kypru);
  4. stlačení výnosů 10letých dluhopisů zpět k 1 % nebo níže.

Zde je potřeba zapochybovat, Zero Hedge riziko možná zveličuje. Když totiž Fed nebude nakupovat dluhopisy a nebude po nich taková poptávka, výnosy vylétnou výše a aktiva využívaná jako kolaterál ztratí na hodnotě. Pak tedy všichni začnou "šílet", protože obchodníkům klesne hodnota kolaterálu a vzrostou jim požadavky na marže. Budou tedy nuceni dokupovat dluhopisy, aby kolaterál dorovnali. Tím se ale po bondech zvýší poptávka, výnosy začnou klesat a hodnota růst. Problém se tak vyřeší sám. Problémem by bylo pouze kategorické zhoršení ratingů dluhopisů využívaných jako kolaterál, které by znemožnilo jejich využití pro tyto účely. To se ale nyní zdá jako hodně vzdálená vize.

Úroky na nule? Centrální banky nemají na vybranou

Hrozba kolapsu derivátového trhu je ten pravý důvod, proč se centrální banky zavazují držet úrokové míry extrémně nízko. Svou politikou kryjí záda velkým systémově důležitým bankám, které mají účty napěchované derivátovými obchody. To vše na úkor drobných investorů.

Dow na 5 000

Co na to akcie? Graf indexu Dow nevěstí nic dobrého. Formace rozšiřujícího se klínu předpovídá pohyb indexu Dow k 5 tisícům bodů, možná ještě níže.

Velký monetární experiment posledních let je u konce a skutečná krize číhá na obzoru.

Zdroj: Zero Hedge

Dow JonesFinanční derivátyKrizeStátní dluhopisy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa