Evropské akcie v úterý po oslabení ukrajinského napětí silně rostly

Evropské akcie v úterý po zklidnění situace na ukrajinském Krymu silně rostly. Investory uklidnilo zejména prohlášení ruského prezidenta Vladimíra Putina, že použití vojenské síly v současné době není na pořadu dne a přicházelo by v úvahu pouze v případě, že by se situace na Krymu zásadním způsobem změnila k horšímu.
Britský FTSE 100 vzrostl o 1,72 %, německý DAX přidal 2,46 % a francouzský CAC 40 posílil o 2,45 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 nakonec přidal 2,70 % na 3 136,33 bodu. Z indexu Euro Stoxx 600 rostly všechny sektory. Nejvíce se dařilo automobilkám, sektoru stavebnictví a průmyslovému odvětví.
Ruské akcie i rubl v úterý posílily, a smazaly tak část výrazného pondělního propadu, za kterým stály obavy ohledně prohlubující se krize na Ukrajině. Rubl dokonce v pondělí sestoupil na nová rekordní minima. K růstu v úterý přispělo prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že použití vojenské síly na Ukrajině by bylo až krajním řešením. Akciový index moskevské burzy MICEX vzrostl o 5,2 % na 1 356 bodů a index burzy RTS, kde se ceny akcií stanovují v dolarech, přidal 6,1 % na 1 184 bodů. Oba indikátory v pondělí klesly o více než deset procent. Rubl vůči dolaru v úterý zpevnil o 1,2 % na 36,12 USD/RUB, zatímco v pondělí o dvě procenta klesl. Vůči euru kurz rublu vzrostl o 1,1 % na 49,63 EUR/RUB.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Eurozóna: Index cen průmyslových výrobců meziměsíčně klesá o 0,3 % (odhad: -0,1 %), meziročně o 1,4 % (odhad: -1,3 %).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v únoru nečekaně klesá na 62,6 bodu (odhad: 63,2 bodu, leden: 64,6 bodu).
- Řecký zpracovatelský sektor v únoru pokračoval v ozdravování. Index nákupních manažerů mírně vzrostl z lednových 51,2 bodu na 51,3 bodu. Solidně rostla jak produkce odvětví, tak nové zakázky.
- Poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Sergej Glazjev v úterý prohlásil, že pokud Spojené státy přistoupí k uvalení sankcí, Rusko odpoví odvržením dolaru a zavedením vlastního platebního systému. Zároveň Rusko přestane splácet veškeré půjčky, které má u amerických bank, a doporučí všem držitelům amerických státních dluhopisů, aby je prodali.
- Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku v únoru klesl, což se v tomto měsíci stalo poprvé od začátku globální finanční krize v roce 2007. Podle agentury AP to vyplývá z údajů, které v úterý zveřejnilo místní ministerstvo práce. Úřady práce minulý měsíc registrovaly 4,81 milionu nezaměstnaných. Oproti předešlému měsíci jich bylo méně o 1949, čili o 0,04 %.
- Kyperský parlament v úterý schválil upravený plán prodeje státního majetku. Jeho přijetí je podmínkou pro získání dalších peněz ze záchranného programu mezinárodních věřitelů. Poslanci o návrhu privatizačního zákona rozhodovali podruhé poté, co původní návrh parlament minulý týden ve čtvrtek odmítl.
- Ruský prezident Vladimir Putin v úterý vystoupil v Moskvě před novináři. Zopakoval, že Viktor Janukovyč je z pohledu Ruska legitimní prezident, zatímco nová vláda je legitimní pouze zčásti. Zároveň dodal, že zatím není nutné posílat na Ukrajinu další vojáky, poslal by je tam pouze v extrémním případě. Vyhrazuje si však právo zasáhnout na východní Ukrajině, pokud by tam panovalo bezpráví. Dodal také, že Rusko o připojení Krymu neuvažuje.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom od dubna zruší slevu, kterou v rámci loňské dohody poskytuje na dodávky zemního plynu pro Ukrajinu. Uvedl to v úterý podle agentury Interfax šéf podniku Alexej Miller. Dodal, že Ukrajina v pondělí Gazpromu oznámila, že není schopna zaplatit za únorové dodávky. Celkově prý dluží za ruský plyn přes 1,5 miliardy dolarů.
- Komisař EU pro energetiku: Nemáme obavy z krátkodobého výpadku dodávek plynu z Ruska.
- Německá energetická skupina RWE loni hospodařila s čistou ztrátou 2,76 miliardy eur po zisku 1,31 miliardy eur v předchozím roce. Oznámila to v úterý firma, která působí rovněž v České republice.
Zdroj: CNBC