Americké akcie zakončily v pátek kolem nuly, za týden posílily. Index S&P 500 vytvořil další rekord

Stejně jako v minulých dnech investoři bedlivě sledovali dění na Ukrajině, pozitivním impulzem byla data z trhu práce.
Index Dow v pátek posílil o 0,19 % na 16 452,72 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,05 % na rekordních 1 878,03 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,37 % na 4 336,22 bodu.
Investory potěšily údaje z trhu práce. Celková míra nezaměstnanosti v USA v únoru sice vzrostla na 6,7 %, nových míst ale vzniklo více, než se čekalo. Mimo zemědělství vytvořila americká ekonomika v únoru 175 tisíc nových pracovních míst, v soukromé sféře vzniklo 162 tisíc pracovních pozic. Data podle analytiků naznačují, že se americká ekonomika dává dohromady po mimořádně silné zimě.
"Trh práce je v dobré kondici. Reakce na zveřejněné údaje však nebyla tak silná, protože se to dalo čekat. V posledních měsících se trh dluhopisů chová tak, jako kdyby na tom byla ekonomika hůře. Akcie naopak mají tendenci slabší data nebrat tolik vážně. Brzy se to ale vyrovná," říká Kate Warne ze společnosti Edward Jones.
Investoři jsou nadále nervózní z dění na Ukrajině. V pátek je rozrušila především zpráva, že Rusko chce po Ukrajině 2 miliardy USD, které mu dluží za dodaný plyn, jinak stopne dodávky. "Panují obavy, že se střet mezi Ruskem a Ukrajinou opět brzy projeví na trzích," říká Chad Morganlander, portfoliomanažer ze společnosti Stifel Nicolaus & Co.
Většina sektorů indexu S&P 500 v pátek oslabila, dařilo se energetice a průmyslu.
Světové ceny ropy pokračovaly v růstu a barel severomořské ropy Brent se přiblížil hranici 109 dolarů. Trhy tak reagují na rostoucí obavy spojené s krizí na Ukrajině a s budoucností dodávek této strategické suroviny.
Nejdůležitější páteční události na americkém trhu
- Dobré zprávy z USA: Celková míra nezaměstnanosti v USA v únoru sice vzrostla na 6,7 %, nových míst ale vzniklo více, než se čekalo. Mimo zemědělství vytvořila americká ekonomika v únoru 175 tisíc nových pracovních míst, v soukromé sféře vzniklo 162 tisíc pracovních pozic. Data podle analytiků naznačují, že se americká ekonomika dává dohromady po mimořádně silné zimě.
- Dvě americké zájmové skupiny zabývající se ochranou soukromí podaly stížnost na oznámenou akvizici vývojáře komunikační platformy WhatsApp ze strany sociální sítě Facebook. Skupiny Electronic Privacy Information Center a Center for Digital Democracy uvedly, že se bezpečnostní zásady Facebooku na ochranu soukromí uživatelů zásadním způsobem rozcházejí se způsobem fungování aplikace WhatsApp, a upozornily, že za sebou Facebook má dlouhou historii nedodržování ochrany soukromí uživatelů.
- Schodek obchodní bilance USA v lednu mírně narostl. Konkrétně se zvýšil o 0,3 % na 39,095 miliardy USD z předchozích 38,975 miliardy USD.
Hlavní události uplynulého týdne na americkém trhu
Za celý týden akciové indexy vzrostly. Index S&P 500 vytvořil v pátek novou maximální zavírací i intradenní hodnotu. V týdnu S&P 500 přidal 1 %, Dow vzrostl o 0,8 % a Nasdaq posílil o 0,65 %. Index S&P 500 navíc ve čtvrtek oslavil 5leté výročí býčího trendu. Ze svého lokálního zavíracího minima 683,38 bodu, na které se propadl 6. března 2009, za pět let posílil přesně o 174,67 %.
- ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v únoru vzrostl na 53,2 bodu z lednových 51,3 bodu. Očekával se růst na 52 bodů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru 57,1 bodu (leden: 53,7 bodu, odhad: 56,7 bodu).
- Výdaje na stavební projekty v lednu vzrostly o 0,1 %, čekal se 0,5% pokles.
- Osobní příjmy v lednu vzrostly o 0,3 %, osobní výdaje o 0,4 % (odhad: 0,2 % respektive 0,1 %).
- JPMorgan zvyšuje cílovou cenu akcií Tesla na 164 dolarů ze 137 dolarů, doporučení zůstává "neutral".
- Americký technologický gigant Apple v pondělí představil platformu CarPlay, která umožní uživatelům propojit chytré telefony iPhone s automobilovým systémem. Platforma zahrnující hlasové ovládání by se měla tento týden objevit v automobilech Ferrari, Mercedes-Benz a Volvo na autosalonu v Ženevě.
- Miliardář Warren Buffett je vzorem pro řadu investorů na celém světě. Co si Věštec z Omahy myslí o současné situaci na trzích, kam investuje a jak vidí světovou ekonomiku? To nejlepší z rozhovoru pro televizi CNBC, který jsme sledovali živě, najdete na Investičním webu.
- Prodeje velkých amerických automobilek na domácím trhu v únoru kvůli mrazivému počasí klesly. Díky štědrým nákupním pobídkám a zvýšené aktivitě na konci měsíce byl ale pokles odbytu společností General Motors a Ford výrazně mírnější, než se čekalo. Silný nárůst dále vykazují Chrysler a japonský Nissan, plyne z pondělních zpráv jednotlivých automobilek.
- Nový šéf americké softwarové společnosti Microsoft Satya Nadella jmenoval firemním ředitelem pro strategii Marka Penna. Ten byl od poloviny 90. let poradcem spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a zároveň spolupracovníkem tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v únoru klesl na 57 bodů (odhad: 63,2 bodu, leden: 64,4 bodu).
- Americký prezident Baraack Obama v úterý představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2015. Kongres v něm žádá o schválení výdajů ve výši 3,9 bilionu USD. Kromě jiného plánuje zvýšení výdajů na podporu zaměstnanosti a vzdělání s cílem podpořit pokračující růst amerického hospodářství.
- Americký tabákový gigant Reynolds American zvažuje nabídku na převzetí konkurenční společnosti Lorillard. S odvoláním na zdroje obeznámené se záležitostí to v noci na úterý na svém webu napsal list Financial Times. Nabídka by prý mohla ohodnotit Lorillard na více než 20 miliard dolarů.
- Dlouholetý finanční ředitel společnosti Apple Peter Oppenheimer v září odejde z firmy. Ve funkci ho nahradí Luca Maestri, který je podle sdělení firmy v současné době druhou nejvýše postavenou osobou ve finančním oddělení Applu. Oppenheimer nastoupil do Applu v roce 1996 jako finanční kontrolor pro Ameriku. Ve funkci finančního ředitele působí od roku 2004.
- Facebook údajně jedná o akvizici firmy Titan Aerospace, která se specializuje na výrobu bezpilotních dronů. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to uvedl server TechCrunch. Facebook by za Titan Aerospace podle odhadů mohl nabídnout až 60 milionů USD.
- Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke v úterý řekl, že Fed mohl během finanční krize z roku 2008 zakročit ještě rázněji, aby některé negativní dopady, které spustil pád banky Lehman Brothers, ještě více zmírnil. Bernanke svůj projev přednesl na finanční konferenci pořádané finančním ústavem National Bank of Abu Dhabi v hlavním městě Spojených arabských emirátů.
- Americký maloobchodní prodejce mobilních telefonů a spotřební elektroniky RadioShack v úterý oznámil, že plánuje uzavřít až 1 100 obchodů. Společnost uvedla, že by se mělo jednat o prodejní místa se slabou výkonností.
- Ratingová agentura Standard & Poor's v úterý oznámila, že zlepšila svůj výhled na ratingové hodnocení maloobchodního prodejce J.C. Penney na "stabilní" z "negativního". S&P uvedla, že k tomuto kroku přistoupila na základě výrazných pokroků, kterých firma v posledním čtvrtletí svého minulého fiskálního roku dosáhla.
- Dluhopisová legenda a zakladatel společnosti PIMCO Bill Gross ve svém posledním dopisu investorům napsal, že letos očekává solidní výkonnost akcií i dluhopisů. Držet hotovost podle Grosse nedává smysl, protože příslib americké a evropské centrální banky, že bude politika nízkých úrokových sazeb pokračovat, investory podporuje v nakupování.
- Rozhodnutí ekvádorské justice odsoudit americkou společnost Chevron k vysoké pokutě za znečištění ropou bylo zkorumpované a ovlivněné podvodem právníka ekologických aktivistů a údajně poškozených venkovanů. Ve svém úterním rozhodnutí k tomu dospěl newyorský soudce Lewis Kaplan.
- John Kerry, ministr zahraničí USA: Spojené státy nehledají další konflikt. Rusko ale musí jednat na poli politiky, demonstrace síly nemá význam.
- Nepříznivé počasí podle pravidelné zprávy americké centrální banky stálo za zpomalením růstu ekonomiky ve sledovaných oblastech, někde dokonce poklesem aktivity. Lidé méně nakupovali, takže osobní spotřeba, nosný pilíř americké ekonomiky, citelně zaostávala za úrovněmi běžnými v tomto období.
- Podle zprávy ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v únoru jen 139 tisíc pracovních míst, očekávalo se 155 tisíc po lednových 127 tisících (revidováno ze 175 tisíc).
- Aktivita v americkém sektoru služeb podle agentury Markit v únoru mírně zpomalila, stále se však index nákupních manažerů nachází nad padesátibodovou hranicí. Kompozitní index také klesl, a to na 54,1 bodu z lednových 56,2 bodu.
- ISM index nákupních manažerů ve službách v únoru nečekaně spadl na 51,6 bodu z lednových 54 bodů (odhad: 53,5 bodu).
- Jeremy Siegel, profesor na ekonomické fakultě Pensylvánské univerzity, který je jedním z nejznámějších býků, v úterním rozhovoru pro televizní stanici CNBC potvrdil svou predikci růstu indexu Dow na 18 tisíc bodů. Dvě věci ho však znepokojují - pracovní síla a ceny komodit.
- Aktivistický investor Carl Icahn se opět opřel do vedení společnosti eBay. Prohlásil, že má firma nejhorší vedení, jaké kdy viděl, což je podle něj příznakem toho, jak špatně jsou v současnosti americké společnosti řízeny.
- Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke přednesl svůj první veřejný projev od odchodu z čela Fedu. Podle zdrojů obeznámených se situací obdržel za přednášku v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Zabí nejméně 250 tisíc USD. Za 40 minut si tak podle agentury Reuters vydělal více peněz než za celý loňský rok v čele Fedu.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 1. března klesl o 26 tisíc na 323 tisíc. Čekal se pokles na 336 tisíc z předchozích 348 tisíc (revidováno na 349 tisíc).
- Podnikové objednávky v lednu klesly o 0,7 %, bez dopravy vzrostly o 0,2 % (prosinec: -2,0 %).
- Růst produktivity v americké ekonomice ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku prudce zpomalil, a odrážel tak zpomalení tempa celé ekonomiky. Za celý loňský rok se produktivita v USA zvýšila jen o 0,5 %, což bylo nejpomalejší tempo za 20 let. Vyplývá to z čtvrtečních zpřesněných údajů ministerstva práce USA.
- Šéf filadelfského Fedu Charles Plosser prohlásil, že má vážné obavy z nezamýšlených dopadů programů na podporu ekonomiky. "Mám velké obavy z možných nezamýšlených dopadů všech těchto akcí. Těžko lze vědět, jak to dopadne. Nikdy předtím jsme nic takového nedělali. Někdy, když nemáte plán B, nemáte žádný plán," řekl.
- Kalifornský soud ve čtvrtek znovu odmítl žádost společnosti Apple o trvalý zákaz prodeje starších chytrých telefonů jihokorejského konkurenta Samsung Electronics na americkém trhu. Apple tím prohrál odvolání v jednom ze svých klíčových právních sporů o patenty. Uvedla to agentura Reuters.
- Americký týdeník Newsweek přišel se zprávou, že se mu podařilo vypátrat tvůrce virtuální měny bitcoin, který používá jméno Satoši Nakamoto. Podle původních spekulací měl být autorem bitcoinu přibližně 20letý mladík a jméno Satoši Nakamoto mělo být jeho pseudonymem, Newsweek však tvrdí, že je jím ve skutečnosti 64letý syn buddhistického mnicha, který se tak skutečně jmenuje.
- Společnost Facebook vymaže na své síti sdělení těch uživatelů, kteří chtějí nelegálně prodat nebo koupit zbraně. Stejně učiní i její dceřiná společnost Instagram, která umožňuje sdílení fotografií. Facebook, který čelil tlaku zastánců kontroly držení zbraní, o tom informoval v noci na čtvrtek.
- Americký prezident Barack Obama ve svém projevu v Bílém domě prohlásil, že vyhlášené referendum o připojené ukrajinského Krymu k Ruské federaci porušuje mezinárodní právo. "Svět se může na vlastní oči přesvědčit, že Spojené státy jsou se svými partnery v otázce Krymu a podpory mezinárodního práva zcela jednotní," řekl.
- Moody's potvrdila rating CME na Caa1, výhled je negativní. Agentura potvrzením ratingu reagovala na nedávnou zprávu o finanční injekci od hlavního akcionáře Time Warner.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC