Spotřebitelské ceny v České republice rostly v únoru o 0,2 % meziročně i meziměsíčně. Míra nezaměstnanosti stagnovala na lednových 8,6 %

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru proti lednu o 0,2 %. Tento vývoj ovlivnilo zvýšení cen zejména v oddíle rekreace a kultura. Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal v únoru stejný jako v lednu, tedy 0,2 %. Data zveřejnil v pondělí Český statistický úřad. Zprávu o míře nezaměstnanosti přineslo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle ní podíl lidí bez práce stagnoval na lednové úrovni 8,6 %.
Meziměsíční růst cen v oddíle rekreace a kultura ovlivnilo především zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 3,2 %. V oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti se zvýšily ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti o 1,7 %. V oddíle zdraví vzrostly ceny léků a jejich doplatků o 1,0 %.
Na snížení celkové úrovně spotřebitelských cen v únoru působil pokles cen v oddíle odívání a obuv, kde ceny oděvů byly nižší o 0,9 % a obuvi o 1,8 %. Mírný pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména snížení cen ovoce o 1,0 % a zeleniny o 0,9 %. Naopak ceny mléka vzrostly o 1,8 %, másla o 2,5 %, ryb o 1,7 % a nealkoholických nápojů o 1,3 %. Pokles cen v oddíle ostatní zboží a služby ovlivnily nižší ceny za osobní péči o 0,7 %.
Ceny zboží se v úhrnu nezměnily, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,4 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru stejně jako v lednu o 0,2 %, avšak většina oddílů spotřebního koše zaznamenala v těchto měsících rozdílný cenový vývoj. Zrychlení cenového růstu nastalo v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny lihovin vzrostly o 3,2 % z 2,5 % v lednu. Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo i v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v důsledku nižšího meziměsíčního poklesu cen v únoru 2014 než v únoru 2013. Meziroční růst cen zrychlil zejména u chleba na 3,2 % (z 1,5 % v lednu), ryb na 3,7 % (z 0,5 % v lednu), mléka na 14,4 % (z 10,9 % v lednu), másla na 15,3 % (z 12,5 % v lednu), ovoce na 2,0 % (z 0,0 % v lednu). Ceny nealkoholických nápojů přešly z poklesu o 1,5 % v lednu v růst o 0,9 % v únoru. Pokles cen běžného pečiva se v únoru zmírnil na 6,4 % (z 8,9 % v lednu). Ke zpomalení meziročního růstu došlo zejména v oddíle doprava vlivem cen pohonných hmot, které byly v lednu 2014 vyšší o 2,5 %, zatímco v únoru měly cenový růst nulový.
Největší vliv na výši celkové meziroční hladiny spotřebitelských cen měly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Další významný vliv na celkovou úroveň spotřebitelských cen měly ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o 5,1 % a ceny alkoholických nápojů o 3,3 %.
"Vliv devizových intervencí na meziměsíční růst spotřebitelských cen v ČR se do značné míry vyčerpal, během následujících měsíců bude růst inflace do značné míry záviset na vývoji domácí poptávky, která prozatím zůstává stále značně utlumená. Za celý rok 2014 čekáme růst inflace o 1,2 %, o málo méně než ČNB," uvedl k datům Jan Šedina, analytik z České spořitelny.
"Nakonec ani únor nepřinesl žádné inflační překvapení," okomentoval výsledky Petr Dufek, analytik z ČSOB. "Meziroční i meziměsíční inflace dosáhla v únoru letošního roku pouhých 0,2 %. Jen v samotném únoru inflaci ovlivnilo především tradiční navyšování cen zimních dovolených. Proti tomu naopak zlevňovalo sezónní zboží jako obuv a oblečení. Potraviny, na které jsme asi nejcitlivější, tentokrát jen decentně zlevnily (o jednu desetinu). Samozřejmě jen v průměru."
"Meziroční inflace, která zůstává v hledáčku ČNB, setrvala na lednových 0,2 %. ČR tak v rámci EU patří mezi země s nejnižší inflací, a to především díky levnějším energiím, telekomunikačním službám a mobilním telefonům. Nejrychleji naproti tomu rostou ceny potravin, které jsou meziročně dražší o 4,2 %. Výrazně si letos spotřebitelé připlácejí především za mléko a mléčné výrobky," poukázal Dufek.
"Inflace rozhodně není a ani v letošním roce nebude problémem české ekonomiky. Jak už ukázala lednová i únorová čísla, není důvod se 'obávat' ani deflace. Díky dražším potravinám a některému dováženému zboží se inflace do záporných hodnot už s největší pravděpodobností nepropadne," dodal Dufek.
Nezaměstnanost stagnuje na lednových 8,6 %
V únoru celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 0,6 % na 625 390, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 5,2 % na 38 301 a podíl nezaměstnaných osob zůstal na hodnotě na 8,6 %.
V průběhu února bylo nově zaevidováno 47 870 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 33 576 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku více o 3 110 osob.
Meziměsíční pokles byl zaznamenán v 58 okresech, největší v okresech Cheb (o 3,7 %), Plzeň-jih (o 3,2 %), Klatovy a Domažlice (shodně o 3,0 %), Pardubice (o 2,7 %). Meziměsíční nárůst nezaměstnaných byl zaznamenán v 19 okresech, největší v okresech Praha-západ (o 4,2 %), Brno-venkov (o 2,5 %), Prostějov (o 2,0 %) a Praha-východ (o 1,8 %).
Podíl nezaměstnaných osob, tedy počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let k obyvatelstvu stejného věku, zůstal k 28. únoru na hodnotě na 8,6 % (leden 2014 – 8,6 %, únor 2013 – 8,1 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 41 okresů, nejvyšší byl v okresech Bruntál (15 %), Jeseník (14,5 %), Most (13,9 %), Ústí nad Labem (13,2 %), Karviná (13,0 %) a Znojmo (12,6 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Praha-východ (3,7 %), Praha-západ (4,6 %), Mladá Boleslav (4,9 %), Praha (5,4 %), Plzeň-jih (5,6 %) a Rokycany (5,8 %). Podíl nezaměstnaných žen zůstal na 8,2 % a podíl nezaměstnaných mužů na 9,0 %.
"Přestože únor nepatří mezi nejpozitivnější měsíce, pokud jde o nezaměstnanost, tentokrát byl ovlivněn mírnou zimou. Díky ní mohly probíhat mnohé práce, které běžně kvůli zimě v únoru nemohou být prováděny. Navíc se dá v dalších měsících očekávat, že právě díky přibývajícím sezónním pracím bude podíl lidí bez práce klesat," uvedl Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.
Zdroj: ČSÚ
Aktuality
