Evropské akcie v pondělí v reakci na nepříznivá čínská makrodata převážně oslabily

Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli pokračující krizi na Ukrajině a nepříznivým asijským makrodatům, podle kterých v únoru bilance zahraničního obchodu Číny skončila se schodkem 23 miliard USD, za což mohl nečekaný pokles vývozu o 18,1 %. Z Ukrajiny odpoledne přišly další znepokojující zprávy - ruští vojáci údajně při přebírání kontroly nad jednou krymskou vojenskou základnou spustili střelbu z automatických zbraní.
Britský FTSE 100 nakonec oslabil o 0,35 % a německý DAX odepsal 0,91 %. Francouzský CAC 40 naopak posílil o 0,10 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,08 % na 3 092,79 bodu. Dobře si vedly pouze stavební firmy, zbytek sektorů v indexu Stoxx Europe 600 ztrácel v čele se sektorem základních materiálů, automobilkami a mediálními společnostmi.
"Problémy na Ukrajině hned tak nezmizí, a proto jsou investoři znepokojení," říká Jacques Porta z Ofi Gestion Privée. "Řešení se nakonec najde, ale do té doby na trzích pravděpodobně uvidíme ještě více volatility. Data čínského zahraničního obchodu byla velmi špatná, což se odráží na slabém výkonu sektoru základních materiálů," dodává.
Akcie irské ovocnářské firmy Fyffes (+46,07 %) na dublinské burze zdražily takřka o polovinu poté, co americký distributor ovoce Chiquita Brands International oznámil její akvizici. Hodnota celé transakce by měla dosáhnout zhruba 526 milionů USD.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Šéf kyperské centrální banky Panikos Demetriadis rezignoval.
- Britská ekonomika v příštích měsících překoná rekordní tempo růstu, kterého dosahovala před začátkem finanční krize. Předpokládá to Britská obchodní komora (BCC), která v pondělí zveřejnila aktualizovaný odhad vývoje ekonomiky na letošní a příští rok. V tomto roce BCC předpokládá růst ekonomiky o 2,8 %, v příštím roce pak zpomalení na 2,5 %. Tyto odhady jsou nepatrně příznivější, než byla prosincová prognóza.
- Řecko v únoru zůstalo v deflaci, která je důsledkem vleklé hospodářské recese. Meziroční pokles spotřebitelských cen nicméně zpomalil na 1,1 % z lednových 1,5 %. Oznámil to v pondělí tamní statistický úřad.
- Devizové rezervy Ukrajiny nestačí na to, aby země letos pokryla všechny splátky dluhu. Řekl to v pondělí ukrajinský ministr financí Oleksandr Šlapak. Vyjádřil ale naději, že Ukrajina už příští měsíc získá první peníze z finanční pomoci, o které nyní jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).
- Eurozóna: Důvěra investorů dle Sentix v březnu roste na 13,9 bodu z 13,3 bodu (odhad: 14 bodů).
- Itálie: Průmyslová výroba v lednu roste o 1,0 % meziměsíčně, meziročně o 1,7 % klesla.
- Španělsko: Průmyslová produkce v lednu meziročně roste o 1,1 % (odhad: +1,4 %).
- Americký distributor ovoce Chiquita Brands International Inc. koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc za zhruba 526 milionů USD. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů, oznámila v pondělí Chiquita.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
