Evropské akcie zahájily týden výprodejem, regionální Stoxx Europe 600 odevzdal přes procento

Evropské akcie v pondělí ztrácely poté, co si připsaly nejúspěšnější týden za více než měsíc.
Britský FTSE 100 odepsal 0,56 %, francouzský CAC 40 1,36 % a německý DAX 1,65 %. Akcie společnosti KPN ztratily přes čtyři procenta v reakci na snížení doporučení ze strany Citigroup. Stada Arzneimittel odevzdala téměř 15 %, nejvíce od září 2011, když upustila od své predikce pro rok 2014. Firma oznámila, že očekávaných výsledků nedosáhne kvůli krizi na Krymu, která vedla k oslabení ukrajinské hřivny a ruského rublu. Rusko přitom v roce 2012 představovalo 19 % celkových tržeb společnosti.
Na nule zakončil v pondělí jen potravinářský sektor, ostatní odvětví zamířily do červených čísel vedena chemickým, automobilovým a technologickým sektorem.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v březnu podle agentury Markit klesá na 53 bodů z únorových 53,2 bodu. Mírný pokles se očekával. Ve službách index spadl na 52,4 bodu z 52,6 bodu v únoru, čekala se víceméně stagnace, a kompozitní index se snížil jen lehce na 53,2 z 53,3 bodu.
- Evropská centrální banka (ECB) sleduje vývoj měnový kurz eura kvůli jeho možnému dopadu na inflaci a je připravená zasáhnout, kdyby se inflace měla vydat špatným směrem. V pondělí to řekl šéf finské centrální banky Erkki Liikanen. Měnový kurz není cílem ECB, tím je cenová stabilita, stává se však stále relevantnějším v jejím hodnocení ekonomiky. Silné euro by totiž mohlo ohrozit ekonomické oživení a vyvíjet tlak na už tak nízkou inflaci.
- Ruská banka Rossija požádala své klienty, aby neuskutečňovali transakce v zahraničních měnách. Finančního domu se týkají nejnovější sankce, které americká vláda zavedla vůči Rusku kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym. Platby v rublech mohou klienti uskutečňovat bez omezení, oznámila v pondělí banka na svých internetových stránkách.
- Německo: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu klesá na 53,8 bodu z únorových 54,8 bodu.
- Francie: Předběžný kompozitní index nákupních manažerů v březnu roste na 51,6 bodu z únorových 47,9 bodu.
- Ministr financí Andrej Babiš se rozhodl sáhnout na zisky nejbohatší státem ovládané firmy. Chce, aby skupina ČEZ, ve které drží stát sedmdesátiprocentní podíl prostřednictvím ministerstva financí, vyplatila celý loňský zisk akcionářům. Řekl to Hospodářským novinám. Podle premiéra Sobotky o tom ještě bude vláda diskutovat.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
