Šéf ČEZ Beneš: Ohledně dividendy jsem zastáncem předvídatelnosti, ne překvapení pro investory

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš reagoval v rozhovoru pro týdeník Euro na plán ministra financí Babiše, aby ČEZ vyplatil na dividendách celý zisk. Beneš prohlásil, že bude tlačit na to, aby výplata dividendy nebyla nahodilá a řídila se jasnými zákonitostmi.
"Dle platné dividendové politiky rozdělujeme mezi akcionáře 50 až 60 % čistého zisku. Samozřejmě, pokud do budoucna shledáme, že naše investice nebudou tak velké jako v letech, kdy jsme obnovovali portfolio, a naopak klesnou, je možné uvažovat o tom, že na nějaké období změníme dividendovou politiku. To je legitimní debata na valnou hromadu. Osobně jsem zastáncem předvídatelnosti, ne nějakých překvapení pro investory. Až se budeme o tomhle radit s kolegy z představenstva ČEZ, budu výrazně tlačit na to, aby cokoli, co firma navrhne, nebyla mimořádnost, ale aby existovala nějaká zákonitost a byla to jasná zpráva pro investory," prohlásil Beneš v rozhovoru pro Euro.
Zároveň dodal, že je předčasné dividendu komentovat. "O dividendě bude rozhodovat červnová valná hromada firmy. Představenstvo bude muset předložit v květnu nějaký návrh," konstatoval.
Ministr financí Andrej Babiš chce, aby z loňského zisku vyplatil ČEZ 100% dividendu, protože podle něj by případné investice ČEZ stejně nic nevydělaly. O něco zdrženlivější byl premiér Bohuslav Sobotka, který prohlásil, že celou situaci bude muset posoudit vláda. Stát je majoritním akcionářem energetické firmy a bude záležet na jeho rozhodnutí.
Co si myslí o celé věci Mikuláš Splítek z brokerjetu ČS?
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se správně ohradil proti návrhu ministra financí Andreje Babiše, aby ČEZ vyplatil celý loňský zisk formou dividendy. Uvedl, že "jakékoli rozvojové plány a zásadnější investice souvisejí s tím, jaká je dividendová politika. To znamená, že představenstvo ČEZ bude ve svém návrhu zohledňovat i své představy, plány a projekty, které máme před sebou, nelze to řešit jako dvě oddělené úlohy".
Jedná se o fundamentální střet mezi vlastníkem podniku (stát v zastoupení ministra financí) a vrcholným managementem. Tyto dvě skupiny sledují odlišné cíle. Vlastníci mají zákonitě na zřeteli především návratnost své investice, tedy přímé finanční toky (dividendy). Manažeři mají naopak zájem prostředky reinvestovat, protože více aktivit pod správou zvyšuje jejich prestiž a odměny. Dividendová politika se rodí z tohoto střetu, když management výši výplaty navrhuje, vlastník následně (ne)odsouhlasí.
Ve vyspělých zemích není běžné, aby majitel prosazoval konkrétní výši dividendy (snad jen v případě aktivistických investorů, ale i ti spíše hovoří o zvýšení než o konkrétním výplatním poměru). Uvědomuje si totiž, že detailně nerozumí nebo se nechce zabývat řízením společnosti, a proto výkonné pravomoci deleguje na management. Neupírá mu je tedy ani v případě rozhodnutí, zda investovat, či vyplatit zisk. Ponechává si pouze kontrolní funkci. Andrej Babiš zastával donedávna v Agrofertu roli vlastníka i vrcholného manažera, teď je ovšem v jiné situaci. ČEZ slovy Daniela Beneše správně hájí nezávislost řízení.
Akvizice
Beneš se v rozhovoru také vyjádřil k dalším plánům ČEZ. "Věnujeme se hlavně sousedním zemím a jediné perspektivní trhy, na které se díváme, jsou hlavně Slovensko, případně Polsko. Tady dává z našeho pohledu smysl jedině akvizice společnosti Energa. Firma má velký podíl distribuce a regulace v Polsku je předvídatelná," říká Beneš k možným akvizicím.
Odmítl možnost zajímat se o velké ryby jako E.ON nebo RWE. "Dle mých informací jsou teď v Německu k mání některá aktiva společnosti Vattenfall, což už samozřejmě stojí za úvahu. V momentě, kdy nám někdo napíše a zeptá se, zda máme zájem koupit, tak se tím budeme zabývat. Všechno je o nabídce," prohlásil Beneš.
Temelín
Šéf ČEZ také okomentoval situaci okolo dostavby temelínské jaderné elektrárny. "V tuto chvíli diskutujeme se státem o nějaké garanci, která nám zajistí ekonomickou návratnost takové investice. Debatu jsme vedli s předchozími dvěma vládami a potřebujeme od současného kabinetu vědět, zda se k tomu staví negativně, nebo pozitivně. Pro naše další chování je nutné to vědět," řekl týdeníku.
Podle něj se stále se státem diskutuje o tom, zda má smysl do legislativy prosadit contract for difference, nebo ne. "Podle toho, co nám politici odpovědí, se budeme rozhodovat. Pokud nebude žádná jistota a garance v legislativě, za současných tržních podmínek se o dostavbě Temelína rozhodnout nedá," řekl Beneš.
Zdroj: Euro