US MARKETOtevírá za: 14 h 11 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Margarete Strasserová: Česko je bezpečný přístav

Přijetí eura má pro Česko stále smysl a štafetu pro pokračování ekonomického růstu dostali nyní od vlád a centrálních bank domácnosti a firmy, říká Margarete Strasserová, vedoucí portfoliomanažerka dluhopisových fondů v Pionner Investments, která v exkluzivním rozhovoru pro Investiční web velmi osobitě popsala svůj pohled na ekonomické oživení v regionu střední a východní Evropy. Navíc přidala výhled na vývoj dluhopisových trhů a postavení dluhopisů v portfoliích drobných investorů.

Petr Novotný
Petr Novotný
15. 7. 2010 | 8:00
Recese

IW: Je podle vás současné ekonomické uživení udržitelné?

Na tuto otázku se nedá odpověď ano nebo ne. Zaprvé je potřeba mít jasno, co vlastně slovem udržitelný myslíme, protože neexistuje jasná definice udržitelného růstu v porovnání s jasnou definicí recese. Zadruhé, v současné době se investoři obávají, že by Evropu mohla čekat recese s dvojitým dnem. Je jednoznačné, že růstový stimulus z Asie je dnes více tažen tamní domácí poptávkou než exportem. V Evropě je domácí poptávka sice stále nízká, ale export je silný, což platí i pro Českou republiku. Pro druhé pololetí čekáme, že růst hrubého domácího produktu bude pokračovat, ale s menší razancí, než jsme viděli v prvních šesti měsících letošního roku.

IW: Udrží se ekonomický růst bez případného dalšího fiskálního nebo monetárního stimulu? Jinými slovy bude ekonomika růst bez dalších záchranných balíčků a zásahů států a centrálních bank?

pro druhé pololetí čekáme, že růst světového hrubého domácího produktu bude pokračovat, ale s menší razancí, než jsme viděli v prvních šesti měsících letošního roku

Úroveň zadlužení v následujících měsících zůstává na tak vysoké úrovni, že nelze čekat další fiskální stimuly. Důležité je, aby růst pokračovat bez cizí pomoci. Otázkou je, zda se to skutečně stane. Hodně záleží na samotných domácnostech, investorech a podnikatelích. Když lidé uvěří v udržitelnost ekonomického oživení, tak začnou konzumovat a investovat a oživení bude udržitelné. Když ne, trhy na všech úrovních budou trpět.

když lidé uvěří v udržitelnost ekonomického oživení, začnou konzumovat a investovat a oživení bude udržitelné

IW: Profesor Princetonské univerzity Paul Krugman nedávno pro New York Times řekl, že "globální obsese" ohledně úsporných opatření povede ekonomiku do deprese. Kdo má podle vás pravdu? Ti, kdo chtějí ekonomiku stimulovat, nebo ti, kteří chtějí razantně šetřit?

Záleží na míře. Když nejíte, tak se cítíte hladový a v "poslední fázi" můžete vyhladovět až k smrti. Na druhou stranu když se přejídáte, tak ztloustnete a bude vám špatně. Oba způsoby mohou být medicínou i jedem. Záleží na objemu a časování.

Paul Krugman: Třetí deprese aneb cesta do pekel

český státní dluhopis vynáší v porovnání s dalšími zeměmi málo, ale zároveň je méně rizikový

IW: Jaký je váš aktuální pohled na dluhopisy, státní i firemní?

Americké a německé státní dluhopisy jsou považovány za bezpečný přístav v dobách, kdy nemají investoři náladu riskovat. Riziková averze roste vůči státům s vysokým zadlužením a s velkými veřejnými schodky. Proto následně rostou rizikové prémie (spready) vůči bezpečným dluhopisům z Německa nebo USA. Například český státní dluhopis nese v porovnání s dalšími zeměmi méně, což však zároveň vyjadřuje velmi nízké ekonomické riziko této investice.

firemní dluhopisy s investičním, ale i neinvestičním ratingem by měly patřit do portfolia každého investora

Co se týká firemních dluhopisů, tak záleží na konkrétní společnosti, která tento dluh vydává. Pro správný výběr je potřeba sofistikovaná analýza, která odpoví na otázku, zda jsou levné, nebo drahé. Rizikové prémie se po pádu americké investiční banky Lehman Brothers na podzim 2008 stabilizovaly, ale od dubna 2010 znovu rostou. Riziko firemních bankrotů roste s poklesem "hospodářské kvality" dané firmy. Samozřejmě záleží na rizikovém profilu, ale přesto by firemní dluhopisy s investičním, ale i neinvestičním ratingem měly patřit do portfolia každého investora.

IW: Trošku jste mi nahrála na další otázku. Mezi investory se traduje, že kolik vám je let, tolik procent by mělo vaše portfolio obsahovat dluhopisů. Je to stále aktuální?

když akciové trhy hodně ztratí, může trvat velmi dlouhou dobu, než se ztráty smažou a trh se zotaví

Předpoklad pro toto pravidlo je, že peníze budete v penzi utrácet do sta let. Když akciové trhy hodně ztratí, může trvat velmi dlouhou dobu, než se ztráty smažou a trh se zotaví. Osobně bych nastavila portfolio podle potřeb a rizikového profilu každého investora. Do výběru bych zahrnula další kvantitativní i kvalitativní faktory, jako jsou riziko nebo korelace (vzájemný vztah mezi jednotlivými investicemi), abych mohla navážit jednotlivé položky v portfoliu. IW: Doporučujete Česku, aby stále usilovalo o přijetí jednotné měny euro?

Ano, doporučuji vám, abyste "adoptovali" euro. Česká republika je malá země, a proto se může česká koruna velmi lehce dostat do pozornosti spekulantů, kteří ji mohou oslabit, což by bylo nepříznivé pro váš import. V případě, že by úrokové sazby byly vyšší, tak naopak mohou přilákat zahraniční investory k nákupům koruny, což by však mohlo přinést vyšší inflaci, méně přímých investic a domácího konzumu a ve svém důsledku poškodit celou ekonomiku. Nelze také opomenout export, který z ČR většinou směřuje do eurozóny a je uskutečňován v eurech. Přijetím eura by české zboží mohlo být levnější, a tím pádem konkurenceschopné. Euro dává zemi stabilitu a bezpečí.

Česká republika je malá země, a proto se může česká koruna velmi lehce dostat do pozornosti spekulantů

IW: Jaký je váš ekonomický výhled na region střední a východní Evropy?

Země se silným exportem mají zajisté lepší pozici pro letošní rok. Českou republiku a Slovensko bude provázet ekonomické oživení i přes slabou domácí poptávku. Menší země (Litva, Lotyšsko, ČR) jsou za normálních okolností více orientovány na export, větší země (Polsko, Rumunsko, Rusko) jsou schopné růst díky poptávce domácností. Polsko a Rusko budou mít letos ekonomicky relativně velmi silný rok. Rumunsko bude stále ekonomicky zaostávat.

InvestováníReceseStátní dluhopisy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika