EU se prý po zrušení kvót v roce 2017 stane čistým vývozcem cukru

Evropská unie se po odstranění kvót na produkci cukru v roce 2017 stane jeho čistým vývozcem. Množství vývozu ale bude záviset na cenách na unijních a světových trzích, směnných kurzech, nákladech na přepravu a konkurenci v podobě jiných typů sladidel, zaznělo podle agentury Reuters na úterní výroční oborové konferenci v Ženevě. EU je v současnosti čistým dovozcem cukru.
Výrobní a vývozní kvóty na cukr a obilná sladidla skončí v roce 2017. Souvisí to s rozsáhlými změnami ve společné zemědělské politice (SZP), které se týkají liberalizace výroby cukru a omezení dotací největším zemědělským společnostem.
Podle obchodníka Ajaye Chaudharyho ze zemědělské společnosti Bunge by vývoz cukru z EU po roce 2017 mohl dosahovat 2,5 až 5 milionů tun. Závisí to ovšem na tom, jaké budou v té době ceny cukru. Roland Cuni ze skupiny CGB sdružující francouzské pěstitele cukrové řepy se domnívá, že by EU v závislosti na cenách v EU a ve světě mohla vyvážet až dva miliony tun cukru ročně.
Tuna unijního cukru bude podle Cuniho muset stát nejméně 450 eur, aby byla jeho výroba v EU schůdná. Světové ceny cukru se přitom budou muset pohybovat na úrovni nejméně 20 amerických centů za libru cukru, tedy skoro půl kilogramu, aby podpořily jeho vývoz z EU. Na londýnské burze ICE se dnes surový cukr prodával za zhruba 16,93 centu za libru. Podle účastníků semináře je však na rozumnou předpověď cen cukru v roce 2017 a následujících letech ještě brzy.
Zdroj: ČTK