US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,79 %
NASDAQ+0,92 %
S&P 500+0,77 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Americké akcie v pondělí i přes odpolední zaváhání zakončily obchodování téměř procento v plusu

Americké akcie v pondělí napravily část ztrát z uplynulého týdne. Trh navnadila solidní makrodata i překvapivě silné výsledky hospodaření banky Citigroup.

Redakce IW
Redakce IW
14. 4. 2014 | 22:00
Americké akcie

Index Dow posílil o 0,91 % na 16 173,24 bodu, S&P 500 přidal 0,82 % 1 830,61 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,57 % na 4 022,69 bodu, ačkoli během odpoledne byl i v záporu. Posílily všechny hlavní akciové sektory indexu S&P 500, nejvíce se dařilo energetickým a materiálovým akciím.

Z indexu Dow posílily všechny tituly s výjimkou JPMorgan, Mercku a Microsoftu. Nejvíce se dařilo akciím firem Visa (+2,23 %) a Cisco Systems (+1,74 %).

"Rádi bychom věřili, že se pondění růst neomezí na jediný den, ale stále jsou zde geopolitická rizika," říká s odkazem na Ukrajinu Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth Management. "Kdykoli je ve hře geopolitika, může to ovlivnit valuace i fundamenty. Ukrajina do tržní rovnováhy vletěla celkem nečekaně, před tím se nelze nikam skrýt," doplňuje Sandy Lincoln z BMO Asset Management.

Americké ministerstvo obchodu informovalo, že maloobchodní tržby v USA v březnu stouply o 1,1 %, nejrychleji za jeden a půl roku. "Po několika dnech výprodejů byly trhy připraveny na odraz vzhůru. Tržby byly ale opravdu silné, nepříznové zimní počasí si můžeme z makroekonomických kalendářů definitivně vymazat," tvrdí Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.

Akcie finančního ústavu Citigroup zpevnily o 4,36 % poté, co banka oznámila zvýšení čtvrtletního čistého zisku a příjmů, které překonaly odhady trhu. Zpráva je vítaným překvapením pro investory poté, co akciové trhy na konci minulého týdne stáhly dolů nečekaně horší výsledky největší americké banky JPMorgan Chase a výprodej akcií technologických společností, napsala agentura AP.

Jednotná evropská měna v pondělí na devizových trzích klesala k americkému dolaru. Trhy tak reagovaly na víkendové vyjádření šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který naznačil, že banka bude dále uvolňovat svou měnovou politiku. Kurz dolaru k jenu podpořily údaje o maloobchodních tržbách v USA.

Světové ceny ropy se zvyšovaly kvůli růstu napětí na Ukrajině a obavám z dalších sankcí západních zemí vůči Rusku. Napětí v Rusku a na Ukrajině převážilo nad očekávaným nárůstem dodávek z Libye a nad slabými vyhlídkami čínské poptávky. Americkou ropu podpořily rovněž nejnovější statistické údaje.

Cena severomořské ropy Brent kolem 22.00 SELČ vzrostla o 1,16 % na 109,03 USD za barel. Proruští ozbrojenci v sobotu obsadili další úřední budovy ve východoukrajinském Slavjansku a v několika další městech regionu. Ukrajinský prozatímní prezident Oleksandr Turčynov v neděli oznámil, že Kyjev zahajuje "rozsáhlou protiteroristickou operaci" za účasti armády s cílem bránit Ukrajinu před ruskou agresí. Eskalace ukrajinské krize přináší hrozby nových sankcí vůči Rusku. Před dalšími možnými sankcemi varovali ministři zahraničí EU i Spojené státy.

Zpráva o růstu maloobchodních tržeb v USA je dalším potvrzením toho, že ekonomika po poklesu způsobeném počasím oživuje a je na cestě ke zrychlení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí.

Zdražilo také zlato, a sice zhruba o 0,6 % na 1 326 USD za trojskou unci. Cena kovu prorazila dlouhodobé průměry a má otevřenou cestu nad 1 350 USD. Přes procento naopak ztratilo stříbro. Výnosy 10letých vládních dluhopisů vzrostly o 2 body na 2,64 %.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

  • Výsledky Citigroup v 1Q2014: Očištěný zisk na akcii 1,3 USD překonal odhady na úrovni 1,14 USD. Výnosy (tržby) dosáhly 20,12 miliardy USD, analytici čekali v průměru 19,39 miliardy USD (meziročně -2 %, mezikvartálně +12 %). V investičním bankovnictví banka zaznamenala pokles výnosů o 8 % mezičtvrtletně a 10 % meziročně. Čistý zisk a příjem však měla skupina nižší ve svém hlavním předmětu podnikání, a to kvůli nižším příjmům z obchodování s dluhopisy a poskytování půjček na bydlení. Čistý zisk se v této hlavní činnosti, známé jako Citicorp, snížil o 8 % a příjem o 5 %.
  • Maloobchodní tržby v USA v březnu vzrostly více, než se čekalo. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že ve srovnání s předchozím měsícem obrat maloobchodu stoupl o 1,1 %, nejrychleji od září 2012, po zvýšení o 0,7 % v únoru. K růstu přispěl zvláště zájem o auta a nábytek. Zpráva je dalším potvrzením toho, že ekonomika po poklesu způsobeném počasím oživuje a je na cestě ke zrychlení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí. Maloobchodní tržby se podílejí na celkových výdajích spotřebitelů zhruba třetinou.
  • Deficit rozpočtu USA by letos měl dosáhnout 492 miliard USD, tvrdí Rozpočtový úřad Kongresu. Deficity rozpočtu Spojených států budou v příštím desetiletí o 286 miliard USD nižší, než se dosud čekalo. Důvodem je hlavně nižší odhad nákladů souvisejících se zákonem o zdravotním pojištění prezidenta Baracka Obamy známého jako Obamacare. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Nižší schodek čeká úřad i letos.
  • Firmy navýšily zásoby meziměsíčně o 0,4 %, stejně jako v březnu, analytici čekali růst o 0,6 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár