Americké akcie zahájily týden růstem. Pomohly jim zprávy o akvizicích, index se odrazily od 50denních průměrů

Americké akciové trhy zahájily týden růstem, ačkoli se během dne podívaly do mínusu. Indexy Dow a S&P 500 se odrazily od svých 50denních klouzavých průměrů, po silných ztrátách se k nule vrátil také index Nasdaq. Investory na Wall Street povzbuzdily k nákupům hlavně plány na fúze a akvizice ve farmaceutickém sektoru.
Index Dow nakonec posílil o 0,53 % na 16 448,74 bodu, S&P 500 narostl o 0,32 % na 1 869,43 bodu a Nasdaq zakončil na červené nule na 4 074,40 bodu (-0,03 %). Nejvíce se dařilo sektorům zdravotní péče a telekomunikací, nejhůře si naopak vedly finanční akcie a firmy z odvětví základních materiálů. Index volatility VIX klesl na 13,9 bodu.
Farmaceutický sektor výrazně rostl díky nabídce amerického gigantu Pfizer na převzetí britské společnosti AstraZeneca. Konečná výše nabídky by mohla přesáhnout 100 miliard dolarů. Akcie Pfizeru získaly 4,2 % a byly nejsilnější z celého indexu Dow. Dařilo se také akciím Microsoftu (+2,41 %), který oznámil, že chce vstoupit do hry o diváky on-line distribuovaných filmů a seriálů a konkurovat například Netflixu, nebo Procter & Gamble (+1,88 %), největší ztráty zaznamenaly společnosti Boeing (-1,32 %) a Nike (+1,42 %).
Investoři v pondělí přesunuli svůj zájem především na velké společnosti (large caps), přičemž sledovali dění na Ukrajině, rostoucí aktivitu na poli fúzí a akvizic a pokračující výprodeje v sektoru sociálních sítí. "Odraz od denních minim vedly největší firmy," uvedl Peter Boockvar, stratég z Lindsey Group. "Všichni sledují stejné grafy, a tak obchodují podobně," doplnil na adresu odrazu hlavních indexů od 50denních klouzavých průměrů. K uklidnění situace na trhu přispěly i zprávy o tom, že se ruské vojenské jednotky od ukrajinských hranic stáhly zpět na své základny.
Nejen obnovený zájem Pfizeru o společnost AstraZeneca hýbal trhem fúzí a akvizic. Akcie General Electric (+0,68 %) posílily poté, co německý Siemens podal konkurenční nabídku na převzetí (části) společnosti Alstom. Forest Laboratories (-0,38 %) oznámila, že hodlá převzít společnost Furiex Pharmaceuticals až za 1,46 miliardy USD.
Příjemně překvapila data z nemovitostního trhu i index aktivity Fedu v Dallasu, níže naopak trh srazila zpráva o zrušení programu zpětného odkupu akcií ze strany Bank of America. Dále ztrácely akcie firem jako Tesla Motors (-0,67 %), Netflix (-2,44 %) nebo Amazon (-2,39 %). "Valuace těchto titulů jsou příliš vysoké, musejí se vrátit zpátky na zem," uvedl Paul Nolte, viceprezident a portfoliomanažer Kingsview Asset Management.
Po závěru obchodování oznámila kvartální výsledky společnost Herbalife. Její očištěný zisk dosáhl 1,50 USD na akcii, čekalo se jen 1,30 USD na akcii. Tržby firmy dosáhly 1,3 miliardy USD oproti očekávání 1,24 miliardy USD. V poobchodní fázi titul zamířil o více než 2 % do mínusu, zhruba po hodině ale přidával 0,7 %. Firma přerušuje výplatu dividendy, chce místo toho zahájit odkup akcií, a výhled zisku na druhý kvartál zaostal za odhady analytiků (1,51 až 1,55 USD na akcii vs. odhad 1,56 USD na akcii).
Americký dolar v pondělí ztrácel a výnosy 10letých dluhopisů USA vzrostly o jeden bazický bod na 2,673 %.
Cena zlata se vrátila pod 1 300 USD za trojskou unci, mírně naopak zdražila americká ropa WTI.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Spojené státy v pondělí uvalily nové sankce proti sedmi ruským představitelům, které spojují s ukrajinskou krizí, a proti 17 ruským společnostem, které jsou s potrestanými hodnostáři spojeny. Mezi postiženými jsou podle agentury ITAR-TASS dva lidé z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. Dotčeným jednotlivcům USA odepřou víza a zmrazí majetek v USA. Seznam osob, na něž budou uvaleny sankce, podle zprávy Bílého domu obsahuje i ředitele společnosti Rosněfť Igora Sečina.
- Bank of America v pondělí oznámila, že ustupuje od plánu na zpětný odkup akcií v objemu 4 miliard dolarů i od zvýšení čtvrtletní dividendy kvůli špatně provedené kalkulaci po akvizici Merrill Lynch v roce 2009. Není jisté, zda banka po očištění dat splní potřebná procenta kapitálové přiměřenosti v zátěžových testech Fedu, zástupci Bank of America však tvrdí, že pravidla Basel III instituce stále splňuje. Akcie banky odepsaly v pondělí 6,27 %.
- Mohamed El-Erian, který nedávno opustil investiční firmu Pimco, v pondělí v rozhovoru pro televizní stanici CNBC varoval, že se ekonomické důsledky konfliktu s Ruskem můžou zhoršit, "pokud se sankce přesunou z jednotlivců na sektory". El-Erian v rozhovoru uvedl, že sankce uvalené na sektory, například energetický nebo finanční, by měly na ruskou ekonomiku větší vliv než trestání jednotlivců. Bohužel by však měly zároveň větší dopad i na ostatní, obzvláště například na Evropu kvůli jejím blízkým obchodním vztahům s Ruskem. "Žijeme v globálním sousedství. Proto je rozhodnutí (o sankcích) tak těžké," řekl El-Erian.
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v březnu vzrostly nejvíce od května 2011 (+3,4 % meziměsíčně) a zároveň poprvé za devět měsíců po únorovém poklesu o 0,5 %. Výrazně tak předčily i predikce trhu, který počítal s 0,7% meziměsíčním růstem. Meziročně klesly o 7,9 %.
- Americký farmaceutický gigant Pfizer v pondělí potvrdil, že se zajímá o převzetí britského konkurenta AstraZeneca. Britský list Sunday Times již minulý týden informoval, že Pfizer za převzetí firmy AstraZeneca nabídl 60 miliard liber. Transakce by podle serveru BBC představovala doposud největší převzetí britského podniku zahraniční firmou.
- Index aktivity dallaského Fedu v dubnu vzrostl na 11,7 bodu (březen: 4,9 bodu, odhad: 6 bodů).
Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC