US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,74 %
KB-0,48 %
Erste-0,90 %

Evropské akcie v úterý zdražily, technologický sektor našel podporu ve finské Nokii

Evropské akcie v úterý navázaly na příznivý pondělní vývoj a druhým dnem v řadě zdražily. Cenné papíry technologických firem podpořila finská Nokia, která po dokončení prodeje své divize na výrobu mobilních telefonů do rukou amerického softwarového gigantu Microsoft ve snaze udržet si zájem investorů oznámila, že za loňský rok vyplatí mimořádnou dividendu a zahájí zpětný odkup vlastních akcií.

Redakce IW
Redakce IW
29. 4. 2014 | 17:55
Evropské akcie

Britský FTSE 100 přidal 1,04 %, německý DAX posílil o 1,46 % a francouzský CAC 40 přidal 0,83 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 nakonec uzavřel se ziskem 1,35 % na 3 208,68 bodu. Dařilo se všem sektorům s výjimkou odvětví průmyslové výroby. Největší zisky si připsaly stavební firmy, bankovní sektor a akcie z odvětví ropy a zemního plynu.

Finská společnost Nokia oznámila, že do jejího čela od čtvrtka nastoupí šestačtyřicetiletý Rádžív Súrí. Jeho úkolem bude naplánovat další vývoj podniku bez divize mobilních telefonů. Súrí byl od roku 2009 šéfem divize pro síťová zařízení Solutions and Networks, která se po prodeji výroby mobilních telefonů americkému Microsoftu stala klíčovou částí Nokie. Divizi se mu v posledních letech podařilo po drastické restrukturalizaci vrátit do zisku. Nokia se na prodeji divize pro výrobu mobilních telefonů firmě Microsoft za 5,44 miliardy eur dohodla loni. Dokončení transakce ohlásily podniky minulý týden. Mobilní telefony byly nejznámějším produktem Nokie. Ve snaze udržet si zájem investorů firma oznámila, že za loňský rok vyplatí miliardu eur na mimořádných dividendách a zahájí zpětný odkup vlastních akcií v hodnotě 1,25 miliardy eur.

Nejdůležitější úterní události na evropských trzích

  • Ekonomická nálada v eurozóně se v dubnu nečekaně zhoršila - index klesl na 102 bodů z březnových 102,5 bodu, ačkoliv se očekával růst na 102,9 bodu. Indikátor podnikatelského klimatu klesl na +0,27 bodu z +0,39 bodu, čekal se růst na +0,42 bodu. Nálada v průmyslu se zhoršila na -3,6 bodu z -3,3 bodu v březnu, čekalo se zlepšení na -3,0 bodů. Index sektoru služeb se snížil o bod na 3,5 bodu z 4,5 bodu v březnu (revidováno výše z 4,3 bodu). Naproti tomu spotřebitelská důvěra se zlepšila více, než se čekalo - indikátor vzrostl na -8,6 bodu z -9,3 bodu v březnu, ačkoliv se očekávalo -8,7 bodu.
  • Meziroční míra inflace v Německu v dubnu podle předběžných dat zrychlila jen na 1,3 % z březnových 1,0 %, očekávalo se přitom 1,4 %. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,2 %, trh predikoval -0,1 % po březnových +0,3 %. Podle dat harmonizovaných s EU spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 1,1 % a meziměsíčně o 0,3 % klesly (odhad: 1,3 % respektive -0,1 %). Vyplývá to z úterních předběžných údajů německých statistiků.
  • Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se v průběhu tří měsíců končících březnem zvýšila na 25,93 % z 25,73 % v předchozím čtvrtletí. Španělsko tak zůstává zemí s druhou nejvyšší mírou nezaměstnanosti v Evropské unii. Růst se očekával, přesto by mohl ukazovat na příliš slabé oživení španělské ekonomiky.
  • Expanze britské ekonomiky podle předběžných dat v prvním kvartálu nezrychlila tak, jak se čekalo. Oproti předchozímu čtvrtletí britský HDP vzrostl o 0,8 %, předpokládalo se však, že vyskočí o 0,9 % po 0,7% mezičtvrtletním růstu v posledních třech měsících loňského roku. Meziročně HDP vzrostl o 3,1 %, tedy více než v posledním kvartálu 2013 (2,7 %), ale o 0,1 procentního bodu méně, než se čekalo.
  • Itálie: Maloobchodní tržby v únoru klesly o procento meziročně (leden: -0,9 %) a o 0,2 % meziměsíčně (leden: 0,0 %, odhad: +0,4 %).
  • Maďarská centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum 2,5 %. Banka snižuje úrokové sazby již 21 měsíců s cílem podpořit ekonomický růst. Rozhodnutí bylo v souladu s očekáváním analytiků, kterých se dotazovala agentura Reuters, nyní však většina analytiků očekává, že banka snižování úroků zastaví.
  • Evropští regulátoři v letošním roce podrobí banky dosud nejtvrdším zátěžovým testům. Finanční ústavy budou muset prokázat, že by přežily souběžný propad na trzích s akciemi, dluhopisy i nemovitostmi. Vyplývá to podle agentury Reuters z úterní zprávy Evropského bankovního úřadu (EBA) o metodologii zátěžových testů.
  • Ratingová agentura Moody’s zvýšila výhled na řecký bankovní systém na "stabilní" z "negativní".
  • Ukrajinská ekonomika v prvním čtvrtletí přešla po loňské stagnaci do zhruba procentního poklesu, odhadlo v úterý ukrajinské ministerstvo hospodářství. Rusko v prvním čtvrtletí dál zpomalilo meziroční tempo růstu, které se dostalo na 0,8 % z 2% úrovně v předešlém čtvrtletí, uvedlo v oficiálních údajích ruské ministerstvo hospodářství.
  • Na seznamu 15 prominentních Rusů, na něž EU uvalila sankce, se ocitl i ruský vicepremiér Dmitrij Kozak. Kromě vicepremiéra na seznamu také figuruje například agent ruské vojenské rozvědky Igor Strelkov, náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov nebo zástupci separatistů v Doněcku. Na rozdíl od amerického seznamu se však na tom evropském neobjevuje jméno ředitele společnosti Rosněfť Igora Sečina.
  • Rozšíření amerických, evropských či jiných sankčních opatření by mohlo nepříznivě zasáhnout operace plynárenského gigantu Gazprom a jeho finanční situaci. Monopolní ruský vývozce plynu to podle agentury Reuters uvedl v úterní finanční zprávě, podle které mu zisk v loňském roce v souvislosti se slabším rublem klesl o sedm procent na 1,139 bilionu rublů. Podnik zároveň upozornil, že jakékoli spory s Ukrajinou by případně mohly narušit jeho vývoz plynu do Evropy.

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie