US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,08 %
KB-0,59 %
Erste-0,06 %

Evropské akcie zakončily obchodování před zveřejněním rozhodnutí Fedu na nule

Evropské akcie se před středečním rozhodnutím Fedu pohybovaly kolem nuly. Francie a Německo ve čtvrtek obchodovat nebudou, Londýnská burza se však otevře.

Redakce IW
Redakce IW
30. 4. 2014 | 17:55
Evropské akcie

Britský FTSE 100 ve středu zpevnil o 0,15 %, francouzský CAC 40 naopak 0,23 % odepsal a německý DAX připsal 0,20 %. Dařilo se telekomunikacím, ropnému sektoru a sektoru základních materiálů, ztrácel naopak realitní sektor a síťová odvětví.

Investoři sledují zasedání Fedu, od něhož se očekává snížení tempa nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů. Po zveřejnění předběžných dat o vývoji amerického HDP v prvním čtvrtletí sice několik analytiků znejistělo a Janet Yellenová podle nich bude mít obtížnější pozici obhájit utažení QE tváří v tvář nejhoršímu kvartálu od konce roku 2012, většina se však domnívá, že HDP projde pozitivními revizemi a důležitý je podle nich výrazný růst spotřebitelských výdajů.

Za celý měsíc FTSE 100 připsal 2,75 %, CAC 40 2,18 % a DAX 0,5 %.

Hlavní středeční události na evropských trzích

  • Francouzská strojírenská společnost Alstom rozhodne do konce května, zda přijme nabídku od firmy General Electric (GE), která má zájem o koupi její divize energetických zařízení. Americká společnost za ni nabízí skoro 12,4 miliardy eur, uvedla ve středu francouzská firma v prohlášení. Zároveň ale podle agentury Reuters nechala otevřené dveře konkurenční nabídce od německého průmyslového koncernu Siemens.
  • Expanze španělské ekonomiky v prvním čtvrtletí podle předběžných dat zrychlila. HDP mezikvartálně vzrostl o 0,4 % v souladu s odhady oproti +0,2 % v posledním čtvrtletí loňského roku, což je nejvíce za posledních šest let, a meziročně vyskočil o 0,6 %, ačkoliv se očekávalo jen 0,5 % po předchozích -0,2 %. Poprvé od konce roku 2011 se tak meziročně ocitl v plusu.
  • Počet nezaměstnaných v Německu se v dubnu snížil o 25 tisíc, očekával se pokles jen o 10 tisíc. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti stagnovala v souladu s odhady na 6,7 %. Podle neočištěných dat bylo v dubnu v Německu bez práce 2,94 milionu lidí, po očištění o sezónní vlivy 2,87 milionu.
  • Míra nezaměstnanosti v březnu v Itálii stagnovala na 12,7 %. Analytici očekávali, že bude stagnovat na 13 %, ale únorová data byla nečekaně revidována níže na 12,7 % z původně hlášených 13 %. Míra nezaměstnanosti mezi mladými klesla o 0,1 procentního bodu na 42,7 % z 42,8 % v únoru.
  • Ukrajinský HDP se v prvním kvartále podle předběžných dat meziročně propadl o 1,1 %. Mezikvartálně po sezónním očištění ekonomika ztratila 2 % produkce. V posledních třech měsících loňského roku přitom expandovala tempem 3,3 % meziročně a 2,1 % mezičtvrtletně.
  • Řecko očekává, že letos dosáhne přebytku primárního rozpočtu 2,3 % HDP a překoná tak cíl 1,5 % HDP stanovený mezinárodními věřiteli. V příštích 12 měsících by proto mohlo vydat mezi 3 až 6 miliardami eur dluhopisů.
  • Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,2 % z dříve očekávaných 1,3 %. Mezinárodní sankce uvalené kvůli ukrajinské krizi na vybrané ruské činitele a některé podniky podle fondu poškozují ruské hospodářství a ohrožují investice. Celkově MMF očekává, že odliv kapitálu z Ruska letos dosáhne 100 miliard dolarů, sdělil ve středu podle agentury Reuters šéf mise MMF v Rusku Antonio Spilimbergo.
  • Tempo inflace se v eurozóně v dubnu podle předběžných dat mírně zvýšilo. Inflace zrychlila na 0,7 % meziročně z 0,5 % v březnu, očekávalo se však 0,8 %. Hlavní podíl na výši inflace měl růst cen ve službách o 1,6 %, v březnu byl 1,1 %. Následovaný byl cenami potravin, alkoholu a tabáku (0,7 %), neenergetického průmyslového zboží (0,1 %). Naopak ceny energií klesly o 1,2 %.
  • Řecko: Maloobchodní tržby v únoru meziročně klesly o 2,2 % (odhad: -0,5 %, leden: -4,3 %).
  • Inflace v Itálii podle předběžných dat v březnu zrychlila na 0,6 % meziročně z předchozích 0,4 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 % po 0,1% přírůstku v únoru.
  • Německé podniky musejí počítat s horší odbytovou situací na exportních trzích. Kvůli posilujícímu euru se snížila jejich cenová konkurenceschopnost, uvedl ve středu ve své analýze exportního klimatu mnichovský výzkumný institut Ifo. Podle něj však německé firmy mohou i přes ztížené podmínky stále dosáhnout růstu vývozu.
  • Španělsko snižuje cílový deficit rozpočtu pro rok 2014 na 5,5 % z původně hlášených 5,8 %.
  • Podle Gazpromu dluží Ukrajina za plyn k 30. dubnu 3,49 miliardy dolarů.
  • Maďarská vláda zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 3,2 % z dříve předpokládaných dvou procent. Uvedlo to ve středu maďarské ministerstvo hospodářství v prohlášení, které je součástí zprávy pro Evropskou komisi.

Výsledková sezóna

Zdroj: Bloomberg

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně