Americké akcie zakončily duben na růstové vlně, ve středu je po nečekaně pomalém růstu HDP podpořilo vyjádření Fedu o úrokových sazbách. Dow má nový rekord

Americké akcie zakončily měsíc dalším posílením a příblížily se historickým maximům. Trhu pomohlo vyjádření Fedu, že bude držet sazby na minimu ještě "značnou dobu" po ukončení programu kvantitativního uvolňování.
Po poklesu v úvodu obchodní seance se hlavní americké akciové indexy vrátily zhruba na nulu, po zveřejnění výsledku zasedání FOMC a komentáři k sazbám se vydaly mírně výše, aby zakončily poblíž denních maxim. Index Dow přidal 0,27 % na 16 580,84 bodu, což je nové zavírací historické maximum, S&P 500 posílil o 0,30 % na 1 883,95 bodu a Nasdaq přidal 0,27 % na 4 114,56 bodu.
V plusu se udržely všechny hlavní sektory indexu S&P 500. Nejvíce posílily telekomunikace a průmyslové firmy, nejméně naopak výrobci necyklického spotřebního zboží, sektor zdravotní péče a síťové společnosti. V technologickém odvětví byl cítit tlak po špatných výsledkových zprávách a výhledech společností jako Twitter a eBay.
"Kdo by byl řekl, že po zklamání z vývoje HDP v prvním čtvrtletí akcie zakončí na vyšších úrovních. Investoři evidentně první kvartál vymazali z paměti a uvažují pouze a jen Fed a jeho plán držení minimálních sazeb po delší dobu," uvedl Chris Gaffney, stratég z Everbank.
Za celý duben index S&P 500 posílil o 0,62 %, Dow přidal 0,75 %. Nasdaq po výprodejích některých dosavadních hvězd mezi akciemi ztratil 2,01 %.
Technologické akcie zasáhla menší výprodejová vlna, známý pesimista Marc Faber se však domnívá, že výrazná korekce celý americký trh v letošním roce teprve čeká. V rozhovoru pro televizní stanici CNBC ve středu prohlásil, že osobně dává přednost dluhopisům rozvíjejících se trhů, protože jsou stále "levné", a dodal, že v loňském roce investoval dokonce v Iráku.
Býčí útok na akcie, který začal před pěti lety, v posledních měsících vzbuzuje v investorech obavy, protože by mu mohla začít docházet pára. Někteří však zůstávají optimističtí díky zvýšené likviditě na trzích poskytnuté centrálními bankami, která by mohla ceny akcií ještě nějakou dobu podporovat.
Ian Harnett, analytik z Absolute Strategy Research, věří, že světové akcie čeká v letošním roce posílení o 20 % díky optimálnímu prostředí vytvořenému bankami. Goldman Sachs také očekává růst cen akcií, který bude doprovázet hospodářský růst jednotlivých států. Dobrý výkon bude podle analytiků z Goldman Sachs podávat především německý index DAX. Ed Keon, portfoliomanažer z Quantitative Management Associates, v televizi CNBC minulý týden řekl, že minimum z 11. dubna by "dost dobře" mohlo být dno a S&P 500 by měl letos posílit o dalších 10 %.
Fed podle očekávání snížil objemu měsíčních odkupů dluhopisů o 10 miliard USD na 45 miliard USD. Podle komentářů z trhu se bance velice dobře daří našlapovat na tenké linii mezi ústupem od kvantitativního uvolňování a ujišťováním trhu, že zde je, pokud bude potřeba ekonomiku podpořit.
Americký HDP v prvním kvartálu podle prvního odhadu vzrostl mezičtvrtletně pouze o 0,1 %, čekal se růst o 1,2 %. Na číslech se podepsala tuhá zima, osobní spotřeba ale potěšila výrazným růstem, výdaje spotřebitelů na služby vzrostly dokonce o 4,4 %, nejvíce od roku 2000.
Americký dolar po slabých údajích o růstu americké ekonomiky oslabil. Naopak euru pomohla zpráva o růstu inflace v eurozóně, i když byl růst cen pomalejší, než se na trzích čekalo. Euro tak vůči dolaru přidalo zhruba 0,4 %.
V závěru měsíce se naopak nedařilo komoditám. Zhruba půl procenta odepsalo zlato, americká ropa zlevnila dokonce o zhruba 1,5 % a barel stojí méně než 100 USD. Podle údajů amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) zásoby ropy v USA stouply minulý týden o 1,7 milionu barelů na rekordních 395 milionů. Zvýšily se i zásoby některých ropných produktů.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v v dubnu vzrostl na 63 bodů z březnových 55,9 bodu (odhad: 56,7 bodu).
- Hrubý domácí produkt Spojených států v prvním čtvrtletí podle předběžných dat vzrostl anualizovaně jen o 0,1 % (nejméně od konce roku 2012), očekávalo se 1,2 % po 2,6 % v posledním čtvrtletí loňského roku. Osobní spotřeba však v prvních třech měsících vyskočila o 3 %, výdaje spotřebitelů na služby vzrostly dokonce o 4,4 %, nejvíce od roku 2000.
- Soukromý sektor ve Spojených státech v dubnu vytvořil podle zprávy agentury ADP 220 tisíc nových pracovních míst. Čekalo se 210 tisíc po březnových 191 430. Investoři nyní budou netrpělivě očekávat páteční souhrnná data za celou ekonomiku.
- Zmatek na Ukrajině a série mezinárodních sankcí proti Rusku začínají poškozovat některé velké americké firmy působící v regionu, napsala ve středu agentura Reuters. Společnosti znepokojuje ochabující ruská ekonomika, oslabování rublu a možnost dalšího zhoršení krize. Objevily se i obavy z možného odporu v Rusku vůči západním výrobkům. Nejnovější kolo amerických sankcí, oznámených v pondělí, by prý věci mohlo dál zkomplikovat.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v minulém týdnu klesl nejníže za posledních více než třináct let. Asociace hypotečních bankéřů se své zprávě uvedla, že sezónně očištěný index žádostí o hypotéku klesl o 5,9 % na 333,2 bodu v týdnu do 25. dubna, což je nejníže od prosince 2000.
- Největší americký producent jaderné energie, společnost Exelon, koupí za 6,83 miliardy dolarů energetickou firmu Pepco Holdings. Spojením vznikne největší poskytovatel elektřiny a plynu na východě USA. Pepco má zhruba dva miliony zákazníků. Exelon dodává elektřinu a zemní plyn více než 6,6 milionu zákazníků. Spojení by podle agentury Reuters mělo být dokončeno ve druhém či třetím čtvrtletí 2015. Schválit ho musí ještě Federální komise pro regulaci energetického trhu a několik státních komisí. Exelon nabídl za jednu akcii Pepco 27,25 dolaru, což ve srovnání s úterní závěrečnou cenou akcií představuje prémii 20 %. Exelon očekává, že dohoda významně zvýší zisk firmy v prvním roce po jejím dokončení. Akcie Pepco Holdings přidaly ve středu přes 17 %.
- Chevron zvyšuje kvartální dividendu o 7 centů na 1,07 USD na akcii.
- Společnost Microsoft začne v září prodávat své herní konzole Xbox One v Číně. Americká firma je tak podle zpravodajského serveru BBC první zahraniční společností, která avizovala prodej těchto zařízení v nejlidnatější zemi světa. Čína svůj trh s videohrami otevřela zahraničním podnikům letos v lednu, když po 14 letech prozatímně zrušila zákaz prodeje zahraničních herních konzolí.
- Americká vláda prodělala na záchraně automobilky General Motors asi 11,2 miliardy dolarů. To je o téměř miliardu dolarů více, než ministerstvo financí odhadovalo v prosinci, kdy prodalo poslední část svých akcií GM. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na vládní zprávu. Americká vláda v roce 2009 vynaložila na záchranu automobilky 49,5 miliardy dolarů z peněz daňových poplatníků. Výměnou za pomoc v GM získala podíl 60,8 %, který pak postupně prodala. GM se díky reorganizaci financované vládou vrátila k zisku a s jejími akciemi se začalo znovu obchodovat na burze. Vláda upozorňuje, že cílem záchrany nebyl finanční zisk, ale ochrana pracovních míst.
- Americká společnost Energizer Holdings se rozdělí na dvě samostatné firmy, s jejichž akciemi se bude obchodovat na veřejných trzích. Jedna část bude prodávat baterie a další produkty pro domácnosti, druhá produkty osobní péče. Rozdělení má firmám pomoci lépe se zaměřit na jejich obchodní priority a financovat další rozvoj. Divize produktů pro domácnost bude zahrnovat baterie Energizer a Eveready, baterky a přenosné lampy. Příjmy těchto aktivit za rok do konce března činily 1,9 miliardy USD. Divize osobní péče bude zahrnovat holicí strojky a žiletky Schick a Wilkinson Sword, dámské hygienické zboží Stayfree, opalovací prostředky Hawaiian Tropic a Banana Boat či značku Playtex. Tržby z těchto aktivit loni dosáhly 2,6 miliardy USD. Větší konkurent Energizeru, společnost Procter & Gamble, která vyrábí baterie Duracell nebo žiletky Gillette, se také snaží zmodernizovat své aktivity. Firma na začátku měsíce uvedla, že za 2,9 miliardy dolarů prodá výrobu potravin pro domácí mazlíčky firmě Mars.
Výsledková sezóna
- Zisk globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters v prvním čtvrtletí vzrostl díky snížení nákladů a vyšším příjmům v právní divizi a divizi daní a účetnictví. Provozní zisk stoupl o 14 % na 528 milionů USD, oznámila ve středu společnost.
- Výsledky Time Warner v 1Q: Zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,88 USD), tržby: 6,8 miliardy USD (odhad: 6,2 miliardy USD).
- Výsledky Barrick Gold v 1Q: Zisk na akcii 0,20 USD (odhad: 0,19 USD), tržby: 2,63 miliardy USD (odhad: 2,75 miliardy USD).
- Výsledky Yelp v 1Q: Ztráta 4 centy na akcii (odhad: ztráta 6 centů na akcii, před rokem ztráta 8 centů). Akcie firmy po skončení obchodování přídávaly přes 4 %.
- Výsledky MetLife v 1Q2014: Zisk na akcii 1,14 USD (loni 0,87 USD na akcii), očištěný zisk 1,37 USD na akcii pod odhady 1,4 USD na akcii. Tržby 17,12 miliardy USD (odhad: 17,67 miliardy USD). Akcie firmy v poobchodní fázi ztrácely téměř 3 %.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, Reuters, ČTK
Aktuality
