US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,85 %
NASDAQ+0,91 %
S&P 500+0,78 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Eurozóna: Podmínky ve zpracovatelském sektoru se v dubnu dále zlepšily, PMI vzrostl na 53,4 bodu z 53 bodů v březnu

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu pro celou eurozónu vzrostl na 53,4 bodu z 53 bodů v březnu. Čekal se o 0,1 procentního bodu slabší růst na 53,3 bodu. Zpracovatelský sektor v eurozóně v dubnu rostl již desátým měsícem v řadě, továrny ale druhým měsícem v řadě snižovaly ceny. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které v pátek zveřejnila konzultační společnost Markit.

Redakce IW
Redakce IW
2. 5. 2014 | 10:01
Eurozóna

Na první příčce v celé eurozóně zůstává Irsko, jehož národní index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu vzrostl na 38měsíční maximum 56,1 bodu. Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru od jejího poklesu odděluje hodnota 50 bodů.

K meziměsíčnímu zlepšení došlo kromě Irska také v Německu (2měsíční maximum 54,1 bodu), Itálii (36měsíční maximum 54 bodů) a Rakousku (2měsíční maximum 51,4 bodu). Tempo růstu naopak kleslo v Nizozemsku (9měsíční minimum 53,4 bodu), Francii (2měsíční minimum 51,2 bodu) a Španělsku (2měsíční minimum 52,7 bodu). Řecký zpracovatelský sektor se v dubnu vrátil k růstu, jeho PMI vzrostl na 2měsíční maximum 51,1 bodu z 49,7 bodu v březnu.

"Souhrnný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru pro celou eurozónu na začátku druhého čtvrtletí uajímavě roste, což je pro evropské podniky velmi slibná zpráva," uvedl Chris Williamson, hlavní ekonom společnosti Markit, která indexy nákupních manažerů sestavuje. "Dubnový růst indexu nákupních manažerů odpovídá zhruba procentnímu mezičtvrtletnímu růstu průmyslové výroby v zemích platících eurem."

"Pozitivní je, že zpracovatelský sektor výrazně roste i v periferních zemích eurozóny, Španělsku a Itálii. Na druhou stranu jsou mírným zklamáním údaje z Francie, jejíž PMI klesl na dvouměsíční minimum," poznamenal dále Williamson. "Hlavní rozdíl mezi jednotlivými zeměmi vytváří exportně orientovaná odvětví a velké rozdíly v konkurenceschopnosti podniků. Zatímco v případě Španělska a Itálie se vývozu velmi dařilo, francouzský export v dubnu vzrostl pouze slabě."

"V celkovém pohledu je potřeba zdůraznit, že se dubnový index nákupních manažerů nachází nad neutrální hranicí 50 bodů, což znamená, že zpracovatelský sektor ve všech členských zemích eurozóny vykazuje růst. To podporuje očekávání pokračujícího ekonomického oživení Evropě," dodal na závěr Williamson.

Továrny v eurozóně ale v dubnu podruhé v řadě snižovaly ceny, a to o něco rychleji než v předešlém měsíci. To by podle agentury Reuters mohlo dělat starosti Radě guvernérů Evropské centrální banky, která bude příští týden diskutovat o měnové politice v eurozóně. ECB se obává, že by tempo inflace v eurozóně i celé EU mohlo za jistých okolností nadále klesat. Podle nejčernějšího scénáře by se eurozóna dokonce mohla potopit do deflace.

Zdroj: Markit, ČTK

EurozónaIndexy nákupních manažerů (PMI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár