US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,07 %
S&P 500+0,85 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Reuters: Ruský plyn rozděluje Evropu

Zatímco bruselští úředníci vyzývají Evropu k omezení závislosti na ruském plynu a k jednotné vyjednávací pozici vůči Moskvě, Rakousko potichu obešlo Evropskou komisi a dojednalo vlastní smlouvu o vybudování plynovodu South Stream, který má přivést ruský plyn pod Černým mořem přes Bulharsko do střední Evropy. Napsala to v neděli v analýze evropské energetické bezpečnosti agentura Reuters.

Redakce IW
Redakce IW
4. 5. 2014 | 14:49
Zemní plyn

Osud plynovodu South Stream je důkazem toho, jak obtížné je pro Evropskou unii v době ukrajinské krize dohodnout jednotnou energetickou politiku vůči Moskvě. Zatímco úředníci EU volají po odstranění závislosti na ruském plynu, soukromé a státní energetické firmy s podporou politiků prosazují projekty, jejichž cílem je koupit ruského plynu naopak ještě víc.

Rakouská společnost ÖMV se minulý týden s ruským státním plynovým monopolem Gazprom dohodla, že plynovod South Stream skončí v rakouském energetickém uzlu Baumgarten. Vídeň tak zvítězila v souboji s Itálií, která chtěla, aby ústí plynovodu skončilo tam. Dohoda s Rakouskem rovněž uspokojí některé firmy v Německu, protože ruský plyn budou mít blíž po ruce.

To ukazuje, jak obtížná je plynová diplomacie. Evropské země mají stále vlastní, protichůdné zájmy, které se pod společný prapor EU nevejdou. Načasování rusko-rakouské dohody do doby vyhlášení protiruských sankcí za postup Moskvy na Ukrajině může být s oficiální unijní politikou jen těžko ve větším rozporu.

Evropská komise pozastavila schvalovací proces projektu South Stream, když Rusko v březnu anektovalo Krym. Snažila se tak zastavit ruské operace na Ukrajině, které Západ označuje za intervenci. Brusel tvrdí, že South Stream není v souladu s vlastnickými pravidly unie. Rakousko a Rusko ale tyto výhrady obešly prohlášením, že jejich smlouva vychází z dvoustranné dohody, nikoli z pravidel EU.

Hlavním smyslem plynovodu South Stream, obdobně jako severního plynovodu Nord Stream, je obejít území Ukrajiny. To by umožnilo, že by případné spory Moskvy s Kyjevem neovlivnily přísun ruského plynu do Evropy, která je dosud závislá na ukrajinských plynovodech. "Pokud přijmeme South Stream, pak Evropa uplete oprátku, na níž Rusko Ukrajinu oběsí," soudí Frank Umbach z Evropského střediska pro bezpečnost energetických zdrojů v Londýně.

Zdroje Gazpromu oznámily, že je Rakousko během dubna oslovilo se svým návrhem a dohoda byla sjednána velmi rychle. Plyn by měl začít proudit v novém plynovodu do roku 2017.

Smlouva ÖMV s Gazpromem je projevem snahy Ruska o sjednávání dvoustranných dohod a o bojkot Evropské komise. Ta chce vypracovat jednotnou frontu při zajišťování energetických dodávek. Navzdory snaze EU minulý měsíc South Stream podpořilo i Bulharsko, které je na ruském plynu výrazně závislé. Evropská komise přitom členské státy vyzývá, aby dohody s Gazpromem neuzavíraly bez jejího souhlasu.

Bulharsko a Rakousko nicméně potichu podporuje i Německo, které Moskvu považuje za spolehlivého dodavatele plynu a v Rusku vydatně investuje. Německo je zdaleka největší evropský zákazník Gazpromu, každoročně Rusku za plyn platí 15 miliard dolarů. Plynovod Nord Stream zahájil činnost v roce 2011 díky mohutnému lobbování bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera.

Zdroj: ČTK

EvropaEvropská unieRuskoZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár