Inflace v České republice v dubnu zpomalila, ceny vzrostly nejméně od roku 2009

Spotřebitelské ceny v České republice v dubnu meziročně vzrostly jen o 0,1 %, nejméně od roku 2009. Očekával se růst o 0,3 % po březnových 0,2 %. Meziměsíčně se ceny nezměnily. ČNB tak zřejmě bude držet slabší korunu déle, než čekala.
"Spotřebitelské ceny se v průměru v dubnu nijak nezměnily. Meziměsíční inflace byla překvapivě nulová, meziročně jsou ceny výše jen o desetinu procenta. Za dubnovou stagnací cen je skutečnost, že levnější potraviny vykompenzovaly sezónní zdražení oděvů a obuvi. Ostatní zboží a služby až tak dramatickým vývojem tentokrát neprocházely," okomentoval zprávu Petr Dufek, analytik z ČSOB.
"Meziročně jsou ceny vyšší jen o 0,1 %, a to především zásluhou nižších nákladů na bydlení a telefonování. Domácnosti si letos mohou po mnoha letech opravdu oddechnout díky lednovému zlevnění energií a průběžnému snižování cen mobilních telekomunikačních služeb. Ušetřené peníze za tyto služby tak mohou využít jinde. Za energie letos sice platíme méně, avšak za oblečení, alkohol, cigarety, rekreaci a vzdělávání si musíme připlatit. A podobné to bude i v dalších měsících. Růst inflace se prozatím odkládá, patrný bude až ve druhé polovině roku. I tak ovšem zůstane inflace pod cílem ČNB a umožní centrální bance držet korunu slabou po delší dobu, než naznačovala její prognóza," dodal Dufek.
"Probíhající ekonomické oživení začíná být patrné v cenách služeb, které v dubnu meziročně rostly o 0,5 %, zatímco ještě v lednu zaznamenaly pokles o 0,1 %," poukazuje Jan Šedina, analytik z České spořitelny. "Růst cen naopak brzdí ceny zboží, které poprvé od začátku roku zaznamenaly meziroční pokles (nižší dynamika růstu dovozních cen a některých zemědělských komodit). Z hlediska možného nastavení měnové politiky tak dochází ke zvýšení pravděpodobnosti, že ČNB bude muset držet v platnosti závazek intervenovat na devizovém trhu s cílem udržování kurzu koruny poblíž hladiny 27 EUR/CZK déle než do začátku roku 2015 (dle nás alespoň do začátku druhé poloviny)."
Celková úroveň spotřebitelských cen zůstala v dubnu stejná jako v březnu (meziměsíční změna 0,0 %). Tento vývoj ovlivnilo zvýšení cen zejména v oddíle odívání a obuv, které bylo kompenzováno poklesem cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a oddíle alkoholické nápoje a tabák. Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na 0,1 % z 0,2 % v březnu.
Meziměsíční růst cen v oddíle odívání a obuv způsobilo zejména sezónní zvýšení cen oděvů o 3,8 % a obuvi o 8,5 %. V oddíle zdraví se zvýšily ceny léků a jejich doplatků o 0,7 % a ceny lázeňských pobytů o 2,8 %. V oddíle ubytování a stravování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 0,2 % a ceny ubytovacích služeb o 1,4 %. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny drogistického zboží pro osobní hygienu o 1,1 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,1 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v březnu. Zpomalení cenového růstu nastalo především v oddíle alkoholické nápoje a tabák zejména vlivem cen lihovin, které v dubnu meziročně klesly o 2,7 % (v březnu růst o 5,9 %). Ke zpomalení cenového růstu došlo i v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde zmírnil růst cen těstovin, rýže, másla, brambor a cukrovinek nečokoládových.
Největší vliv na výši celkové meziroční hladiny spotřebitelských cen měly i přes zpomalení jejich růstu nadále ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny masa vzrostly o 3,4 %, mléka o 13,9 %, sýrů o 12,3 %, jogurtů o 20,6 %, ostatních mléčných výrobků o 8,8 %, másla o 9,8 %, ovoce o 6,0 %, brambor o 7,3 %. Naopak ceny běžného pečiva klesly o 3,1 %, mouky o 2,8 %, vajec o 11,4 %, cukru o 4,8 %, čokolády a čokoládových výrobků o 2,0 %, nealkoholických nápojů o 2,6 %.
Zdroj: ČSÚ
Aktuality
