Výsledky ČEZ za 1Q2014: Čistý zisk 9,9 miliardy Kč (očekávání: 11 miliard Kč), tržby 53,2 miliardy Kč (očekávání 55,6 miliardy Kč)

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl na 21,2 miliardy Kč (odhad: 22,4 miliardy), provozní výsledek hospodaření (EBIT) na 14,4 miliardy Kč v souladu odhady, provozní cash flow bylo 15,6 miliardy Kč.
Za loňský leden až březen firma vykázala zisk 17,9 miliardy korun a utržila 60 miliard korun. Na úrovni zisku tak jde o meziroční pokles o 44 %, na úrovní tržeb o 11 %.
Výsledky podle ČEZ reflektují zhoršující se podmínky podnikání v energetice a klesající velkoobchodní ceny elektřiny spolu se stagnací ekonomiky v Evropě. Meziroční vývoj zisku ovlivnilo navíc teplotně nadprůměrné a srážkově podprůměrné první čtvrtletí 2014 a mimořádné výnosy v prvním čtvrtletí 2013.
Analytici propad zisku i tržeb očekávali kvůli nižší ceně elektřiny a nižším příjmům z jihovýchodní Evropy a prodeje emisních povolenek. Čísla však byla ještě horší než odhady.
Aktuální výsledky komentuje Petr Bártek, analytik z České spořitelny:
"Výsledky ČEZ meziročně výrazně klesly kvůli nižším cenám elektřiny a 6% meziročnímu poklesu výroby (prodej Chvaletic a nižší výroba z vodních elektráren). Loni pak výsledky zvyšovaly jednorázové zisky z obchodování s povolenkami a z dekonsolidace albánské dceřinky. Výsledky výroby ve střední Evropě byly při poklesu EBITDA o 26 % meziročně zhruba v souladu s naším odhadem, když nižší než očekávanou výrobu (hlavně vodních elektráren) vyvážily nižší náklady. Pod naším odhadem byl výsledek prodeje v ČR, který klesl o 35 % meziročně kvůli nižším cenám plynu a částečně kvůli teplému počasí. To bylo vyváženo jednorázovým ziskem 300 milionů Kč ze splacené pohledávky za rumunskými drahami. Na úrovni čistého zisku byla čísla pod konsenzem pravděpodobně kvůli zhoršení výsledků v Turecku (slabá lira a slabá produkce vodních elektráren). Celkově byly výsledky na všech úrovních o něco horší a očekáváme mírně negativní reakci."
Firma potvrdila výhled na letošní rok a očekává, že za celý rok 2014 vydělá 27,5 miliardy Kč, zisk EBITDA by měl klesnout z 81,9 miliardy na 70,5 miliardy Kč.
"V centru pozornosti Skupiny ČEZ zůstává reforma trhu povolenek a nastavení pravidel energetického trhu v Evropě. Evropská rada v březnu odsunula rozhodnutí o závazných cílech pro rok 2030 na konec roku 2014. Důvodem jsou volby do Evropského parlamentu, omezený mandát dosluhující Evropské komise a priorita řešení postoje EU vůči vývoji na Ukrajině. Legislativní návrhy k novému klimatickému balíčku tak lze očekávat nejdříve v 1. polovině roku 2015. Pro evropské energetiky to znamená prodlužování situace, za které prakticky nelze realizovat ani plánovat významné investice," uvedl ČEZ.
O pokles zisku se postaral především propad v segmentu výroba a obchod. Ten byl způsoben jak nižší cenou elektřiny, tak nižším odbytem i kvůli teplé zimě. O 1,2 miliardy Kč se snížil zisk EBITDA kvůli situaci v Rumunsku.
Firma v 1Q2014 odepsala aktiva v hodnotě 6,8 miliardy Kč. Odpis byl nižší než před rokem (7 miliard Kč) vlivem snížení odpisů v důsledku prodeje Elektrárny Chvaletice v roce 2013 (+0,1 miliardy Kč) a snížení odpisů v roce 2014 v důsledku dílčího odpisu aktiv v Bulharsku v roce 2013.
Firma také oznámila, že má předprodáno 77 % výrobní kapacity na rok 2015 (za 40,5 EUR/MWh), 44 % na rok 2016 (cena 38 EUR/MWh) a 16 % pro rok 2017 (cena 40 EUR/MWh).
Podle ČEZ pokračuje silný tlak na úspory napříč skupinou. V rámci vnitřních úspor rostou přínosy z existujících center sdílených služeb. Optimalizace procesů v oblasti zákaznických, distribučních a korporátních služeb v České republice již přinesla úsporu nákladů přesahující 670 milionů Kč ročně. Komplexní projekt sdílených služeb byl dále rozšířen o oblast inženýrských kapacit, což v následujících čtyřech letech povede k úspoře výdajů přesahující 1 miliardu korun. "Tím rozhodně náš tlak na úspory nekončí, ještě letos hodláme zahájit sérii úsporných opatření napříč skupinou," dodává předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Aktuality
