Evropské akcie v úterý po dalších spekulacích o brzkém zásahu ECB zdražily na několikaletá maxima

Evropské akciové trhy ve čtvrtek posilovaly, když je podpořily pokračující spekulace, že by ECB již brzy mohla představit další opatření na podporu evropské ekonomiky. Panevropský index FTSEurofirst 300 během dne vystoupil dokonce až na šestileté maximum. Zklamáním naopak byly výsledky ankety německého institutu ZEW mezi analytiky a investory, podle kterých jejich důvěra v největší evropské hospodářství klesla již pátým měsícem v řadě.
Britský FTSE 100 posílil o 0,31 %, a vzrostl tak na nejvyšší úroveň za 14 let, německý DAX vzrostl o 0,54 % a francouzský CAC 40 přidal 0,25 % a dostal se na zhruba 6leté maximum. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 0,15 % na 3 211,78 bodu. Nejvíce se dařilo průmyslovému odvětví, akciím automobilek a realitnímu sektoru. V červených číslech naopak uzavřely sektory telekomunikací, dopravy a cestovního ruchu a odvětví služeb.
Jednotná evropská měna se v úterý kolem 14.20 SELČ k americkému dolaru propadla na měsíční minimum 1,370 EUR/USD poté, co se na trhu objevily nové spekulace o dalším uvolňování evropské monetární politiky. Zpravodajská agentura Dow Jones s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že by německá centrální banka přivítala, kdyby ECB mimo jiné přistoupila k zavedení záporných depozitních sazeb, což by mělo vést k odvrácení pádu eurozóny do deflace. Krátce před 18.00 SELČ se kurz eurodolaru pohyboval kolem 1,371 EUR/USD.
Z jednotlivých titulů se na pařížské burze dařilo akciím výrobce letecké techniky Airbus (+6,16 %), který oznámil, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl provozního zisku 700 milionů eur, čímž překonal odhady analytiků, které počítaly s provozním ziskem 644 milionů eur. Tržby společnosti ve čtvrtletí stouply o pět procent na 12,6 miliardy eur. Firma zákazníkům dodala 141 letadel, tedy o tři stroje méně než ve stejném období v loňském roce. Počet nových zakázek prudce klesl na pouhých 103 letadel ze 410 letadel před rokem, napsala agentura AP.
Na londýnské burze se naopak nedařilo cenným papírům nízkonákladové letecké společnosti easyJet (-4,16 %), která v úterý ráno uvedla, že se jí v prvním pololetí jejího fiskálního roku podařilo meziročně snížit hrubou ztrátu o 13 % na 53 milionů liber.
Akcie největší německé ocelárny ThyssenKrupp (+4,07 %) na frankfurtské burze zdražily o více než čtyři procenta. Firma za první čtvrtletí vykázala poprvé po dvou letech čistý zisk a překonala očekávání analytiků. Společnost zlepšila také celoroční výhled svého provozního zisku.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v květnu podle průzkumu institutu ZEW zhoršila. Indikátor sledující očekávání klesl z dubnových 43,2 bodu na 33,1 bodu, očekával se pokles jen na 41 bodů. Hodnocení současné situace se však opět zlepšilo, a to o 2,6 bodu na 62,1 bodu z 59,5 bodu v dubnu (odhad: 60,5 bodu). Pro celou eurozónu index klesl na 55,2 bodu z 61,2 bodu v dubnu.
- Německá centrální banka Bundesbank je připravená podpořit zavedení stimulativních opatření ze strany Evropské centrální banky včetně negativní depozitní sazby, pokud to bude zapotřebí. Klíčové budou projekce inflace ECB na začátku června. Zpráva, kterou přinesl Wall Street Journal na základě tvrzení nejmenovaného zdroje, jasně naznačuje změnu nálady mezi Bundesbank a ECB, pro níž doposud německá centrální banka představovala spíše konzervativní opozici.
- Spotřebitelské ceny v Itálii v dubnu vzrostly o 0,2 % meziměsíčně v souladu s odhady po 0,1% přírůstku v březnu. Meziročně vzrostly o 0,6 %, jak se očekávalo oproti 0,4 % v březnu. Harmonizovaný index však vzrostl jen o 0,5 % meziročně, ačkoliv se očekával růst o 0,6 % po březnových 0,3 %. Meziměsíčně se harmonizovaný index zvýšil jen o 0,5 % po 2,2 % v březnu.
- Česká ekonomika v letošním 1. čtvrtletí podle odhadů analytiků oslovených v úterý agenturou ČTK mezičtvrtletně klesla o zhruba 0,4 %. Důvodem ale není špatný vývoj ekonomiky, nýbrž dopad efektu předzásobení obchodníků s tabákovými výrobky na konci loňského roku. Ten totiž přispěl ve 4. čtvrtletí roku 2013 k výraznému růstu ekonomiky. Meziročně by podle odhadu ekonomů měl HDP v letošním prvním čtvrtletí stoupnout o zhruba 2,2 %.
- Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí pravděpodobně opět klesne, takže země se dostane do hospodářské recese. Prohlásil to v úterý ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Hrubý domácí produkt by mohl klesnout o nula až 0,1 %, v prvním kvartálu se mezičtvrtletně snížil o půl procenta, uvedl Uljukajev během návštěvy ruského Kaliningradu.
- Rusko snížilo odhad růstu svého hospodářství v příštím roce na 2 % z původních 2,4 %.
- Ukrajina má za červnové dodávky zemního plynu od ruského Gazpromu zaplatit předem 1,66 miliardy dolarů. Oznámil to v úterý podle agentury Reuters mluvčí Gazpromu, který má monopol na vývoz suroviny z Ruska. Státem ovládaný ruský podnik již v pondělí potvrdil, že dodávky suroviny na Ukrajinu zastaví, pokud nedostane za červnový plyn zaplaceno předem.
- Německému automobilovému koncernu Volkswagen se otevřela cesta k získání plné kontroly nad švédským výrobcem nákladních vozů Scania. Švédský penzijní fond Alecta totiž souhlasil s prodejem svého podílu ve Scanii. To znamená, že bylo dosaženo hranice potřebné pro úspěch nabídky Volkswagenu na převzetí veškerých akcií Scanie, které koncern doposud nevlastní, píše agentura DPA.
- Objem prodeje německého automobilového koncernu Volkswagen od ledna do dubna meziročně stoupl o více než šest procent a dostal se na rekordních 3,2 milionu vozů. Na výroční valné hromadě akcionářů to v úterý oznámil šéf automobilky Martin Winterkorn.
- UniCredit snižuje doporučení na akcie MOL na "držet" z "koupit", cílovou cenu snižuje o 33 % na 13 100 forintů.
- Bulharský antimonopolní úřad obvinil české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouskou společnost EVN ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Poskytovatelům televizních, telefonických služeb a internetu stanovily nesmyslně vysoké ceny za přístup ke svým rozvodným sítím, uvedl úřad podle agentury Reuters.
Výsledková sezóna
- Výsledky ČEZ za 1Q2014: Čistý zisk 9,9 miliardy Kč (očekávání: 11 miliard Kč), tržby 53,2 miliardy Kč (očekávání 55,6 miliardy Kč). Provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl na 21,2 miliardy Kč (odhad: 22,4 miliardy), provozní výsledek hospodaření (EBIT) na 14,4 miliardy Kč v souladu odhady, provozní cash flow bylo 15,6 miliardy Kč.
- Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet v prvním finančním pololetí snížila hrubou ztrátu meziročně o 13 % na 53 milionů liber díky přísné kontrole nákladů. Oznámila to v úterý firma.
- Provozní zisk největší německé energetické společnosti E.ON v prvním čtvrtletí meziročně klesl o dvanáct procent na 3,16 miliardy eur. Firma se nadále potýká s klesajícími cenami elektřiny a nízkým vytížením svých uhelných a plynových elektráren, píše agentura DPA.
- Provozní zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus Group se v prvním čtvrtletí navzdory růstu tržeb snížil téměř o pět procent na 700 milionů eur. Oznámila to v úterý firma. Zisk však překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 644 milionů eur.
Zdroj: ČTK, CNBC