Americké akcie v květnu posílily. S&P 500 v pátek opět trhal rekordy

Americké akciové trhy na konci úspěšného týdne i celého měsíce zastavily růst a konsolidovaly dosažené zisky. Investoři na páteční smíšené zprávy z ekonomiky příliš nereagovali a zaměřovali se na příští týden, kdy se očekávají významné události a statistické údaje. Indexům S&P 500 i Dow se přesto podařilo posunout rekordy.
Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 o 0,18 % (na rekordních 1 923,57 bodu) a Nasdaq ztratil 0,13 %. Nejlépe si v indexu Dow v pátek vedly společnosti Microsoft, Intel a Wal-Mart, ztrácely naopak Caterpillar nebo ExxonMobil. Za celý týden od úterka (v pondělí slavily Spojené státy státní svátek) Dow zpevnil o 0,67 %, S&P 500 o 1,21 % a Nasdaq o 1,36 %.
Podle Kristiny Hooperové z Allianz Global Investors páteční opatrnost investorů způsoboval především vývoj výnosů amerických dluhopisů. "Mnoho investorů nedokáže pochopit, proč je výnos desetiletých dluhopisů pod 2,5 %, zda to znamená, že se děje něco, o čem nevědí. Historicky takto nízké výnosy signalizují slábnoucí ekonomiku, ale my se domníváme, že je za tím něco jiného, například nižší nabídka nebo atraktivita ve srovnání s dalšími bezpečnými dluhopisy," říká.
Největší zisky si v pátek připisovala maloobchodní společnost Big Lots (+13,20 %) poté, co zvýšila výhled na aktuální fiskální rok, zatímco její tržby v prvním čtvrtletí překonaly odhady trhu. Akcie firmy Ann zpevňovaly o více než 4 % poté, co tento prodejce oblečení ohlásil zisk za první kvartál, který lehce předčil očekávání analytiků.
Naproti tomu cenné papíry Express odepsaly téměř 8 % poté, co maloobchodník zveřejnil pokles zisku v prvním čtvrtletí. Ještě větší ztráta zasáhla Infoblox (-36,8 %) v reakci na zprávu, že výkonný ředitel Robert Thomas odstupuje z funkce. Tržby společnosti navíc v prvních třech měsících roku investory neuspokojily.
Letošní květen se zrovna nenesl ve znamení hesla "Sell in May and go away". Index Dow 13. května stanovil nové intradenní (16 735,51 bodu) i zavírací maximum (16 715,44 bodu), které 30. května ještě mírně posunul, a S&P 500 přes počáteční ztráty v pátek nakonec navázal na čtvrteční růst a svá maxima rovněž zvýšil. Nové intradenní maximum si pátkem vytvořil na 1 924,03 bodu a zavírací na 1 923,57 bodu. Za celý květen Dow připsal 0,82 %, S&P 500 2,1 % a Nasdaq 3,11 %.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Index spotřebitelské důvěry sledovaný Michiganskou univerzitou podle finálních dat v květnu klesl na 81,9 bodu z dubnových 84,1 bodu. Předběžná data počítala s poklesem na 81,8 bodu, analytici očekávali revizi na 82,5 bodu.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v květnu nečekaně vzrostl na 65,5 bodu z dubnových 63 bodů (odhad: 61 bodů).
- Cena severomořské ropy Brent by měla ve druhé polovině letošního roku výrazně klesnout, a to navzdory obavám ohledně politických rizik. Nabídka ropy by totiž měla růst rychleji než poptávka. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky.
- Kanadská ekonomika v prvním čtvrtletí výrazně zpomalila růst a roli v tom hrálo podobně jako v sousedních Spojených státech velmi chladné zimní počasí. Hrubý domácí produkt země klesl v celoročním přepočtu o 1,2 % po tempu 2,7 % z konce loňského roku, sdělil v pátek kanadský statistický úřad.
- Osobní příjmy v dubnu rostly o 0,3 % v souladu s odhady (březen: +0,5 %), osobní výdaje klesly o 0,1 % (odhad: +0,2 %).
- Větší podpora stran zaměřených proti establishmentu v evropských volbách a její dopady na transatlantická obchodní jednání dělá stále větší starosti evropským a americkým úředníkům. Ti si podle britského ekonomického listu Financial Times zvykají na novou politickou realitu. Kromě toho například narůstá i pravděpodobnost odkladů v jednáních.
- Objemy obchodování v jednotlivých segmentech trhu meziročně výrazně klesají a ředitelé bank a makléřských firem varují, že příjmy z obchodování budou v tomto čtvrtletí nevalné. Proč tomu tak je?
- Investiční stratég ze společnosti Nuveen Asset Management Bob Doll ve čtvrtečním rozhovoru s redaktorkou investičního kanálu Fox Business Network uvedl, že podle něj americké hospodářství v druhém čtvrtletí letošního roku prudce vzroste. "Očekávám, že hrubý domácí produkt Spojených států v druhém čtvrtletí vyskočí minimálně o 4 procenta," odhadl. Šéf Fedu ve Filadelfii Charles Plosser pak uvedl, že do konce roku očekává růst amerického HDP o 3 %.
- Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals již podruhé v tomto týdnu zvýšila nabídku na převzetí amerického výrobce botoxu Allergan. Nově za firmu nabízí více než 53 miliard USD. Ve středu firma zvýšila nabídku na 49,44 miliardy USD z původně navrhovaných 47 miliard dolarů. Valeant nyní nově nabízí za každou akcii Allerganu 72 USD v hotovosti a 0,83 své vlastní akcie. Případná akvizice by spojila dvě středně velké farmaceutické společnosti, které se zaměřují na produkty pro péči o pleť a oči. Allergan odmítl původní nabídku na převzetí na počátku měsíce s tím, že nabídka je podhodnocená. Několikrát také prohlásil, že je proti dohodě s firmou Valeant, protože vyhlídky dlouhodobého růstu nové firmy jsou nejisté a podnikatelský model je pro akcionáře Allerganu rizikový. Ve středu Allergan oznámil, že revidovanou nabídku zváží, k páteční nabídce se firma zatím nevyjádřila. Snaha Valeantu o převzetí Allerganu přichází v době zvýšeného úsilí o fúze a akvizice ve farmaceutickém sektoru. Německá společnost Bayer se tento měsíc například dohodla, že za 14,2 miliardy USD převezme divizi výroby volně prodejných přípravků pro péči o zdraví amerického konkurenta Merck & Co.
- Výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility zavře do konce letošního roku svoji jedinou továrnu v USA. Závod v Texasu se zavírá zhruba rok poté, co ho firma otevřela, uvedla agentura AP. Prodej telefonu Moto X, který se v závodě montoval, je slabý a náklady na provoz továrny jsou příliš vysoké na to, aby závod zůstal v provozu, prohlásil mluvčí Motorola Mobility Will Moss. Závod provozuje singapurský smluvní výrobce elektroniky Flextronics. Texaský závod umožňoval Googlu označit přístroje nápisem "vyrobeno v USA", i když montáž přístroje je pouze posledním krokem výrobního procesu a na celkových nákladech na telefon má relativně nízký podíl. Největším nákladem jsou čipy, baterie a displej, které většinou pocházejí z asijských továren.
Ceny ropy se snižují, jejich pokles však brzdí obavy o dodávky
Ceny ropy na světových trzích v pátek klesly, ve výrazném propadu jim ale brání obavy o dodávky suroviny a také známky silné poptávky ve Spojených státech, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě. Kolem 21.45 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o 43 centů na zhruba 109,54 USD za barel. Podobně americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela kolem 73 centů na zhruba 102,85 dolaru za barel.
Investoři se stále obávají, že ukrajinská krize by mohla narušit dodávky energií z Ruska do Evropy. Dodávky ropy z Libye navíc zůstávají nízké, neboť v zemi pokračují nepokoje.
"Prostor pro pokles cen se zdá být celkem omezený," poznamenal analytik Carsten Fritsch z Commerzbank. Ceny podle něj tlačí vzhůru zejména rizika spojená s ukrajinskou krizí. Údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) navíc ukázaly, že zásoby benzinu ve Spojených státech minulý týden klesly o 1,8 milionu barelů. Analytici přitom počítali s jejich nárůstem, v průměru o 300 000 barelů.
Evropská měna před zasedáním ECB v příštím týdnu posílila. Vůči dolaru euro stouplo o 0,2 % na 1,3632 USD a k jenu o 0,2 % na 138,75 JPY. Dolar vůči jenu mírně vzrostl o 0,02 % na 101,78 JPY.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Podle zpřesněných odhadů americký HDP v prvním čtvrtletí klesl o procento meziročně oproti původnímu rychlému odhadu, který počítal s 0,1% růstem. Analytici odhadovali revizi na -0,5 %. Americký HDP tak podle druhého zpřesněného odhadu v prvním čtvrtletí poprvé za poslední tři roky klesl. Na ekonomice se podepsala tvrdá zima, která pozastavila aktivitu ve stavebnictví.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 24. května klesl o 26 tisíc na 300 tisíc (odhad: 317 tisíc) z 326 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 17. května klesl na 2,631 milionu z 2,653 milionu, očekával se pokles na 2,650 milionu.
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v dubnu vzrostly o 0,4 %, čekal se přitom meziměsíční nárůst o 1 %. Meziročně index rozjednaných prodejů klesl o 9,2 %, čekal se pokles jen o 8,9 %. Na prodeje má neblahý vliv rostoucí cena domů i omezená nabídka.
- Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom AG souhlasila s návrhem japonské společnosti Softbank, že od německé firmy odkoupí americkou mobilní divizi T-Mobile US. Uvedla to ve čtvrtek japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na zdroje z odvětví. Deutsche Telekom drží v T-Mobile US, která je čtvrtým největším mobilním operátorem v USA, podíl 67 %.
- Ve Spojených státech se rozhořel boj o převzetí výrobce balených potravin Hillshire Brands. Dva dny poté, co výrobce drůbežího Pilgrim's Pride nabídl za převzetí Hillshire 5,58 miliardy USD, přišla s vyšší nabídkou konkurenční firma Tyson Foods. Největší zpracovatel masa v USA nabídl za Hillshire 6,13 miliardy USD. Včetně dluhu činí nabídka firmy Tyson 6,8 miliardy USD, napsala agentura Reuters. Hillshire je známá hlavně výrobou salámů či hot dogů, vlastní značky jako Ball Park a Jimmy Dean.
- Americký provozovatel satelitních televizí Dish Network se stane zatím největším podnikem, který bude přijímat kybernetickou měnu bitcoin. Firma uvedla, že hodlá přijímat platby v bitcoinech od třetího čtvrtletí. Společnost bude ke zpracování těchto plateb využívat systém firmy Coinbase, jehož prostřednictvím bude bitcoiny okamžitě měnit na dolary.
- Cantor Fitzgerald zvyšuje doporučení na akcie Twitteru na "koupit" z "držet".
- Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals zvýšila nabídku na převzetí amerického výrobce botoxu Allergan na 49,44 miliardy USD z původně navrhovaných 47 miliard dolarů. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.
- McDonald's do roku 2016 vyplatí akcionářům 18 až 20 miliard dolarů ve zpětných odkupech a dividendách.
- Společnost Apple zaplatí za plánovanou akvizici firmy Beats jen tři miliardy dolarů oproti původně hlášeným 3,2 miliardy dolarů. Konkrétní částku by Apple měl zveřejnit podle zprávy New York Post tento týden.
- Největší světová potravinářská firma Nestlé oznámila, že bude expandovat v Severní Americe. Plánuje zde rozšířit svou divizi péče o pleť nákupem obchodních práv na prodej produktů Valeant Pharmaceuticals za 1,4 miliardy dolarů.
- Americký konglomerát General Electric vylepšil svou nabídku na koupi energetické divize francouzské strojírenské skupiny Alstom. Nabíkda je velkorysejší, co se týče vlivu na pracovní místa. Uvedl to ve středu úřad francouzského prezidenta Françoise Hollanda po schůzce mezi prezidentem a šéfem GE Jeffem Immeltem. Znamená to významnou změnu postoje Paříže k nabídce GE, která se vládě až dosud příliš nelíbila.
- Souhrnný zisk amerických bank v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl téměř o osm procent na 37,2 miliardy dolarů. Zčásti jsou na vině vyšší úrokové sazby, které podkopaly příjmy z hypotečních aktivit. Uvedla to americká Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně nečekaně vzrostly o 0,8 %. Očekával se pokles o 0,7 %.
- Ceny domů ve Spojených státech v březnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 12,4 %, což je sice o 0,5 procentního bodu více, než predikoval trh, zároveň to ale znamená zpomalení růstu cen na nejslabší tempo od července minulého roku. Sezónně očištěné ceny meziměsíčně vzrostly o 0,9 % (odhad: +0,7 %).
- Index cen domů FHFA v březnu meziměsíčně vzrostl o 0,7 % (odhad: +0,5 %, únor: +0,6 %).
- Aktivita v americkém sektoru služeb v květnu rostla nejrychlejším tempem za více než dva roky. Předběžný index nákupních manažerů, který měří aktivitu v sektoru služeb, vzrostl na 58,4 bodu z dubnové úrovně 55 bodů a byl nejvýše od března 2012. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné organizace Markit.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v květnu vrátila do blízkosti březnového šestiletého maxima. Mezi Američany se tento měsíc zlepšily vyhlídky trhu práce i růstu příjmů a výrazně lepší byl i jejich názor na současnou situaci ekonomiky. Plyne to z úterní zprávy organizace Conference Board. Index spotřebitelské důvěry v květnu vzrostl v souladu s odhady na 83 bodů. Údaj za duben byl revidován na 81,7 bodu z 82,3 bodu.
- Index průmyslové aktivity Fedu v Richmondu v květnu stagnoval na 7 bodech (odhad: 9 bodů, duben: 7 bodů).
- Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu v květnu klesl na 8 bodů (odhad: 9,6 bodu, duben: 11,7 bodu).
- Společnost Apple připravuje software, který by jejím chytrým telefonům iPhone umožnil dálkově ovládat osvětlení, zabezpečovací systémy a další zařízení domácnosti. S odvoláním na informované zdroje to na webu napsal list Financial Times. Přední americký výrobce elektroniky by prý své plány v oblasti "inteligentní domácnosti" mohl představit na červnové konferenci developerů v San Francisku.
- Americká společnost Pilgrim's Pride, která je druhým největším producentem kuřecího masa na světě, nabídla 6,4 miliardy dolarů za výrobce balených potravin Hillshire Brands. Převzetí konkurenčního podniku má rozšířit nabídku firmy o vepřové a hovězí maso. Cena zahrnuje i dluh, bez něj nabídka činí 5,58 miliardy USD. Pilgrim's Pride nabízí za jednu akcii Hillshire 45 dolarů, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii 22 %.
Výsledková sezóna
- Výsledky Abercrombie & Fitch v 1Q2014: Upravená ztráta na akcii 0,17 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 822 milionů USD (797,7 milionu USD).
- Výsledky AutoZone v 3QFY2014: Zisk na akcii v souladu s odhady 8,46 USD, tržby v souladu s odhady 2,3 miliardy USD.
Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch
Aktuality
