US MARKETOtevírá za: 0 h 31 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ+0,08 %
KB-1,57 %
Erste-3,48 %

USA: Míra nezaměstnanosti v květnu stagnovala na 6,3 % (odhad: 6,4 %), mimo zemědělství bylo vytvořeno 217 tisíc nových míst (odhad: 213 tisíc)

Americká ekonomika v květnu mimo zemědělství vytvořila 217 tisíc nových pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali slabší přírůstek 213 tisíc míst po dubnových 282 tisících (revize z 288 tisíc). Míra nezaměstnanosti stagnovala na téměř 6letém minimu 6,3 %, a dopadla tak lépe než odhady, které hovořily o růstu na 6,4 %. Míra participace (podíl lidí hlášených v kategorii pracovních sil) v květnu stagnovala na 62,8 %, nejnižší hodnotě od roku 1978, což lze interpretovat tak, že část lidí hledání práce úplně vzdala. Průměrná hodinová mzda v květnu po dubnové stagnaci v souladu s odhady meziměsíčně vzrostla o 0,2 %.

"Výsledky jsou více méně v souladu s našimi očekáváními," uvedla Michelle Girardová, ekonomka ze společnosti RBS Securities. "Vývoj situace na trhu práce taktéž odpovídá vývoji americké ekonomiky, která roste tempem 2 až 2,5 %," dodala. Šéfka Fedu Janet Yellenová minulý měsíc uvedla, že se sice "podmínky na americkém trhu práce nadále zlepšují, stále jsou však daleko od pásma, které by bylo možné označit za uspokojivé". Nelze proto očekávat, že by dnešní údaje Fed přiměly k zásadnímu přehodnocení měnové politiky.

"Osobně se domnívám, že by počet nově vytvořených míst za květen mohl být revidován mírně výše, minimálně na 220 tisíc, což by bylo dobré znamení," řekl podle finanční televize CNBC Mike Materasso z Franklin Templeton Fixed Income Policy Committee. "Ekonomika si vede dobře a její reálný růst je s největší pravděpodobností nad dlouhodobým trendem," dodal.

Soukromý sektor podle zprávy v květnu vytvořil 216 tisíc nových pracovních míst po 270 tisících nových míst v dubnu (revidováno z 273 tisíc). Odhady počítaly s 215 tisíci.

"Data z amerického trhu práce za květen jsou vesměs pozitivní - solidní tempo růstu počtu pracovních míst v souladu s očekáváním, nečekaná stagnace míry nezaměstnanosti při očekávaném růstu, slušný růst hodinové mzdy," uvedl analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny. "Zajímavostí je, že americká ekonomika konečně nahradila pracovní místa ztracená v průběhu recese po finanční krizi. Pro ekonomiku to znamená potvrzení prostoru pro růst a pro finanční trh odstranění bezprostředního rizika, že trh práce výrazně zklame," dodal.

Podstatné ale také kromě jiného je, že od poslední recese v USA přibylo obyvatel, především díky imigraci, a proto míra zaměstnanosti ještě zdaleka není na předkrizové úrovni. Nominálně, tedy co do počtu vzniklých pracovních pozic, je nicméně jeden z nejhrozivějších grafů americké recese minulostí. K návratu na předkrizovou úroveň bylo třeba, aby bylo v květnu vytvořeno alespoň 113 tisíc nových pracovních míst. Reportovaných 217 tisíc je takřka dvojnásobek.

"Květnová data z amerického trhu práce byla o chloupek lepší, než očekával trh. Jedná se tedy o potvrzení, že letošní první čtvrtletí bylo pro americkou ekonomiku jednorázovým špatným obdobím, což bylo do velké míry způsobeno i špatným počasím," doplnil Petr Gapko z GE Money Bank. "Tvorba pracovních míst sice oproti dubnu o něco zpomalila, stále se ale drží nad úrovní 200 tisíc, což je historicky hranice, která odděluje zlepšování situace na trhu práce od zhoršování. Nezaměstnanost se drží na 6,3 %, což je v posledních 6 letech téměř minimum. Ukazuje se tak, že největší světová ekonomika bude s největší pravděpodobností pokračovat v růstu o více než 2 % ročně."

"Trh už se soustředí primárně na čísla za druhé čtvrtletí a značná část indikátorů ukazuje na velmi solidní růst. Ne zcela přesvědčivý je realitní sektor, který vykazuje známky stagnace, nicméně právě čísla z realitního trhu byla za první tři měsíce roku silně ovlivněna nebývale tuhou zimou," upozornil na relativně optimistický výhled vývoje americké ekonomiky Ladislav Soukup, trader z RSJ.

"Při implikacích dat z trhu práce pro vývoj HDP za druhý kvartál bych byl opatrný. V prvním čtvrtletí činil průměrný měsíční přírůstek nových pracovních míst téměř 190 tisíc, ale americká ekonomika stejně o procento propadla. Obával bych se proto, že růst HDP možná nebude nijak excelentní ani ve druhém kvartálu, neboť jej opět může negativně zatížit zahraniční obchod, což naznačila data za duben," nesdílí optimismus analytik Jan Čermák z ČSOB.

Server Zero Hedge zase upozorňuje, že je na čísla z amerického trhu práce třeba nahlížet i z pohledu struktury odvětví, která se na tvorbě nových pracovních mít podílela. Server upozorňuje zejména na skutečnost, že více než polovina z celkového počtu nových pracovních mít vznikla ve školství a zdravotnictví (63 tisíc), odvětví volného času (39 tisíc) a dále jen ve formě krátkodobých pozic (14,3 tisíce).

Dolar v reakci na zveřejněná data z amerického trhu práce prudce oslabil, když jeho kurz k jednotné evropské měně krátce před 14.45 SELČ vystřelil až k 1,366 EUR/USD. Futures na americké akcie ve stejnou chvíli mírně rostly.

Podle středeční zprávy agentury ADP v květnu soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil 179 tisíc nových pracovních míst. Čekalo se 210 tisíc po dubnových 220 tisících. Pro trhy byly údaje ADP zklamáním. Nejsou totiž sice plně korelovány s oficiálními údaji za soukromý sektor, přesto ale na trhy mají vliv.

Podle zpřesněných odhadů americký HDP v prvním čtvrtletí klesl o procento meziročně oproti původnímu rychlému odhadu, který počítal s 0,1% růstem. Analytici odhadovali revizi na -0,5 %. Hospodářství USA tak podle druhého zpřesněného odhadu v prvním čtvrtletí poprvé za poslední tři roky kleslo. Na ekonomice se podepsala tvrdá zima, která pozastavila aktivitu ve stavebnictví. První rychlý odhad hlásil 0,1% růst, analytici však s revizí níže počítali.

Zdroj: Bloomberg

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast