US MARKETOtevírá za: 0 h 53 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ+0,00 %
KB-1,76 %
Erste-4,63 %

Americké akcie zakončily týden na nových rekordech

Americké akciové indexy zamířily hned v úvodu pátečního obchodování do plusu, kde se držely po celou seanci. První červnový týden tak pro ně byl nečekaně úspěšný, okořeněný několika vylepšeními historických maxim.

Redakce IW
Redakce IW
6. 6. 2014 | 22:15
Americké akcie

Index Dow v pátek posílil o 0,59 % na rekordních 16 922,68 bodu, S&P 500 uzavíral také na novém rekordu 1 949,42 o 0,46 % silnější a Nasdaq přidal 0,59 % na 4 321,4 bodu.

Trhy v pátek podpořila data z trhu práce. Americká ekonomika v květnu mimo zemědělství vytvořila 217 tisíc nových pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek 213 tisíc míst po dubnových 282 tisících (revize z 288 tisíc). Míra nezaměstnanosti stagnovala na téměř 6letém minimu 6,3 %, a dopadla tak lépe než odhady, které hovořily o růstu na 6,4 %. Nová pracovní místa tak nejen předčila očekávání, ale také nepotvrdila poměrně pesimistická čísla o nových místech ve službách od společnosti ADP.

"Investoři jsou o něco optimističtější ohledně toho, že se americká ekonomika zotaví ze špatného prvního kvartálu," říká Chris Gaffney, stratég z EverBank Wealth Management.

Optimismus na trzích se odrazil i ve vývoji indexu volatility, který sestavuje burza CBOE v Chicagu a jemuž se často říká indikátor strachu. Index klesá, když trhy zpevňují. V pátek indikátor klesl dokonce o 8,1 % na 10,73 bodu, což je nejnižší úroveň od února 2007.

Podle Josepha Taniouse z JPMorgan Asset Management je dobrou zprávou, že mzdy začínají pomalu růst. "Ještě nejsme úplně venku z problémů, ale data z trhu práce naznačují silnější oživení ve druhém kvartálu," říká. Podle něj trhy stále ovlivňuje i čtvrteční rozhodnutí ECB ohledně uvolnění měnové politiky. "Je to kombinace obojího, zprávy z trhu práce a rozhodnutí ECB," říká o pátečním optimismu Tanious.

V rámci indexu Dow se nejvíce dařilo akciím Goldman Sachs a American Express. Ceny jejich akcií stouply o 2,22 % a 2,27 %. V indexu S&P 500 nejvíce zabodovaly energetické firmy a průmyslové podniky, nedařilo se naopak telekomunikacím a zdravotnickému sektoru. V plusu ale byly všechny obory.

"Psychologicky je nejbližší hranice rezistence 1 950 bodů. Pokud bude prolomena, můžeme se podívat až k 1 962 bodům. Jsme v neprozkoumaném území a ta čísla jsou trochu zvláštní. Nikdy se tu neobchodovalo, tak se nedá mluvit o skutečné rezistenci," říká JJ Kinahan z TD Ameritrade.

Mladá americká firma Uber, jejíž aplikace umožňuje pronajmout si auto s řidičem, získala od investorů 1,2 miliardy dolarů. Celková hodnota této rychle rostoucí společnosti se tak dostala na 18,2 miliardy dolarů. Pro startupy v americkém Silicon Valley je to jedno z vůbec nejvyšších ohodnocení. Nešlo ale o vstup na burzu, ale od privátní financování.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Americká ekonomika květnu mimo zemědělství vytvořila 217 tisíc nových pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali slabší přírůstek 213 tisíc míst po dubnových 282 tisících (revize z 288 tisíc). Míra nezaměstnanosti stagnovala na téměř 6letém minimu 6,3 %, a dopadla tak lépe než odhady, které hovořily o růstu na 6,4 %. Míra participace (podíl lidí hlášených v kategorii pracovních sil) v květnu stagnovala na 62,8 %, nejnižší hodnotě od roku 1978, což lze interpretovat tak, že část lidí hledání práce úplně vzdala. Průměrná hodinová mzda v květnu po dubnové stagnaci v souladu s odhady meziměsíčně vzrostla o 0,2 %.
  • Americká centrální banka si musí být jistá, že je americké hospodářství dostatečně silné na to, aby rostlo i po zvyšování úrokových sazeb. Pokud o tomto Fed přesvědčený nebude, sazby nadále ponechá na extrémně nízkých úrovních. V pátek to podle zpravodajské agentury Reuters řekl člen rady guvernérů Fedu Jerome Powell.
  • Společnost ExxonMobil by se mohla stát novým provozovatelem ropného pole Kashagan.
  • Novým šéfem americké zasilatelské společnosti UPS se stane dosavadní provozní ředitel David Abney.
  • Teva Pharmaceutical Industries: Argus zvyšuje doporučení na "koupit" z předchozího "držet", cílová cena 58 USD.
  • Autopůjčovna Hertz varuje, že bude muset kvůli účetním chybám revidovat výsledky hospodaření z let 2011 až 2013.
  • Úspěšný první den na NYSE zažily akcie Arista Networks, které posilovaly o více než třetinu.
  • Sheryl Sandbergová, jedna z nejvýše postavených osob ve Facebooku, pokračovala ve svém pravidelném prodávání akcií. Ve čtvrtek jich prodala za zhruba 18 milionů USD. Nejde ale o reakci na nějaké korporátní události.
  • Žaloba na 13 burz kvůli HFT. Žalobce Michael Lewis (neplést s kritikem HFT Michaelem Lewisem) podal v New Yorku žalobu na 13 provozovatelů burz za Harolda Laniera. Mimo jiné si stěžuje na to, že diskriminovaly část investorů tím, že poskytovaly přednostní přístup některým hráčům na trhu z řad HFT traderů. New York Stock Exchange, BATS, Nasdaq OMX a Chicago Board Options Exchange odmítly zprávu pro CNBC komentovat. První informace o žalobě přinesl The Guardian.
  • Aktivistický investor Carl Icahn oznámil nákup akcií společnosti Family Dollar. Titul v poobchodní fázi posílil o 10 %. Icahn drží ve firmě podíl 9,4 % a firmu považuje za podhodnocenou. Management chce pohnout ke hledání strategických alternativ, bude chtít také nějaký post ve vedení firmy. Není první velkým investorem s podílem v této společnosti - Nelson Peltz drží 7 % firmy a John Paulson 5,7 %.

Americký dolar posiloval vůči euru. Investoři reagovali na solidní zprávu z amerického trhu práce a půjčovali si dolary, aby je investovali do nákupu měn s vyššími výnosy. Euro k dolaru večer vykazovalo pokles o 0,15 % na 1,3644 USD, dolar k jenu o 0,1 % posiloval a nacházel se na 102,57 JPY.

Trh nadále reaguje i na čtvrteční krok Evropské centrální banky, který průběžně vytváří další tlak na investory, aby prodávali eura a kupovali zahraniční měny s vyšším výnosem. Podle obchodníků může trvat do příštího týdne, než se situace po kroku ECB ustálí.

Cena americké lehké ropy se během odpoledne zvyšovala a k růstu jí pomáhaly zejména příznivé údaje o vývoji na tamním trhu práce. Naopak severomořská ropa Brent mírně zlevnila, hlavně kvůli poklesu napětí kolem Ukrajiny. Poprvé se spolu setkali ruský prezident Vladimir Putin a nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Za týden silný růst

Za uplynulý týden Dow přidal 1,24 %, index S&P 500 vzrostl o 1,34 % a Nasdaq přidal 1,86 %.

V úvodu týdne se zdálo, že výnosy amerických dluhopisů, které od začátku roku klesaly, začnou pomalu růst. Na to ekonomové upozorňují jako na jeden ze signálů pokračujícího ekonomického oživení. Ve čtvrtek ale desetileté výnosy mírně klesly a v pátek v sestupu pokračovaly, když až během odpoledne začaly opět mírně růst. Pokles od začátku roku je ale stále markantní. "Musíme mít na paměti, že dlouhodobé sazby vyjadřují očekávaní budoucích sazeb krátkodobých," upozorňuje Matt Coffina, editor newsletteru Morningstar StockInvestor. "Nerad to říkám, ale současné desetileté výnosy nevěstí nic dobrého. Trh jako by vzkazoval, že v budoucnu sazby příliš neporostou, což může znamenat, že na tom nijak extra dobře nebude ani americká ekonomika."

(Malá vsuvka: Desetileté irské výnosy se v týdnu dostaly pod úroveň desetiletých výnosů vládních dluhopisů USA. Draghiho družina se téměř dva roky snaží zkrotit dluhovou krizi v Evropě, což - vyjádřeno výnosy dluhopisů, se jí evidentně daří. Levné financování vlád však ani zdaleka neznamená zlepšení životní úrovně lidí, nebo alespoň růst HDP.)

Akcie si z nejistoty ohledně vývoje ekonomiky mnoho nedělaly a v týdnu výrazně posunuly svá historická maxima. Indexy Dow a S&P 500 se dostaly na úrovně, na které je například technická analýza krátká. "Rezistenci určí až nové maximum, případně psychologická hladina, ta nejbližší u S&P 500 je 1 950 bodů," znělo nad stoly technických analytiků jak u nás, tak na Wall Street. I německý DAX otestoval významnou hladinu, když poprvé v historii měl před desetinnou čárkou pět cifer (10 000 bodů).

Náladu podpořila nejprve očekávání, a posléze oznámená opatření ECB. Reakce eura sice ukázala, že velká část novinek byla již v cenách zahrnuta, nicméně riziková aktiva včetně akcií reagovala růstem. Dařilo se i zlatu, které ve čtvrtek po sérii "plochých" dnů zdražilo skoro o procento.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

  • Aktivita ve zpracovatelském sektoru v květnu podle finálních dat společnosti Markit vzrostla nejvíce za tři roky. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti Markit v květnu podle finálních dat vzrostl na 56,4 bodu (odhad: 56,2 bodu, duben: 55,4 bodu) a nachází se nejvýše od února 2011. Dílčí index výroby vzrostl na 59,6 bodu z 58,2 bodu.
  • ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostl v souladu s odhady na 55,4 bodu z 54,9 bodu v dubnu.
  • Stavební výdaje v dubnu vzrostly o 0,2 % (odhad: +0,6 %) po růstu o 0,6 % v březnu (revidováno z +0,2 %).
  • Charles Evans (Fed, Chicago): Ukončení programu kvantitativního uvolňování očekávám během letošního roku.
  • Nemovitostní fond Ventas koupí firmu ARC Healthcare Trust za 2,6 miliardy USD.
  • Pacific Crest zvyšuje investiční doporučení pro akcie TripAdvisor na "outperform" ze "sector perform".
  • Americká internetová společnost Google plánuje investovat více než miliardu dolarů do sítě satelitů, které by umožnily přístup na internet v odlehlých oblastech. Sdělily to zdroje amerického ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ). Náklady na projekt závisí na konečné podobě sítě. Odhady se ale údajně pohybují od zhruba miliardy po více než tři miliardy dolarů.
  • Japonská pojišťovna Dai-ichi Life je v pokročilé fázi jednání o převzetí americké pojišťovny Protective Life. Cena transakce by mohla dosáhnout skoro pěti miliard dolarů, což by byla historicky největší akvizice v japonském pojišťovacím sektoru. S odvoláním na informovaný zdroj to v pondělí uvedla agentura Reuters.
  • Apple představil řadu novinek, zatím žádný hardware Apple na již 25. Worldwide Developers Conference (WWDC) představil nový operační systém pro Macy OS X Yosemite s kompletně novým designem. Pro vývojáře bude hned (Apple jich má asi 9 milionů!), pro zákazníky v plné verzi na podzim. Firma ukázala nový iCloud Drive, který synchronizuje soubory ve složkách. Jde o konkurenci Dropboxu, Google Drive a dalších. NOvě také pošlete e-mail s přílohou až 5 GB, tedy třeba film ve velice dobré kvalitě, a to s pomocí nástroje Mail Drop. Nástroj Air Drop funguje mezi iOS i OS X. Nová technologie Handoff mění způsob používání více Apple zařízení - třeba kdekoli snadno otevřete rozepsaný e-mail, Mac v přítomnosti iPhonu stejného majitele (účtu) automaticky vytvoří hotspot bez nutnosti nastavení. SMS a telefonické hovory fungují na všech zařízeních, lze volat přímo z webu (podobně jako se Skypem). Nový operační systém pro iPhony iOS 8, taktéž představený v pondělí, nabízí hlavně novinky pro lepší použitelnost a rychlejší práci s notifikacemi, e-mailem a další. Představena byla i aplikace Health na sdružování zdravotnických dat na jednom místě, zřejmě platforma pro očekávané chytré hodinky, které mimo jiné budou umět "hlídat" tělesné funkce a podobně. Z hlediska očekávaného trendu dalších let, takzvaného internetu věcí, je důležitá nová platforma HomeKit pro správu domácích zařízení, jako jsou zámky, garážová vrata, digestoře, světla, vypínače a další. Akcie Applu na konci prezentace (okolo 21.00 SELČ) ztrácely procento.
  • AT&T zvyšuje celoroční výhled tržeb díky bezdrátovým službám. Telekomunikační gigant zvýšil projekci růstu tržeb v roce 2014 na 5 %. Firma také čeká jednociferný růst celoročních zisků na akcii. Operátor nadále plánuje kapitálové výdaje 21 miliard USD a volné cash flow okolo 11 miliard USD.
  • Facebook koupí finskou Pryte pro přístup do nerozvinutých oblastí.
  • Ředitel společnosti Tesla Motors hodlá firmu vést minimálně dalších 4 až 5 let. Společnost chce ještě letos rozhodnout o stavbě velké továrny na baterie, vybírat chce z až tří amerických států.
  • KKR kupuje za 1,1 miliardy USD provozovatele webů Internet Brands.
  • Průmyslové objednávky v USA vzrostly v dubnu meziměsíčně o 0,7 % (očekávání +0,5 %).
  • Prodej vozů v USA v květnu dosáhl maxima za sedm let.
  • ISM index aktivity pro oblast New Yorku vzrostl na 55,3 bodu (duben: 50,6 bodu).
  • Masní giganti v USA stupňují boj o firmu Hillshire Brand.
  • [Obama slíbil založit fond na podporu evropské bezpečnosti. Bude disponovat miliardou dolarů.](http://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2014/6/3/americky-prezident-obama-pristal-v-polsku-zahajil-ctyrdenni-cestu-po-evrope/ "Obama slíbil založit fond na podporu evropské bezpečnosti. Bude disponovat miliardou dolarů.")
  • Americké energetické firmy musejí snížit emise uhlíku o 30 %. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) již v pondělí zveřejnila plán snížit emise uhlíku z elektráren do roku 2030 o 30 % z úrovní roku 2005. Strategie je součástí plánu amerického prezidenta Baracka Obamy na boj se změnou globálního klimatu. Z uhlí se vyrábí v USA 38 % energie. Plán je méně restriktivní, než se jeho odpůrci z řad republikánů, energetických firem a států s velkým podílem elektřiny z uhlí obávali. Od roku 2005 do roku 2013 již totiž emise klesly o 10 %.
  • 90 % Američanů chce více zdaňovat příjmy z investic. Američanům se nelíbí, že jsou investice zdaňovány méně než mzdy. Většina z nich si myslí, že by daň měla být stejná. Informace vyplývá z průzkumu mezi 1 068 Američany, který provedl investičně-poradenský server WalletHub.
  • Ekonomický růst zrychlil ve všech 12 regionech USA, které sleduje americká centrální banka. Růst je podle Fedu skromný až mírný. Smíšený je obrázek trhu s rezidenčními nemovitostmi, kde nízké zásoby negativně dopadají na prodeje. Ceny domů ale pokračují v růstu.
  • ISM index nákupních manažerů ve službách v květnu vzrostl na 56,3 bodu z dubnových 55,2 bodu (odhad: 55,5 bodu).
  • Index nákupních manažerů ve službách společnosti Markit v květnu vzrostl na 58,1 bodu (duben: 55 bodů, odhad: 58,2 bodu).
  • Goldman Sachs: Růstu ziskových marží amerických firem nemusí být konec.
  • Schodek obchodní bilance v dubnu kvůli růstu dovozu vzrostl na 47,2 miliardy USD (březen revidován na: -44,2 miliardy USD z -40,4 miliardy USD).
  • ADP: Soukromý sektor ve Spojených státech v květnu vytvořil 179 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 210 tisíc.
  • Počet žádostí o udělení hypotéky v USA klesl v týdnu do 30. května o 3,1 % (předchozí: -1,2 %).
  • Putin se sejde s Obamou u příležitosti oslav vylodění v Normandii za 2. světové války.
  • Emise akcií ocení společnost Markit až na 4,5 miliardy dolarů.
  • Sprint a T-Mobile jsou blíže dohodě o fúzi v hodnotě zhruba 50 miliard USD. Cena za T-Mobile US by se měla pohybovat okolo 40 USD za akcii. Akcie obou firem v poobchodní fázi posilovaly.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 31. května vzrostl o 8 tisíc na 312 tisíc. Čekal se mírnější růst na 310 tisíc. Čtyřtýdenní průměr ale klesl o 2 250 na 310 250. Počet pokračujících žádostí klesl o 20 tisíc na 2,6 milionu. Počet žádostí za celý uplynulý měsíc byl nejnižší od června 2007.
  • Draghiho bazuka střílí už dva roky, dnes pořádně zčerstva. Výnosy 10letých státních dluhopisů Irska krátce klesly pod úroveň výnosů 10letých bondů USA. Je to dlouhodobější trend, Irsku se nepochybně podařilo vylepšit fundamenty své ekonomiky, ale že by jeho dluhopisy byly bezpečnější než ty americké? Mimochodem, výnosy 5letých španělských bondů jsou nejnižší za 5 let.
  • Američtí mobilní operátoři Sprint a T-Mobile US se po několika letech vzájemných rozhovorů dohodli na spojení svých sil. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací to uvedla zpravodajská agentura Reuters. Konsolidace amerického telekomunikačního trhu tak pokračuje. Dohodu by podle Reuters společnosti mohly oficiálně oznámit během léta.
  • Největší americká automobilka General Motors (GM) vytvoří program pro vyplácení odškodného rodinám obětí, které přišly o život v souvislosti se závadou zapalování v některých autech GM. Šéfka automobilky Mary Barraová ve čtvrtek také oznámila, že firma už kvůli nedbalosti a neřešení problémů propustila 15 lidí. GM totiž kvůli tomu nedokázala vadná auta včas svolat do servisů. Kvůli vadě, o níž firma věděla nejméně deset let, zemřelo minimálně 13 lidí. Firma se v poslední době snaží podobným událostem předcházet, kvůli čemuž za poslední rok svolala velké množství svých vozů ke kontrole. Akcie automobilky ve čtvrtek odepsaly 0,68 %.
  • Americký internetový obchod Amazon.com již ve středu oznámil, že 18. června uspořádá akci, na které představí nejnovější produkt ze své dílny. Na webu, který společnost u příležitosti konání akce vytvořila, je kromě registračního formuláře pro zájemce o účast na události také výřez fotografie blíže nespecifikovaného zařízení s logem firmy. Spekuluje se, že by Amazon mohl představit vlastní chytrý telefon. Ten by podle domněnek některých expertů mohl zahájit éru 3D telefonů. Akcie firmy ve čtvrtek přidaly přes 5 %.
  • Google pracuje na tabletu s 3D technologiemi. Pracovní název konceptu se jmenuje Tango. Akcie firmy ve čtvrtek posílily o 1,7 %.
  • Společnost Twitter v posledních měsících uvažuje o převzetí internetových hudebních služeb, jako jsou Soundcloud a Spotify. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Dodal, že firma by tak v rámci snahy o získání nových zdrojů růstu mohla uskutečnit největší akvizici ve své historii. Akcie Twitteru ve čtvrtek přidaly 2,86 %.
  • Šéfka americké Komise pro cenné papíry a burzy Mary Jo Whiteová oznámila, že instituce zavede přísnější pravidla pro vysokofrekvenční obchodníky (HFT) a takzvané dark pooly. Trh (podle odhadů zhruba ze dvou třetin ovládaný HFT tradery) ale na její slova žádnou panikou nereagoval.
  • Prodeje německé automobilky Audi v květnu v USA vzrostly o více než čtvrtinu.
  • Světové ceny potravin v květnu meziměsíčně klesly o 1,2 %. Byl to druhý měsíční pokles v řadě. Ukázal to aktualizovaný index FAO.
  • Čistá hodnota majetku amerických domácností vzrostla na začátku letošního roku na nový rekord skoro 82 bilionů dolarů. Uvedla to americká centrální banka. Čistá hodnota majetku se za první tři měsíce roku zvýšila o 1,5 bilionu dolarů na 81,8 bilionu dolarů, upřesnil Fed. Nejvíce se na tom podílely vyšší ceny bydlení, které zvedly hodnotu nemovitého majetku o 758 miliard dolarů. Zhruba polovinou této částky se na nárůstu bohatství Američanů podílely akciové trhy, jakkoli byl vývoj na nich během prvního čtvrtletí proměnlivý. Údaje Fedu nejsou upravené z hlediska růstu populace či spotřebitelských cen, podotkla agentura AP. Bohatství přitom míří především k Američanům, kteří již zámožní jsou. Přibližně desetina amerických domácností totiž vlastní zhruba 80 % akcií. Nárůst bohatství by ale mohl prospět širší ekonomice. Zákazníci, kteří se díky vyšší hodnotě svého domu nebo akcií cítí bohatší, totiž obvykle utrácejí více.
Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast