EU čeká do dvou let změna v poskytování auditorských služeb

Evropskou unii čeká do dvou let revoluční změna v poskytování auditorských služeb. V pondělí vstupuje v účinnost směrnice EU o povinném auditu. Jedním z klíčových bodů reformy je princip takzvané povinné rotace auditorských společností, informovala v pondělí poradenská firma Mazars.
Cílem tzv. evropské reformy auditu je v reakci na finanční krizi posílit nezávislost auditorů a upravit kritéria pro výběr auditorských společností. Nová pravidla, která 3. dubna schválil Evropský parlament, musí nyní do roku 2016 přijmout do své národní legislativy členské země EU.
Povinná rotace auditorských společností ukládá povinnost dotčeným společnostem každých deset let vypisovat výběrové řízení na auditora, přičemž mandát původního auditora může být prodloužen maximálně o deset let.
Novinkou je systém takzvaného sdíleného auditu, kdy jeden subjekt mohou auditovat dvě společnosti. Tyto firmy by měly sdílet získané informace a vzájemně konzultovat výsledky svých auditních postupů, od čehož si Evropská komise slibuje zvýšení kvality auditorských služeb. Pokud navíc bude společnost se svými auditory spokojena, nebude muset povinně po desetiletém období vypisovat tendr a prvotní mandát bude automaticky prodloužen o dalších 14 let.
Dalším bodem reformy je kritérium pro účast ve výběrových řízeních na auditora. Nově nemohou subjekty veřejného zájmu z výběrového řízení vyloučit účast firem majících méně než 15% podíl na auditu subjektů veřejného zájmu. Každý rok bude sestavován a zveřejňován seznam těchto auditorských firem. "Domníváme se, že tento princip povede ke zvýšení podílu středně velkých auditorských společností na trhu auditu subjektů veřejného zájmu, a podpoří tak konkurenci na trhu auditních služeb," uvedl vedoucí partner oddělení auditu Mazars Pavel Škraňka.
K posílení nezávislosti auditorů by mělo dále vést zavedení seznamu nepovolených služeb, které auditor nemůže poskytovat, a zároveň hodnotového limitu pro povolené služby. Honoráře z poskytování povolených služeb nemohou přesáhnout 70 % z hodnoty průměrných auditních honorářů za poslední tři roky.
"Auditor nesmí být za žádných okolností převážně odměňován prostřednictvím honorářů z neauditních služeb. Věříme, že tento bod bude auditorskou veřejností přijat s pochopením, neboť souběh některých služeb se službami auditu je jednoznačně neslučitelný," upozornil Škraňka.
Zdroj: ČTK