Inflace ve Spojených státech v květnu zrychlila na 2,1 % meziročně

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v květnu vzrostly meziročně o 2,1 %, očekával se růst o 2 %, stejně jako v dubnu. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,4 %, očekával se nárůst o 0,2 % po dubnových 0,3 %. Jádrové ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,3 %, meziročně pak o 2 % oproti dubnovému meziročnímu růstu o 1,8 %. Ceny potravin se zvýšily o 0,5 %, nejvíce za téměř tři roky.
"Americká inflace pokračuje ve zrychlování, údaje za květen opět překvapily mírně silnějším než očekávaným růstem. Přispěly k tomu jak kolísavější ceny potravin a energií, tak nájmy, které reagují na zvyšování cen nemovitostí. Celková inflace i jádrová inflace jsou na cíli Fedu (2 %), ten se tedy už nemusí obávat příliš nízké inflace, naopak jestřábi mohou začít poukazovat na riziko vzniku inflační spirály. Zajímavé proto bude, jestli na zrychlování růstu cen nějak zareaguje Fed na dnes začínajícím zasedání," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Spotřebitelské ceny v USA v květnu rostly nejrychleji za více než rok. Vyšší byly ceny celé škály zboží a služeb a ceny potravin stouply dokonce nejvíce od srpna 2011. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %, což byl nejvyšší růst od loňského února.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zvýšení cen o 0,2 %. V dubnu ceny vzrostly o 0,3 %. Meziroční inflace činila 2,1 % a byla nejvyšší od října 2012. Analytici čekali, že inflace zůstane na dubnových dvou procentech.
Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, činila v květnu 0,3 % a byla nejvyšší od srpna 2011. Meziročně činila dvě procenta. Oba údaje byly vyšší, než čekali analytici.
Ceny potravin se v květnu zvýšily o půl procenta a narůst zaznamenaly již pátý měsíc za sebou. Benzin zdražil o 0,7 %. Zvýšily se i ceny elektřiny, které v předchozím měsíci klesly. K růstu jádrové inflace přispěly vyšší nájmy, náklady na zdravotní péči, dražší auta a letenky.
Zvýšení cenových tlaků by mělo uklidnit centrální banku USA (Fed), která se obává, že inflace je příliš nízká. Růst inflace spolu s poklesem nezaměstnanosti mimo jiné určí, kdy začne Fed zvyšovat základní úrokové sazby. Ty drží banka od recese let 2008-2009 na takřka nulové úrovni.
Zdroj: ČTK, Bloomberg