Americké akcie v úterý po zprávě o dalším zrychlení inflace zdražily

Americké akcie zahájily úterní obchodování kvůli slabší statistice z realitního trhu a pokračujícím nepokojům v Iráku poklesem. Později se jim však podařilo ztráty smazat, protože investoři dali přednost příznivé zprávě o dalším zrychlení inflace a zaměřili se na začátek dvoudenního zasedání měnového výboru centrální banky. Analytici očekávají, že Fed opět omezí nákupy dluhopisů. Investory však bude hlavně zajímat, zda naznačí dlouhodobé plány nastavení úrokových sazeb.
Dow posílil o 0,16 % na 16 808,49 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,22 % na 1 941,99 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,37 % na 4 337,23 bodu. Nejvíce se dařilo finančním titulům, akciím ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenným papírům technologických firem. Zaostaly naopak energetické tituly, sektor služeb a telekomunikační odvětví.
"Neočekávám, že by Fed ve středu přišel s něčím zásadním a pro trhy šokujícím," uvedl Art Hogan, hlavní tržní stratég společnosti Wunderlich Securities. "Možná dojde ke změně ekonomického výhledu, v otázce nastavení dlouhodobých úrokových sazeb by ale podle mě zatím ještě ke změně dojít nemělo."
Podle listu Financial Times nyní bude rozhodující, s jakými závěry Fed ve středu přijde. List mimo jiné upozornil, že meziměsíční tempo inflace 0,4 % je dvojnásobkem toho, co analytici předvídali. Centrální banky by se sice podle FT meziměsíčním tempem inflace řídit neměly, v případě Spojených států ale i jiné ukazatele svědčí o tom, že tamní hospodářství dále nabírá na síle. "Pokud bude Janet Yellenová chtít obhájit ponechání úrokových sazeb na extrémně nízkých úrovních, zřejmě jí nezbude nic jiného, než se odvolávat na mírně horší situaci na realitním trhu," napsal James Mackintosh.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Spotřebitelské ceny v USA v květnu rostly nejrychleji za více než rok. Vyšší byly ceny celé škály zboží a služeb a ceny potravin stouply nejvíce od srpna 2011. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %, což byl nejvyšší růst od loňského února. Meziročně v květnu spotřebitelské ceny ve Spojených státech vzrostly o 2,1 % při očekávání růstu o 2 %. Jádrové ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,3 %, meziročně pak o 2 % oproti dubnovému meziročnímu růstu o 1,8 %. Ceny potravin se zvýšily o 0,5 %, nejvíce za téměř tři roky.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v květnu klesla o 6,5 % na milion jednotek anualizovaně. Očekával se menší pokles na 1,03 milionu z dubnových 1,07 milionu. Počet vydaných stavebních povolení meziměsíčně nečekaně klesl o 6,4 % na 991 tisíc, očekával se růst o 0,1 % na 1,01 milionu.
- Americký výrobce elektroniky Apple uzavřel mimosoudní dohodu se spotřebiteli, podle kterých firma nezákonně určovala ceny elektronických knih. Vyplývá to ze soudních dokumentů. Rámcovou dohodu se spotřebiteli v některých amerických státech ještě musí schválit newyorský soud. Podmínky dohody proto zatím zveřejněny nebyly.
- Společnost SolarCity koupila výrobce solárních panelů Silevo. Výrobce solárních panelů Silevo se soustředí na vývoj solárních panelů s nižší pořizovací cenou, což by se podle analytiků mohlo v relativně krátké době promítnout i do produktů společnosti SolarCity. Šéf SolarCity Elon Musk v úterý dále uvedl, že firma jedná se státem New York o výstavbě jedné ze světově největších továren na výrobu solárních panelů s cílem dosáhnout dalšího výrazného snížení výrobní ceny těchto zařízení na výrobu elektřiny. Společnost SolarCity ve svém vyjádření k akvizici firmy Silevo uvedla, že další nákupy v současnosti aktivně neplánuje, zároveň ale upozornila, že by v případě nečekaných příležitostí mohla některé své další konkurenty koupit, a dále tak zvýšit svůj podíl na trhu se solárními panely.
- Oracle je prý blízko převzetí společnosti Micros Systems za 5 miliard dolarů.
Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily cenné papíry banky Goldman Sachs (+1,43 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,42 %) a dalšího bankovního domu JPMorgan Chase (+0,97 %). Nedařilo se naopak akciím výrobce spotřebního zboží Johnson & Johnson (-0,51 %), ropné společnosti ExxonMobil (-0,49 %) nebo chemického gigantu DuPont (-0,47 %).
Akcie automobilky Tesla Motors (+3,14 %) zdražily o více než tři procenta poté, co list The Wall Street Journal přišel se zprávou, že by firma v New Jersey po nedávném zákazu mohla obnovit přímé prodeje svého sedanu Model S. Akcie společnosti tak navázaly na příznivý pondělní vývoj, kdy posílily o více než osm procent v reakci na zprávu deníku Financial Times že, by s Teslou firmy Nissan a BMW chtěly jednat o spolupráci na budování sítí dobíjecích stanic pro své elektromobily.
Dařilo se také cenným papírům technologické společnosti Salesforce.com (+5,88 %), jejichž cena vzrostla poté, co firma představila novou aplikaci Desk.com určenou pro menší podniky. O necelých sedm procent zdražily i akcie prodejce počítačových her a videoher GameStop (+6,81 %). Akcie společnosti pozitivně zareagovaly na potvrzené doporučení "koupit" od analytiků ze Sterne Agee.
Více než pětiprocentní zisk si připsaly akcie největšího amerického poskytovatele domácí zdravotní péče a provozovatele hospiců Gentiva Health Services (+5,15 %), který mírně navýšil nabídku na převzetí konkurenční firmy Kindred Healthcare (-3,03 %). Gentiva nově za jednu akcii Kindred Healthcare nabízí 14,50 USD (původní nabídka: 14 USD). Pokud by se společnosti dohodly, mohla by celková hodnota transakce dosáhnout 573 milionů dolarů, včetně dluhu pak dokonce 1,7 miliardy dolarů.
Přes dvě procenta si připsaly cenné papíry společnosti Nuance Communications (+2,51 %) vyvíjející technologii na rozpoznávání hlasu. Akciím společnosti pomohla zpráva, podle které podnik údajně jedná s několika firmami, které projevily zájem o jeho převzetí. Jednou ze společností, které by Nuance Communications mohly koupit, by měl být i jihokorejský výrobce mobilních telefonů Samsung. Nejznámějším zákazníkem společnosti Nuance Communications je aktuálně americký Apple, který ve svých zařízeních technologii rozpoznávání hlasu využívá pro asistentku Siri.
Nedařilo se naopak akciím výrobce zdravotnických přístrojů Boston Scientific (-2,48 %). Cenné papíry společnosti zlevnily poté, co konkurenční firma Medtronic již v pondělí oznámila, že se s irskou společností Covidien dohodla na jejím převzetí za 42,9 miliardy dolarů. Firma Medtronic zároveň oznámila, že po dokončení akvizice plánuje přesunout své ústředí do Dublinu, čímž hodlá ušetřit na daních.
Dolar po údajích o květnové inflaci v USA posílil
Dolar v úterý na devizových trzích zpevňoval, když ho podpořila hlavně zpráva o květnové inflaci ve Spojených státech. Ta podle některých analytiků posiluje naději, že by americká centrální banka mohla zvýšit úrokové sazby dříve, než se nyní obecně předpokládá. Spotřebitelské ceny v USA v květnu rostly nejrychleji za více než rok. Vyšší byly ceny celé škály zboží a služeb, ceny potravin stouply dokonce nejvíce od srpna 2011.
Eurodolar zahajoval poblíž 1,358 a po poměrně vlažné první polovině obchodování nakonec americká měna posílila k 1,355 EUR/USD.
K japonskému jenu dolar posílil z 101,85 USD/JPY na 102,13 USD/JPY.
Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednotně, cena severomořského Brentu po počáteční stagnaci pokračovala v růstu, severoamerická lehká ropa WTI ale naopak mírně zlevnila. Trh s ropou nadále ovlivňují obavy, že by násilnosti v Iráku mohly nepříznivě ovlivnit plynulost vývozu suroviny ze země. Protipólem je však názor, že by vřelejší vztahy mezi Íránem a Západem mohly podpořit íránskou produkci ropy.
Cena severomořského Brentu se v úvodu obchodování pohybovala poblíž 112,90 USD za barel a krátce po uzavření amerických burz se barel prodával za 113,36 USD. V uplynulém týdnu stoupla cena Brentu o více než čtyři procenta, nejvíce od loňského července. Nárůst se ale zastavil, když Irák zvýšil ochranu ropných zařízení. Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila o 35 centů na 105,79 USD za barel.
Podle šéfa britské těžařské skupiny BP Boba Dudleyho násilnosti činnost tohoto koncernu v Iráku nezasáhly. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ale varovala, že irácké cíle růstu produkce se zdají být ve stále větším nebezpečí. Irák je v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) druhým největším producentem. Země podle úterních zpráv z bezpečnostních důvodů zastavila provoz ve své největší ropné rafinerii Bajdží a vysoce postavený irácký činitel sdělil, že Bagdád bude muset dovážet asi polovinu své poptávky po ropných produktech, tedy zhruba 300 tisíc barelů denně.
Zlato v úterý zlevnilo přibližně o dolar a půl na 1 270,33 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch
Aktuality

