USA: Běžný účet v prvním čtvrtletí skončil ve schodku 111,2 miliardy USD (odhad: -96,9 miliardy USD, 4Q2013: -87,3 miliardy USD revidováno z -81,1 miliardy USD)

Schodek běžného účtu Spojených států v prvním čtvrtletí vystoupil na maximum za půl druhého roku. Přispěl k tomu zejména pokles vývozu a nižší příjmy ze zahraničních investic. Deficit běžného účtu, který měří tok zboží, služeb a investic mezi určitou zemí a zbytkem světa, se za leden až březen zvýšil na 111,2 miliardy dolarů z revidovaných 87,3 miliardy USD ve čtvrtém čtvrtletí. Ukázaly to ve středu údaje ministerstva obchodu.
Deficit tak byl nejvyšší od posledního čtvrtletí roku 2012. Analytici s růstem deficitu počítali, v anketě agentury Reuters ale předpokládali, že vystoupí pouze na 96,9 miliardy dolarů. V předešlém čtvrtletí ministerstvo původně uvádělo deficit 81,1 miliardy USD. Šlo tehdy o nejnižší deficit za 14 let.
Vývoz zboží, služeb a plateb souvisejících se zahraničními investicemi klesl o 1,3 % na 803,3 miliardy dolarů. Jako důvod se uvádí nebývale mrazivá zima, která způsobila, že se zboží hromadilo v přístavech. Dovoz zboží, služeb a příjmů spojených ze zahraničními investicemi se zvýšil o 1,5 % na 914,4 miliardy dolarů.
Schodek běžného účtu za leden až březen představoval 2,6 % hrubého domácího produktu, což je nejvyšší hodnota od třetího čtvrtletí 2012. Za říjen až prosinec tento poměr činil rovná dvě procenta.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
