Evropské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně, jsou blízko více než šestiletých maxim

Nervozita kolem vývoje v Iráku, ale také optimismus vyvolaný ve středu holubičím komentářem amerického Fedu určovaly tón evropskému pátečnímu obchodování.
Celoevropský index DJ EuroStoxx 600 mírně oslabil o 0,01 % a zakončil týden blízko více než 6letých maxim. Za celý týden přidal půl procenta. Dařilo se i britskému indexu FTSE 100, který v pátek posílil o 0,25 %. Klesaly naopak akcie v Německu (DAX odepsal 0,17 %) a ve Francii (CAC 40 klesl o 0,48 %).
Investoři se zaměřovali na dění v Iráku, kam Američané dle slov prezidenta Obamy pošlou 300 vojenských poradců. Cena ropy Brent na pokračující boje reagovala ke 115 USD za barel.
Francouzský ministr financí Arnaud Montebourg prohlásil, že stát odkoupí 20 % v klíčové strojírenské firmě Alstom. Její divizi plynových turbín a další energetická aktiva získá GE. Zpráva přišla po zavření trhů.
Nejdůležitější události na evropských burzách v uplynulém týdnu
- Francouzský ministr financí Arnaud Montebourg prohlásil, že stát odkoupí 20 % v klíčové strojírenské firmě Alstom. Její divizi na výrobu plynových turbín získá GE. Podle Montebourga bude GE dovoleno koupit divizi výroby turbín a další energetická aktiva, když splní určité podmínky. Francie si ponechává zlatou akcii v oblasti jaderného joint venture obchodu s GE.
- Litva učinila další formální krok na své cestě k přijetí eura. Po čtvrtečním vyjádření podpory ze strany ministrů financí zemí, které už společnou měnou platí, v pátek její přistoupení k eurozóně k 1. lednu 2015 potvrdili ministři financí všech zemí unijní osmadvacítky.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně klesá v červnu dle předběžných údajů o 7,4 bodu (odhad: pokles o 6,5 bodu).
- Irský výrobce léků Shire odmítl nabídku na převzetí od americké firmy AbbVie. Ta za jednu akcii britského podniku nabídla 46,26 libry, což by Shire ocenilo na zhruba 27 miliard liber. Nabídka AbbVie na převzetí britského podniku byla v pořadí již třetí, původně firma za jednu akcii Shire nabízela jen 39,50 libry.
- Itálie: Průmyslové objednávky v dubnu vzrostly o 6,2 % meziročně a o 3,8 % meziměsíčně.
- Eurozóna: Běžný účet v dubnu skončil s přebytkem 21,5 miliardy eur (odhad: +19,4 miliardy eur, březen: 19,6 miliardy eur).
- Pokud inflace zůstane delší dobu na nízkých úrovních, měla by Evropská centrální banka (ECB) zvážit možnost zahájení programu kvantitativního uvolňování. Podle finanční televize CNBC to řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Za "nízké úrovně" inflace Lagardeová označila setrvání tempa růstu spotřebitelských cen pod cílem, který si ECB v boji proti nízké inflaci stanovila.
- Index výrobních cen v Německu květnu klesl o 0,8 % meziročně a o 0,2 % meziměsíčně. Odhady čekaly meziměsíční stagnaci a meziroční pokles o 0,7 %. V dubnu index výrobních cen meziměsíčně klesl o 0,1 % a meziročně klesl o 0,9 %.
- Záchranný fond eurozóny ESM by mohl v roce 2015 vydat dluhopisy v jiných měnách než v euru. Chce tak přilákat nové investory. Prohlásil to výkonný ředitel fondu Klaus Regling.
- Belgičtí vyšetřovatelé zadrželi šéfa tamní pobočky švýcarské banky UBS Marcela Bruehwilera. Podezírají ho z daňových podvodů a praní špinavých peněz. Oznámila to ve čtvrtek agentura AFP. Bruehwiler je podle tamní prokuratury podezřelý i z účasti na zločinném spolčení, vyšetřující soudce by měl nyní rozhodnout o jeho vzetí do vazby. Údajný daňový podvod prý dosahuje několika miliard eur.
- Úrokové sazby v eurozóně jsou z dlouhodobého hlediska příliš nízké. Rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) snížit sazby na historické minimum ale vytvořilo prostor k tomu, aby země EU podnikly potřebné strukturální reformy a stabilizovaly své finance. Novinářům to ve čtvrtek řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble po jednání se svým americkým protějškem Jackem Lewem.
- Maloobchodní tržby ve Spojeném království v květnu klesly poprvé za čtyři měsíce. Tržby včetně aut meziměsíčně klesly o půl procenta v souladu s odhady analytiků. Na poklesu se nejvíce podepsaly nižší tržby prodejců potravin, které klesly o 2,4 % poté, co v dubnu vyskočily nahoru díky Velikonocům. Meziročně vzrostly o 3,9 % oproti konsenzu 4,2 %.
- Británie a Čína hodlají posílit vzájemné hospodářské svazky prohloubením spolupráce ve finančním sektoru. Londýn zejména usnadní zahraniční obchodní styk v čínských jüanech. Řekl to britský ministr financí George Osborne po středečním setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem, který je v těchto dnech na své první návštěvě Británie.
- Kypr tento týden zahájil kroky ke své první emisi dluhopisů od loňské krize. Investorům nabízí účast na rychlém oživování země z propadu spolu se stále ještě vysokými výnosy, řekli analytici agentuře Reuters. Kypr tím jde ve stopách Irska, Portugalska a Řecka, které se v minulých měsících po dluhové krizi vrátily na trhy dluhopisů, jeho návrat je ale mnohem rychlejší.
- Britská centrální banka ve středu zveřejnila zápis ze svého posledního zasedání. Vyplývá z něj, že bankéře překvapuje postoj trhů, které považují zvyšování sazeb už v letošním roce za málo pravděpodobné. Podle banky se totiž stav ekonomiky zlepšuje rychleji, než se čekalo, a zvyšování sazeb se proto blíží.
- Země ze skupiny největších ekonomik světa G20 zavedly za šest měsíců do poloviny května výrazně více opatření na omezení obchodu, než na jeho podporu, přestože oživení růstu globální ekonomiky a obchodu slábne. Celkem země zavedly 112 nových obchodních omezení, v předchozích šesti měsících to bylo 116 opatření. Vyplývá to z monitorovací zprávy vypracované Světovou obchodní organizací (WTO), Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
- Švédskému oděvnímu řetězci Hennes & Mauritz vzrostl ve druhém fiskálním čtvrtletí zisk před zdaněním o 25 % na 7,6 miliardy švédských korun. Hospodaření podpořil vysoký zájem o novou jarní kolekci, který zvýšil její prodej i podíl na trhu. Oznámila to společnost ve středečním prohlášení.
- Stavební výroba v eurozóně v dubnu vzrostla o 0,8 % meziměsíčně a 8 % meziročně. Březnové údaje byly revidovány na 0,3% meziměsíční pokles z původně hlášeného 0,6% poklesu a 6,4% meziroční růst oproti původně uváděným 5,2 %.
- Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červnu výrazně zhoršila. Index budoucích očekávání nečekaně klesl na 29,8 bodu z květnových 33,1 bodu, očekával se růst na 35 bodů. Hodnocení současné situace naopak vyskočilo na 67,7 bodu z květnových 62,1 bodu, očekávala se stagnace na 62,1 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se zlepšilo - index vzrostl na 58,4 bodu z 55,2 bodu.
- Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v květnu rostly nejpomalejším tempem od října 2009. Meziroční růst zpomalil na 1,5 % z dubnových 1,8 %, čekalo se 1,7 %. O rozruch se po zveřejnění těchto čísel postaral britský premiér David Cameron, který napsal na Twitteru, že to jsou dobré zprávy.
- Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v květnu meziročně vzrostl o 4,5 % na 1,093 milionu vozů. Evropský trh tak rostl už devátý měsíc za sebou, avšak letošní květen byl co do absolutní úrovně prodeje druhý nejslabší od roku 2003. Oznámilo to v úterý Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Spotřebitelské ceny v eurozóně rostly v květnu pomaleji než v dubnu. Podle finálních dat Eurostatu inflace zpomalila na 0,5 % meziročně z dubnových 0,7 %. Jádrová inflace byla potvrzena na 0,7 % a meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 %. Údaje tak potvrdily předběžná data zveřejněná na začátku června před zasedáním Evropské centrální banky.
- Polský magazín Wprost v sobotu zveřejnil přepis nahrávky rozhovoru mezi šéfem polské centrální banky Markem Belkou a ministrem vnitra Bartlomiejem Sienkiewiczem z července 2013, v němž Belka ministrovi slibuje, že vládě "pomůže s finančními problémy", pokud bude odvolán ministr financí.
- Německá ekonomika poroste ve druhém čtvrtletí pomaleji než v silném období na začátku roku, v dalším kvartále by ale měl její růst opět zrychlit a podpoří jej stavebnictví a optimistická nálada spotřebitelů. Předpověděla to v pondělí německá centrální banka Deutsche Bundesbank.
- Členské země EU by měly nižším zdaněním práce podpořit tvorbu pracovních míst. Poznamenal to v pondělí eurokomisař pro daně a cla Algirdas Šemeta. Evropský statistický úřad Eurostat v pondělí uvedl, že zdanění práce je největším daňovým příjmem ve 24 z osmadvaceti zemí EU, ve 13 z něj pochází přes polovinu daňových příjmů.
Zdroj: CNBC