Česká ekonomika v prvním čtvrtletí překvapila, když expandovala tempem 2,9 % meziročně

Hrubý domácí produkt se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,9 %, tedy o 0,4 procentního bodu více, než předpokládal předchozí odhad publikovaný 4. června. Korekci předchozího odhadu meziročního přírůstku HDP z 2,5 % na 2,9 % vyvolaly zejména opravy chybně vyplněných statistických výkazů a modelové výpočty za statisticky nešetřené podnikatelské subjekty s využitím aktualizovaných administrativních dat o dani z přidané hodnoty. Zprávu zveřejnil Český statistický úřad. Mezikvartálně vzrostl HDP o 0,8 %.
"Dle dnes zveřejněných finálních odhadů zaznamenala česká ekonomika za letošní první čtvrtletí meziroční růst o 2,9 %. Hlavním tahounem probíhajícího oživení zůstal stejně jako o čtvrtletí dříve zpracovatelský průmysl, speciálně pak výroba osobních automobilů. Na výdajové straně pozitivně překvapily především tvorba fixních investic a soukromá spotřeba. Obojí odráží překvapivě silný nárůst důvěry firem i domácností v domácí ekonomiku, což by mělo být zárukou, že obdobně pozitivní vývoj české ekonomiky by měl přetrvat i během následujících čtvrtletí," okomentoval výsledky Jan Šedina, analytik z České spořitelny.
Historicky nejvyšší srovnatelnou úroveň HDP (po očištění o dopady změn cen a kalendářní a sezónní vlivy) dosáhla tuzemská ekonomika ve 3. čtvrtletí 2008 těsně před dopady globální finanční krize spojované s pádem investiční banky Lehman Brothers. Výkonnost ekonomiky měřená mezičtvrtletními změnami HDP byla v uplynulých pěti a půl letech poznamenána značnými výkyvy.
Počínaje 2. čtvrtletím 2013 ekonomika opět mezičtvrtletně roste, za poslední čtyři čtvrtletí celkem o 2,9 %, takže je nyní pouze 1,0 % pod úrovní maxima z 3. čtvrtletí 2008. Vývoj v posledních dvou čtvrtletích přitom naznačuje postupné zrychlování růstu HDP.
Kolísání meziročního a mezičtvrtletního vývoje nabídky HDP ovlivňují především změny výkonnosti jednotlivých národohospodářských odvětví, souhrnně vyjádřené vývojem hrubé přidané hodnoty (HPH). Ta v 1. letošním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,8 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 1,1 %.
Více než polovinu meziročního růstu HPH zajistilo odvětví zpracovatelského průmyslu a v jeho rámci zejména výroba dopravních prostředků. Dařilo se však i dalším odvětvím, především obchodu a vybraným tržním službám.
Z odvětví, která se na tvorbě HPH účastní jen menším dílem, zaznamenaly výraznější růst zemědělství a lesnictví, rekreační činnosti a zdravotní a sociální péče. Vývoj daní z produktů byl výrazně poznamenán nerovnoměrným výběrem spotřební daně z tabákových výrobků v důsledku předzásobení koncem loňského roku. To bylo, vedle nízké loňské srovnávací základny, příčinou toho, že ačkoli celkové daně z produktů v meziročním vyjádření o 4,2 % vzrostly, ve srovnání s předchozím čtvrtletím byly o 2,1 % nižší. Proto také hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí rostl mezičtvrtletně pomaleji než vytvořená hrubá přidaná hodnota.
Růst celkové poptávky po zboží a službách zaznamenaly všechny klíčové výdajové složky. Výdaje domácností na konečnou spotřebu byly v uplynulém čtvrtletí meziročně vyšší o 1,5 %, tvorba fixního kapitálu o 5,8 %, vývoz o 10,1 % a dovoz o 9,5 %.
Úhrnná cenová hladina měřená implicitním deflátorem HDP vzrostla meziročně o 2,2 %, mezičtvrtletně pak o 1,0 %.
Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů se v 1. čtvrtletí v meziročním i mezičtvrtletním srovnání zvýšila o shodných 0,5 % na 5 145 tisíc osob.
Zdroj: ČSÚ