V EU se začínají ozývat první salvy podzimní bitvy o rozpočet

Bitva o podobu rozpočtu Evropské unie na příští rok sice v Bruselu naplno vypukne až po prázdninách, první salvy jsou ale slyšet už v těchto dnech. Minulý týden svůj postoj k rozpočtu dohodly členské země, které v původním návrhu Evropské komise chtějí škrty v platbách okolo 2,1 miliardy eur. To se ale nejspíše nezalíbí novému Evropskému parlamentu, jehož rozpočtový výbor se bude tématu poprvé věnovat tuto středu.
Evropská komise v červnu zahájila diskuse o rozpočtu na rok 2015 představením svého návrhu, který v číselných hodnotách počítá s platbami ve výši 142,1 miliardy eur a závazky 145,6 miliardy eur. Je to ve srovnání s letošním rokem nárůst u závazků o 2,1 procenta, u plateb o 1,4 procenta. EU je nyní v novém víceletém rozpočtovém rámci, který skončí v roce 2020.
Členské země se ale v tomto týdnu dohodly, že v platbách by rozpočet měl dosahovat jen 140 miliard eur a v závazcích 145,1 miliardy eur, tedy méně, než chtěla komise. "Podařilo se nám zachovat příspěvky na politiky, které jsou odpovědí na oprávněné požadavky evropských občanů: boj s nezaměstnaností, mobilita mladých, podpora malých a středních podniků a nástroje na řešení migračních toků," uvedl italský velvyslanec u EU Stefano Sannino. Itálie nyní Evropské unii předsedá a výsledný kompromis vznikl na základě jejích návrhů. Formálně potvrzen bude nejspíše počátkem září.
Není ale příliš pravděpodobné, že se škrty navržené členskými zeměmi budou zamlouvat poslancům Evropského parlamentu. Europarlament je po květnových volbách v novém složení a cítí se navíc posílen, protože unijní summit nakonec vyhověl jeho tlaku a do čela budoucí Evropské komise navrhl Lucemburčana Jeana-Clauda Junckera.
Zdroj: ČTK
Aktuality

