US MARKETZavírá za: 2 h 46 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Marcus Svedberg: Střední Evropa je pro investory stále atraktivním regionem

Ekonomická krize regionu střední a východní Evropy neprospěla. Rok 2009 byl z pohledu investorů velmi špatný, ekonomiky navázané na západní Evropu klesaly, ale v současnosti se peníze do našeho regionu vracejí. Na podzim nás ovšem opět čeká zpomalení, říká Marcus Svedberg, hlavní ekonom East Capital Asset Management, s nímž jsme kromě regionu střední a východní Evropy probírali i budoucnost eura a celé eurozóny.

Petr Novotný
Petr Novotný
22. 9. 2010 | 6:00
Rusko

IW: Jaký je váš podzimní výhled pro region střední a východní Evropy?

Marcus Svedberg (MS): Myslím, že růst střední a východní Evropy (CEE), který byl patrný hlavně ve druhém čtvrtletí, trochu zpomalí. Na konci prvního pololetí pomáhal ekonomice hlavně průmysl, který byl velice silný. Dokud se však nezlepší maloobchodní čísla a nestoupne celková spotřeba, nedá se očekávat žádný výraznější posun. Obávám se, že k tomu ještě nějakou dobu nedojde.

Pokud se zaměřím na celkový obraz uzdravování, je jasné, že německá ekonomika bude ke konci roku trochu zpomalovat, což samozřejmě zasáhne celý region CEE. Zpomalení ve třetím a čtvrtém kvartále bude patrné jak mezičtvrtletně, tak meziročně. Ale nedělal bych z toho žádné drastické závěry.

IW: Které země tedy příští rok porostou nejrychleji?

v roce 2011 nejvíce porostou Rusko, Turecko a Ukrajina, ta však jen díky své velice nízké srovnávací základně

MS: Dobrými kandidáty jsou Turecko, Rusko a zřejmě také Ukrajina. U posledně jmenované je to však způsobeno tím, že "startuje" velice nízko. Ale růst tam bude zřejmě nejvýraznější. Kdybych měl opravdu vybrat jednoho vítěze, tak jím bude Rusko.

IW: A co Česká republika?

česká ekonomika by mohla v dalších letech růst tří- až čtyřprocentním tempem

MS: I zde vidím určitý růstový potenciál do dalších let, a to okolo tří, možná čtyř procent ročně. U států jako Rusko nebo Ukrajina by to mělo být vysoko nad 5 procent. Musíme si však uvědomit, že je Česká republika velmi silně navázána na západní Evropu. A pokud ta roste v průměru o procento, nelze čekat, že česká ekonomika najednou raketově vystřelí.

Česká republika je podle mého názoru jedna z nejbohatších zemí z celého regionu CEE, je členem OECD a průměrná mzda přímo v Praze je vyšší než v mnoha vyspělých státech Evropy. Takže se dá říct, že Česká republika je ekonomicky průměrná země, a ta zkrátka nemůže růst tak rychle jako ekonomicky podprůměrné země, tedy Turecko nebo Ukrajina. IW: Které sektory budou podle vás příští rok vévodit akciovým trhům?

MS: V roce 2011 bude patrný přechod od exportně laděné politiky k té domácí. Poptávka by se tedy měla soustředit na domácí trhy a myslím, že právě to podpoří maloobchod, který to potřebuje. Mezi další sektory, které půjdou nahoru, bych určitě zařadil banky, telekomunikace a spotřební zboží. A snad nejsem přehnaný optimista, když věřím, že v regionu střední a východní Evropy poroste i stavební sektor.

příští rok se bude dařit bankám, telekomunikacím a spotřebnímu zboží, ve střední Evropě i stavebnímu sektoru

Jakmile se domácí poptávka zvýší, uvidíme růst téměř ve všech odvětvích. A další věc, která může být velmi zajímavá, je příliv nových společností do regionu. Za to může region CEE vděčit Varšavě, kde během příštího roku zaručeně proběhne řada IPO. Nové společnosti přinesou více příležitostí a více peněz od investorů.

IW: Myslíte si tedy, že je region CEE je pro investory stále atraktivní?

MS: Samozřejmě. Podívejte se na příliv peněz v letošním roce. Je mnohem vyšší než před rokem. Rok 2009, to byl pro region CEE opravdu katastrofální rok, právě co se přílivu peněz týče. Takže už v tomto roce je vidět určité oživení a myslím, že bude pokračovat. O střední a východní Evropu je stále větší zájem a musím říct, že notná dávka peněz přitéká z Jižní Ameriky.

IW: Jaká je vaše předpověď pro euro?

euro bude během podzimu oslabovat kvůli nejistému vývoji celé eurozóny

MS: Z krátkodobého hlediska si nejsem jistý. Jednoduše proto, že je v Evropě i mimo ni mnoho nejasností. Na jaře bylo vše jasné, pak se v létě všechno změnilo a v září to jde s trhy nahoru dolů. Přesto si myslím, že euro bude během podzimu oslabovat, hlavně kvůli nejistému vývoji celé eurozóny. Netvrdím však, že dolar je na tom lépe. Ekonomické oživení je sice v Evropě rychlejší, ale Spojené státy se do ekonomiky snaží implementovat další stimuly. Ten celkový návrat do normálu bude podle mě v USA rychlejší. IW: A jak si povede euro dlouhodobě?

zlotý, turecká lira, rubl, ale i česká koruna by měly oproti euru dlouhodobě posilovat

MS: Pokud srovnáme euro s měnami, jako jsou polský zlotý, ruský rubl, turecká lira nebo česká koruna, tak bude podle mě oslabovat. Částečně kvůli problémům celé eurozóny, ale hlavně kvůli síle celého regionu střední a východní Evropy. Pokud se totiž podíváme na současnou situaci, mnoho měn střední a východní Evropy je silně podhodnoceno. Jejich růstový potenciál je tedy silnější.

IW: Eurozóna se stále potýká se značnými dluhy, které postihly hlavně jižní část Evropy. Myslíte si, že někdo eurozónu opustí?

MS: Ne, určitě ne v nejbližší době. Je potřeba mít na paměti, že je eurozóna velmi silná a pyšná a nechce odhodit někoho, kdo ji i třeba dluhově zatěžuje. A v případě Řecka a jiných jihoevropských států jsou obrovské vládní dluhy opravdu problémem.

Vzpomeňme si na obrovský záchranný balíček pro Řecko. Navíc si myslím, že by bylo pro jakýkoli stát sebevražedné opouštět eurozónu, snad s výjimkou Německa, které má nejsilnější ekonomiku v Evropě. Dotyčný stát by okamžitě ztratil krytí od jiných států, což by znamenalo jeho konec.

RuskoSektory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika