US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Evropské akcie v pátek posedmé z posledních osmi obchodních dní zlevnily, za celý týden odepsaly dvě procenta

Evropské akciové trhy v závěru týdne pokračovaly v poklesu a před nadcházejícím víkendem uzavřely v červených číslech. Investoři zůstávali obezřetní kvůli pokračující nejistotě ohledně dalšího vývoje situace na východní Ukrajině a sankční válce, kterou proti sobě vedou Západ a Rusko.

Redakce IW
Redakce IW
8. 8. 2014 | 17:55
Evropské akcie

Britský FTSE 100 klesl o 0,45 %, německý DAX oslabil o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,05 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,20 % na 3 006,83 bodu. Největší pokles postihl telekomunikační sektor, akcie z potravinářského odvětví a akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu. Mírně v zelených číslech naopak uzavřely akcie automobilek, bankovní tituly a cenné papíry ze sektoru základních materiálů.

Hlavní páteční události na evropských trzích

  • Švýcarsko: Celková míra nezaměstnanosti v červenci stagnovala na 3,2 %.
  • Obchodní bilance Německa v červenci skončila s přebytkem 16,2 miliardy eur. Čekal se přebytek 17,5 miliardy eur po přebytku 18,8 miliardy eur v květnu. Německý vývoz meziměsíčně vzrostl o 0,9 % (odhad: +0,5 %, květen: -1,1 %) a dovoz do Německa meziměsíčně vzrostl o 4,5 % (odhad: +1,7 %, květen: -3,4 %). Vyplývá to z páteční zprávy spolkového statistického úřadu. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že domácí poptávka v největší evropské ekonomice zůstává navzdory politickým krizím v zahraničí silná.
  • Průmyslová výroba ve Francii v červnu meziměsíčně vzrostla o 1,3 % při očekávání růstu o procento. V květnu průmyslová výroba meziměsíčně klesla o 2,3 % (revidováno z -1,7 %).
  • Situace na trhu práce se v České republice v červenci příliš nezměnila. Celková míra nezaměstnanosti zůstala na červnové úrovni 7,4 %, počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 0,8 % na 541 364 a počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 3,2 % na 51 079. Vyplývá to z pátečních údajů Úřadu práce. Analytici odhadovali nárůst nezaměstnanosti na 7,5 procenta. Podle úřadu situaci dál ovlivňují sezonní práce a oživování české ekonomiky. Několik měsíců v řadě tak roste počet volných míst, meziročně jich je téměř o 11 tisíc víc.
  • Česká národní banka zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Ten by měl letos činit 1,2 % hrubého domácího produktu (HDP), v květnu jej ČNB odhadovala na 1,4 % HDP. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci, kterou banka publikovala v pátek. V roce 2015 centrální banka očekává deficit 1,5 %, v květnu to byla 2 %. Pro rok 2016 počítá banka s deficitem ve výši jednoho procenta HDP.
  • Obchodní bilance Spojeného království v červnu skončila se schodkem 9,413 miliardy liber. Odhady čekaly deficit 8,9 miliardy liber. V květnu schodek činil 9,15 miliardy liber (revidováno z -9,204 miliardy liber).
  • Řecko: Průmyslová výroba v červnu meziročně klesla o 6,7 % (květen revidován na -0,9 % z +1,8 %).
  • Italský parlament schválil vládní balík opatření na podporu domácí ekonomiky, která se ve druhém čtvrtletí překvapivě vrátila do recese. Opatření zahrnují například snížení nákladů malých a středních podniků na energii a kroky na podporu poskytování půjček firmám. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
  • Polsko podá na ruský zákaz dovozu svého ovoce a zeleniny stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO). Řekl to v pátek polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Rusko zakázalo dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska od 1. srpna, o týden dříve, než zavedlo zákaz dovozu řady druhů potravin z celé Evropské unie.
  • Ruská federace má zájem na deeskalaci ukrajinského napětí a dosažení mírového řešení situace na východ od Kyjeva. Podle agentury RIA Novosti to v pátek prohlásil šéf ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Rusko je podle něj kromě jiného připravené zprostředkovat jednání Kyjeva se skupinami podporujícími nezávislost východoukrajinských regionů.
  • Ukrajinská vláda navrhuje uvalit sankce na 172 občanů Ruska a dalších zemí a 65 ruských firem. Podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka není vyloučeno ani omezení dodávek ruského plynu do Evropy, který teče potrubím na ukrajinském území.
  • Prodeje luxusních automobilů BMW se v červenci meziročně zvýšily o osm procent na téměř 139 400 vozů. Oznámila to v pátek německá automobilka BMW, která je největším výrobcem luxusních aut na světě. Společnost však podle agentury Reuters ztrácí svůj náskok před domácím konkurentem Audi kvůli slabšímu růstu ve Spojených státech a Evropě.
  • Akcionáři ztrátových italských aerolinií Alitalia v pátek schválili dohodu o spojení se společností Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů. Etihad koupí v Alitalii 49 % akcií. Dohoda, jejíž konečné podmínky sjednala ve čtvrtek italská vláda s vedením Etihad, bude oficiálně podepsána ještě dnes.
  • Tempo poklesu prodeje nových osobních automobilů v Rusku v červenci vzrostlo na 23 % z červnového tempa 17 %. Sdělila to v pátek Asociace evropských podniků (AEB), která v Rusku zastupuje zájmy evropských firem. Ruský automobilový trh letos dál klesá kvůli slabé ekonomice, kterou navíc podkopávají západní sankce a pokles kurzu rublu v důsledku ukrajinské krize.

Páteční výsledková sezóna

Shrnutí obchodování na evropských trzích v uplynulém týdnu

V pondělí skončilo obchodování na hlavních evropských akciových trzích nejednotně. Část investorů ocenila vyřešení situace kolem problémového portugalského finančního ústavu Banco Espírito Santo, trhy ale dolů táhl realitní sektor. Britský FTSE 100 zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,02 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,34 % a německý DAX odevzdal 0,61 %.

V úterý se trhy sjednotily, když investory příjemně překvapily čtvrtletní hospodářské výsledky společností Crédit Agricole, Deutsche Post a UniCredit. Britský FTSE 100 připsal 0,07 %, francouzský CAC 40 0,37 % a německý DAX 0,39 %.

Ve středu evropské akcie v reakci na převážně slabší údaje z národních ekonomik starého kontinentu a pokračující nejistotu ohledně dalšího možného růstu napětí mezi Ukrajinou a Ruskem oslabily. Investory kromě jiného znepokojily také údaje o vývoji italské ekonomiky, která se podle předběžných dat v letošním druhém čtvrtletí propadla zpět do recese. Britský FTSE 100 oslabil o 0,69 %, německý DAX odepsal 0,65 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,61 %.

Taktéž ve čtvrtek evropské burzy skončily v červených číslech. Investoři očekávali, že by Evropská centrální banka mohla konečně přistoupit k dalším opatřením na podporu evropského hospodářství, šéf ECB ovšem na své tiskové konferenci po jejím zasedání pouze oznámil, že banka zintenzivnila přípravy programu na nákup zajištěných cenných papírů (ABS). Část trhu se akcií zbavovala také kvůli novým protizápadním potravinovým sankcím Ruska. Britský FTSE 100 oslabil o 0,58 %, německý DAX klesl o procento a francouzský CAC 40 odepsal 1,36 %.

Závěr týdne mnoho změn nepřinesl. Mezi investory nadále převažovali prodejci, kteří se obávají možných důsledků sankční války, kterou proti sobě vedou Západ a Rusko. Pozornost na sebe nadále strhávaly také boje ukrajinské armády proti proruským separatistům operujícím na východě Ukrajiny. Britský FTSE 100 klesl o 0,45 %, německý DAX oslabil o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,05 %.

Za celý obchodní týden oslabil britský akciový index FTSE 100 o 1,63 % na 6 567,36 bodu, německý DAX odepsal 2,18 % na 9 009,32 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 1,31 % na 4 147,81 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 ztratil 2,14 %.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj: CNBC

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár